728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

המשפחה תחכה

המשפחה תחכה
חיים לוינסון.צילום: חיים דוד

חיים לוינסון הכתב הפוליטי של הארץ: השנה שחלפה היתה עמוסה והטירוף לא ייגמר במארס 2020, אלא יימשך שבועות או חודשים לאחר מכן, בניסיונות להקים ממשלה

שנה עמוסה באופן חריג עוברת על הכתבים הפוליטיים. שתי מערכות הבחירות שהיו השנה גבו מהם מחיר יקר בחיים האישיים. הם עובדים 24/7 והאירועים הפוליטיים הרצופים יוצרים לחץ, מירוץ מתמיד נגד הזמן. מערכת הבחירות השלישית, עם פיזורה של הכנסת ה-22, תסתיים הרבה אחרי ה-2 במארס, לאחר הקמת ממשלה וקואליציה – אם וכאשר.
 
"השנה החולפת היתה עבורי קשה, סיזיפית ומעייפת, בגלל שתי מערכות הבחירות, בואכה מערכת הבחירות השלישית, במארס 2020", אומר חיים לוינסון, הכתב והפרשן הפוליטי של עיתון הארץ. "זו תהיה תקופה של שנה וחצי של טירוף. סביר להניח שלפחות עד מאי הקצב לא יואט, עקב אירועים פוליטיים שאת חלקם לא ניתן לצפות כעת".
 
לדבריו, במצב רגיל, הכתבים הפוליטיים מסקרים את עבודת הכנסת, יוזמות של ח"כים ואת ישיבות הממשלה. "נכון שיש פיקים בעבודה, כגון משבר בתאגיד השידור או ההשלכות הפוליטיות של אירוע צבאי בגבולות, אבל בדרך כלל אני יכול להרשות לעצמי לקבוע פגישות מקצועיות ויכול לדעת, פחות או יותר, מתי אגיע הביתה ואראה את הזאטוטים. עכשיו הכל מהומה ומבולקה. אני לא ממלא יומנים, יש ימים שלמים שאני בכלל לא קובע פגישות – כי אני יודע שגדול הסיכוי שאצרך לבטל אותן, כי אין יום שאין בו אירוע עיתונאי.
 
"הנה, בני גנץ עומד לזמן בעוד שעות אחדות מסיבת עיתונאים. אני לא יודע אם מדובר באירוע חשוב, שבו תינתן הצהרה דרמטית שתשנה את סדר היום הפוליטי, או לא. בכל מקרה, עלי להיות עם היד על הדופק. גם אם לא אהיה נוכח פיסית, הראש שלי יהיה שם. החיים הפרטיים? אלה מאוד מצומצמים, ולא כפי שהייתי רוצה שיהיו. אני לא יכול לתכנן מראש אירועים משפחתיים, כי לך תדע איזה טלפון יגיע אלי, שיחייב הקפצה".
 


"לקראת מערכת הבחירות השלישית אני חושב שתהיה לנו, הכתבים הפוליטיים, יותר עבודה. לתחושתי, במהלכה יישמעו יותר הצהרות בוטות, הרבה אמוציות יהיו באוויר והרבה יצרים יתעוררו. השיח יהיה אלים יותר, והוא ילווה בהפגנות רחוב"


 
– בעידן של הדיגיטל, אתה חייב לרוץ אישית לכל אירוע פוליטי?

"לקראת הבחירות הראשונות השנה, באפריל, נהגתי ללכת לכל אירוע מפלגתי- פוליטי. הרי אין כמו מראה עיניים כדי להבין את הלוך הרוחות, הניואנסים, הדגשים בכדי לסקר במדויק את המתרחש. במערכת הבחירות השנייה, כבר צמצמתי את מספר הפעמים שבהן הלכתי אישית לסקר אירועים. החלטתי להיות יעיל יותר. ניסיתי להעריך היכן חשוב להשקיע משאבים והיכן אפשר לוותר על נוכחות פיסית.
 
"לקראת מערכת הבחירות השלישית אני חושב שדווקא תהיה לנו, הכתבים הפוליטיים, יותר עבודה. ראשית, מערכת בחירות זו תהיה קצרה יותר -81 ימים. לתחושתי, במהלכה יישמעו יותר הצהרות בוטות – אני לא אוהב להשתמש במילה 'הסתה' – הרבה אמוציות יהיו באוויר והרבה יצרים יתעוררו. השיח יהיה אלים יותר, והוא ילווה בהפגנות רחוב. במילים אחרות: הקצב מעתה ועד מארס – ולמעשה במשך חודשיים נוספים – יהיה גבוה יותר".
 


גם אני חשבתי בתחילה שהציבור מאס בהתנצחות הפוליטית הבלתי נגמרת, שמונעת הקמת ממשלה יציבה. אבל תראה, בכל מקום שאני הולך אליו, אפילו בסאונה בקאנטרי, אנשים מדברים על פוליטיקה, ולא רק בגלל שמזהים אותי ככתב בתחום"


 
– הציבור באמת מתעניין בהתרחשויות הפוליטיות? הוא לא מאס במפלגות ובמנהיגיהן, שמוליכים את המדינה למערכת בחירות שלישית בתוך פחות משנה?

" גם אני חשבתי בתחילה שהציבור מאס בהתנצחות הפוליטית הבלתי נגמרת, שמונעת הקמת ממשלה יציבה. אבל תראה, בכל מקום שאני הולך אליו, אפילו בסאונה בקאנטרי, אנשים מדברים על פוליטיקה, ולא רק בגלל שמזהים אותי ככתב בתחום. לכן, לא נכון לקבוע שהעם נמצא במצב של יאוש מהמערכת הפוליטית.
 
"עובדה היא שבבחירות מועד ב' , בספטמבר האחרון, הצביעו 2% יותר מאשר בבחירות מועד א', ואני מעריך שבבחירות הקרובות, יצביעו עוד יותר, משהו כמו 73%. זה נכון לכל מגזרי האוכלוסיה: במגזר היהודי – חילוני ההתענייניות בבחירות תגבר ומצביעים שקודם לכן היו די אדישים יגיעו לקלפיות, לאחר שבני גנץ, מנהיג כחול לבן, נפטר מהחטוטרת של יאיר לפיד. כך שהמאבק לקראת הבחירות כעת יהיה בעצם אישי, בין גנץ לבין נתניהו.
 
"במגזר החרדי, ששיעורי ההצבעה שבו היו תמיד גבוהים, תהיה התגייסות רבתי, כדי למנוע הקמת ממשלה חילונית. גם במגזר הערבי, שיעורי ההצבעה יהיו גבוהים, כי מנהיגי המפלגות הערביות מדברים על התחזקות ל- 15 מנדטים ועל האפשרות לשיח עם גנץ. גם בעיית האלימות בחברה הערבית היא נושא שמטריד קשות את האוכלוסייה זו, שמאמינה בכוחה להשפיע בנושא באמצעות הגדלת הנציגות שלה בכנסת".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.