728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

למרות מעמד חירות הביטוי

למרות מעמד חירות הביטוי
עמוס דב סילבר.צילום מסך

נדחתה עתירתו של מייסד טלגראס, העציר עמוס דב סילבר, נגד החלטת שב"ס שלא להתיר לו לקיים ראיון טלוויזיוני שנועד "לאזן את התמונה התקשורתית" בעניינו

עמוס דב סילבר, הנמצא במעצר לא יוכל להתראיין לכתבת טלוויזיה או להיות מוקלט לצורך כתבת טלוויזיה העוסקת בנושא בגינו נעצר והואשם – "פרשת טלגרס". כך קבע במוצאי שבת בית המשפט המחוזי מרכז-לוד, ובכך דחה את עתירתו לאפשר לו את קיום הראיון המוקלט והמוסרט.
 

עמוס דב סילבר נעצר באוקראינה והוסגר לישראל באוגוסט השנה, בחשד למעורבות בפרשת טלגרס. על פי החומר שבידי המשטרה, הקים דב סילבר יחד עם אחרים את רשת הטלגרס ועמד בראשה. התארגנות זו שימשה להפצת סמים מסוכנים בהיקפים עצומים. לפי כתב האישום ובקשת המעצר עד תום ההליכים, פעלה הרשת החל מ-2017 ושימשה פלטפורמה לקישור בין יותר מ-3,000 סוחרי סמים לבין יותר מ-200 אלף רוכשים בישראל ובמדינות אחרות.
 

לאחר הסגרתו לישראל הוגש נגד דב סילבר כתב אישום המייחס לו עבירות של עמידה בראש ארגון פשיעה, תיווך בסחר בסמים מסוכנים במסגרת ארגון פשיעה, סחר בסמים מסוכנים במסגרת ארגון פשיעה, הדחת קטין לסמים מסוכנים, סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע. הליכי המעצר עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו טרם הסתיימו.
 

בעתירה לבית המשפט שהגיש דב סילבר, באמצעות עו"ד איתי רוזין, הוא ביקש להתיר לו להתראיין, בנימוק שפרשה זו עוררה עניין רב בציבור, ועדיין מעוררת, כאשר כתבה טלוויזיונית שתעסוק כולה בפרשת הטלגרס בכלל ובו בפרט, ונמצאת בשלב הכנה, תאפשר לו להשיב על שאלות ולהציג בפני הצופה זווית אחרת ונוספת. "בכך מבקש העותר לאזן את התמונה התקשורתית שיסודה בדברור עמדתן של רשויות החקירה והתביעה, משלא התאפשר לו לספר את סיפורו באופן אישי", הוא טען.

 
לטענת דב סילבר, הוא לא זכה לקבל את נימוקי ההחלטה של שירות בתי הסוהר בה סורבה בקשתו להתראיין. עוד הוא טען כי שב"ס לא לקח בחשבון את ריבוי המקרים בהם אושר לאסירים להתראיין לכלי התקשורת, כך שהחלטתו נגועה באפליה. עוד טען כי שירות בתי הסוהר "לא נתן דעתו על מעמדה בכיר של חירות הביטוי, כשאסר על הר להביא את דבריו לציבור באמצעות ראיון".
 

השופט עידו דרויאן-גמליאל, ציין בהחלטתו כי פקודת בתי הסוהר (סעיף 51 שכותרתו "איסור תקשורת"), קובעת כי לא יתקשר אדם עם אסיר, אלא לפי הכללים וההוראות המסדירים אותה תקשורת. "בתמצית, אוסרת הפקודה על פרסום דבריו של אסיר שלא לפי הוראותיה ובעניינו של העציר העותר – ניתן להתיר פרסומים בתנאים מסוימים "ובלבד שנושא הפרסום אינו נוגע בעבירה בגינה הוא עצור ולניהול משפטו".
 

השופט קבע שיש להבחין: בעוד אסיר יכול לבקש לפרסם את דבריו ללא הגבלה נושאית, לרבות התייחסותו להליכים משפטיים, עציר מנוע מלפרסם דברים הנוגעים להליך בגינו הוא עצור. "ההיגיון ברור: אם נמצא שאין מנוס ממעצרו של נאשם – אמצעי שעיקרו הפרדת אדם מהחברה שניטור הקשר בינו לבין אחרים, כדי לעקר את מסוכנותו או אפשרות של שיבוש מהלכי משפט – לא מתיישב הדבר עם פרסום דבריו באופן המכשיל מטרות אלה".
 

במסקנותיו ציין השופט דרויאן-גמליאל כי לא מצא שיש בהגבלה המיוחדת על פרסום דבריו של עציר משום פגיעה שאיננה מידתית. "כלא הוא מקום שטבעו סגירותו, ולכך נועד. מסמכותו ומחובתו של שב"ס לקיים את כליאתם של המוחזקים כדין במשמורתו והדבר ייעשה באמצעות הגבלה וניטור דרכי התקשורת בין הכלוא לבין החבה הכללית, לרבות משפחתו, ידידיו וגופי תקשורת".
 

השופט הצביע על ארבעה טעמים לדחיית העתירה של דבר סילבר: "ראשית, סירובו של המשיב לקיים ראיון מוקלט ומוסרט בכלא, עומד בתנאי המידתיות והסבירות, שהרי העותר הוא עציר שמשפטו מתנהל: חושש אני בהחלט לשיבושם של הליכים לנוכח מסרים לא מבוקרים שהעותר יועל להעביר לציבור רחב מאוד של נאשמים ועדים. שנית, התרת ראיון מסוג זה מחייבת השקעת משאבים יקרים של שב"ס, תוך הפרת שגרת הכלא. שלישית, עקרון השוויון יחייב היענות לבקשות דומות של עצורים אחרים, שיבקשו גם הם להנות מפריצת הגדר, ורביעית, העותר הורשע בדין משמעתי ביום 22.9.19. בגין ראיון לכלי תקשורת ללא אישור. מדובר בהתנהגות שלילית ובהפרת משמעת הכלא.
 

השופט הוסיף כי לא מצא שהפרת חובת ההנמקה מצד שב"ס עשויה להטות את הכף כנגד השיקולים הענייניים לדחיית העתרה שצוינו.
 

בתום הקראת ההחלטה על ידי השופט, אמר עורך דינו של דב סילבר, כי יבקש להתיר למרשו לקיים ראיון טלפוני. השופט השיב כי יתייחס לבקשה זו בנפרד.
 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.