728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"הרעש לא מזיז לקרמלין"

"הרעש לא מזיז לקרמלין"
נעמה יששכר בבית המשפט במוסקבה, בשבוע שעבר.צילום: שניר פלג, מתוך עמוד הפייסבוק של נעמה יששכר

אמיל שליימוביץ', העורך הראשי של "דטאלי": "שלא כמו התקשורת אצלנו, העיתונות הרוסית אינה קושרת את מאסר נעמה יששכר לסוגיות אחרות ביחסי ישראל-רוסיה"

לצורך בניית נתיב לרכבת הקלה בירושלים, שאמורה לעבור בסמוך לבית החולים הדסה עין כרם, יש צורך לפנות שטחים בסמוך לכנסייה הרוסית, שהביעה התנגדות חריפה למיזם ודורשת להעתיק את הנתיב למקום אחר. וכך, פרוייקט תשתית גדול המתוכנן בבירת ישראל, מהווה מוקד מתיחות נוסף ליחסים המורכבים בין ישראל לרוסיה.
 
האם המחלוקת החדשה בעניין קו הרכבת הקלה תשפיע על הסיכויים לשחרורה של הצעירה נעמה יששכר מהכלא הרוסי, שם היא עצורה בגין אחזקה של 9.5 גרם של סם כשהיתה בטיסת מעבר ממוסקבה? "בהחלט כן. אצל הרוסים הכל קשור. הכל כרוך זה בזה", אומר אמיל שליימוביץ' העורך הראשי של "דטאלי", אתר החדשות והאקטואליה הישראלי בשפה הרוסית, שבבעלות ליאוניד נבזלין.
 
לדברי שליימוביץ, הרוסים עוקבים אחר התקשורת הישראלית ומגיבים על פרסומים הקשורים בהם, אך זאת עד רמה מסוימת של מקבלי החלטות, שממנה ואילך התקשורת הישראלית כלל לא משפיעה. "לדוגמה, כשפרסמנו באתר שלנו לפני כעשרה ימים על כך ש-46 נוסעים ישראלים עוכבו במשך שעות רבות בשדה התעופה של מוסקבה לאחר נחיתתם מישראל, הדוברות של שדה התעופה במוסקבה הגיבה בתוך 45 דקות והגיבה בעמוד הפייסבוק שלנו בליווי הסבר אילו עניינים פרוצדורליים גרמו לעיכוב של הנוסעים הישראלים. אבל בחלונות הגבוהים של משרדי הממשלה, שלא לדבר על הקרמלין, לא מתרגשים ממה שנכתב אצלנו. הרעש התקשורתי אצלנו, כך זה נראה, לא מזיז להם".
 

-ההתגייסות של התקשורת בישראל למען נעמה לא מחלחלת לציבור הרוסי?

" אנחנו, כאתר ישראלי בשפה הרוסית, מקבלים המון פידבקים של אנשים פשוטים ברחבי רוסיה, ממקצועות שונים וממגוון הגילאים. אני משוכנע שליבם של רבים בציבור הרוסי נכמר לנוכח גורלה של נעמה יששכר וכאבם של בני משפחתה. הם ודאי היו רוצים לראות אותה משוחררת לביתה ובטח לא מבלה עוד שבע שנים בכלא הרוסי בגלל כמות פעוטה של סם. אבל האם זה משפיע על מקבלי ההחלטות ברוסיה? אז זהו שלא.
 
"הרי השלטון ברוסיה אינו דמוקרטי. זהו שלטון אוטוקרטי, שאינו מאפשר לשום כלי תקשורת לכתוב מה שהוא חושב. והשלטון הזה ממש לא מתרגש ממה שכותבים אצלנו. היחידי שהגיב על מה שנכתב בישראל היה השגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב, שבראיון ל"מעריב" הביע חוסר שביעות רצון בולט ממה שנכתב בעניין פרשת נעמה יששכר.
 
-כלומר הרעש התקשורתי לא משפיע על הרוסים בפרשה זו, ואולי אפילו מרגיז אותם, כך שהם עלולים להותיר אותה בכלא עוד זמן רב?

"אני יודע שראש הממשלה נתניהו, בהתייעצויות שקיים עם שרים ואחרים, הורה להנמיך מעט את הטון בנוגע להתבטאויות הרשמיות של בכירים ישראלים בפרשת נעמה יששכר, כדי לא להזיק לסיכויים לשחררה בקרוב. חשוב לזכור שפרשת נעמה יששכר לא עומדת בפני עצמה. היא כרוכה במערכת היחסים הבילטרלית בין ישראל ורוסיה, החל מהפעילות הישראלית כנגד הנוכחות האיראנית בסוריה, דרך הסגרתו של ההאקר הרוסי אלכסנדר בורקוב לארה"ב וכלה ביחס למבקרים רוסים המגיעים לנתב"ג, שאלפים מהם מדי שנשלחים זרה לארצם, וכמובן הדבר החדש שצץ כעת – קו הרכבת הקלה בירושלים.
 
"רבים אוהבים להשוות בין האדישות של הגורמים הרשמיים ברוסיה, לבין פרשת מעצרם של הצעירים הישראלים בקפריסין, שנחשדו באונס התיירת הבריטית, ושוחררו מהמעצר וחזרו לישראל לאחר דיונים אחדים בבית המשפט. רוסיה וקפריסין הם שני הפכים, מבחינת ישראל: לקפריסאים היה מה להפסיד אילו החזיקו אצלם את הבחורים הישראלים, כי זו מדינה קטנה שמתפרנסת במידה לא מבוטלת מהתיירות הישראלית.
 

אמיל שליימוביץ, העורך הראשי של "דטאלי"

 
"ואכן, הרעש התקשורתי שקם בארץ מיד עם מעצרם בלרנקה של הבחורים עשה את שלו. עם זאת, הרוסים הם סיפור אחר לגמרי. להם, בניגוד לקפריסאים, אין מה להפסיד. הם לא חיים על התיירות הישראלית ופרשת נעמה כרוכה מבחינתם בשורה של עניינים בינם לבין ישראל אותם יש לפתור. מכעיס אותם עניין מניעת כניסתם לארץ של אלפי תיירים רוסים מדי שנה, אבל אילו רוסיה היתה דמוקרטיה, היא היתה מגישה תביעה לבית משפט בינלאומי נגד מדינת ישראל או חברת אל על כנגד המדיניות של מניעת הכניסה. אבל במדינה שאינה דמוקרטיה, הופכים את העניין לפוליטי ולעימות בן ממשלות.
 
-אתה מאמין כי פרשת מעצרה של נעמה מתקרבת אל קיצה?

"אולי פוטין, שצפוי לבקר בישראל בסוף ינואר, יביא לנו מתנה בדמותה של נעמה. אבל אין לדעת, כי אין שום אינדיקציה שתצביע על התקרבות בין המדינות, או על מידת הכימיה האישית שקיימת, אם בכלל עדיין קיימת, בין נתניהו לבין פוטין. בקרמלין פועלות שתי קבוצות ביחס לישראל: האחת ידועה כאנטישמית והשנייה פרו – ישראלית. פוטין עצמו אינו אנטישמי".
 
לדברי שליימוביץ', התקשורת הרוסית עוסקת רבות בפרשת נעמה יששכר, ואולם אך ורק תוך התמקדות בדיונים בבית המשפט. "שלא כמו התקשורת אצלנו, העיתונות הרוסית אינה קושרת את פרשת נעמה עם הסוגיות האחרות הקיימות ביחסי ישראל ורוסיה וכיאה לעיתונות צייתנית, גם לא ניתן למצוא בה רגש בפרשה, שלא לדבר על התגייסות למען שחרורה של נעמה".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.