728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"מעבר לסיפור העיתונאי"

"מעבר לסיפור העיתונאי"
תמיר סטיינמן: "חשוב שלרגע אחד הזרקור העיתונאי הופנה אל האנשים האלה, שחשו שקופים"צילום מסך, חדשות 12

תמיר סטיינמן, כתב חדשות 12 בדרום, מספר כיצד הוחלט לפתוח את מהדורת החדשות הנצפית בישראל, בנושא תשלום שכרם של עובדי מרכזי החוסן בעוטף עזה

בתחילת השבוע התבשרו העובדים במרכזי החוסן בעוטף עזה, המעניקים מענה פסיכולוגי וסיוע סוציאלי לאזרחים נפגעי חרדה, כי לא יקבלו את משכורת חודש דצמבר. מרכזי החוסן מטפלים מדי יום בתושבי עוטף עזה בכל הגילאים, ולא רק בעקבות מטחי הטילים.
 
שלשום בערב (שלישי) העלה כתב חדשות 12 בדרום, תמיר סטיינמן, את בעייתם של למעלה מ-40 הפסיכולוגים ואנשי הרווחה במרכזי החוסן, אך אמש, באופן לא שגרתי, כבר עלה הנושא הכאוב לראש מהדורת החדשות. "עוד מעט נדבר על הפריימריס בליכוד ועל החורף שבחוץ, אבל הערב אנחנו בוחרים לפתוח בשערורייה המתמשכת: היחס של המדינה והממשלה לתושבי עוטף עזה, שמתבטא שוב ושוב בהפקרת שירות התמיכה הפסיכולוגי שם. עשרות מטפלים בשירות הציבורי שמסייעים לתושבים שסובלים מטראומה, שוב לא יקבלו משכורת", אמר המגיש דני קושמרו בפתח המהדורה.
 
מיד לאחר מכן שודרה כתבתו של סטיינמן, שסיפר כי מרכזי החוסן, שהוקמו כדי לטפל במצוקתם של עשרות אלפי תושבי עוטף עזה, מצויים בעצמם במצוקה, כאשר הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים המועסקים בהם עומדים להיוותר ללא שכר.
 
"זו הפעם השנייה בתוך חודשים אחדים שהפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים במרכזי החוסן, נקלעים לסיטואציה שבה אין מי שישלם להם את שכרם, מספר סטיינמן. "ועדת הכספים של הכנסת הודיעה להם ביובש שאין תקציב למטרה זו". לכן, העובדה שעורכי מהדורת החדשות בחרו לפתוח בנושא הזה, זו גאווה בעיני.
 
"כשהמהדורה המרכזית המשפיעה בישראל פותחת בתיאור של היבט אחד במציאות כואבת ובעוול שנעשה לאנשים שמסייעים לנפגעי החרדה בעוטף עזה, זה אירוע תקשורתי חשוב. אני רוצה להבהיר: זה לא שחשתי סיפוק רק בשל הרייטינג שקיבלתי, למרות שזה תמיד עשה טוב, אלא התחושה שעשיתי משהוא למען הצוות הנהדר הזה במרכזי החוסן, שעושה מלאכה כה חשובה".
 
– איך קרה שמצוקת מרכזי החוסן פתחה את המהדורה?

– פניתי לגיא סודרי, סמנכ"ל התוכן ועורך המהדורה המרכזית, ואמרתי לו שלדעתי חשוב לפתוח עם זה. סיפרתי לו מה מרגישים התושבים ועל הצוות של הפסיכולוגים ועובדי הרווחה שמדברים בצורה כואבת, ועל כך שהתושבים נפגעים בעצם פעמיים: גם מהחמאס שמשגר טילים לעוטף גם מהמדינה שלא מעבירה תקציבים למרכזי החוסן. הוא הבין מיד.
 
"בעיני, המהדורה נפתחה עם האייטם הזה, לא רק בגלל אי תשלום המשכורות לעובדים במרכזי החוסן, אלא גם כדי להפגין יחס סמלי לאנשים העובדים תחת אש. הם עצמם מספרים על יחס מזלזל ועל תחושתם שהמדינה נוטשת אותם, וזה נגע בנקודה הרגישה. הפסיכולוגים, מטבעם, לא מדברים הרבה. אבל הפעם הם דיברו בצורה נוקבת.
 
"מדובר באנשי מקצוע שחלקם מתגוררים במרכז הארץ ובבאר שבע ובאים מדי יום לסייע לתושבי העוטף, מתוך תחושת הזדהות עם התושבים. אין לי הגדרה אחרת. המשכורת שלהם לא גבוהה. הם לא מקבלים 400 שקל לשעת והם עצמם חווים סיטואציות מורכבות תחת אש. אז אי אפשר שלא לעזור להם.
 
– לפני כשבעה חודשים פרסמת טור דעה במאקו על מרכזי החוסן שכורעים תחת העומס ואינם מסוגלים לתת מענה יעיל לפונים אליהם בגלל מחסור בתקציב. המעורבות האישית שלך בכל הנוגע לנושא הזה מאוד בולטת.

"מעבר לסיפור העיתונאי, יש פה סוג של שליחות. להאיר זרקור על היחס כלפי התושבים בעוטף. האנשים האלה מאוד מתוסכלים. אני גאה שחברת החדשות, בעלת ההשפעה הגדולה ביותר מבין כל התקשורת, שינתה מנוהגה ופתחה באייטם העוסק במרכזי החוסן בשדרות.
 
" יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, כמו גם ח"כ מיקי לוי מכחול לבן ואנשי משרד החינוך, שצפו בכתבה – כולם התכנסו כדי למצוא פתרון כספי למרכזי החוסן. ומה גרם להיעדר האישור התקציבי למרכזי החוסן? סיעת כחול לבן, שהתנתה את תקצוב המרכזים בכך שיועברו 35 מיליון שקל לטובת החינוך המיוחד במגזר החרדי. הם רצו להפגין נדיבות כלפי החרדים משיקוליהם הפוליטיים. זה בסדר גמור, אבל למה פגוע בתושבי העוטף? מיד לאחר שידור הכתבה אמש, באורח פלא, כל הצדדים הגיעו להסכמות והתקצוב למשכורות העובדים במרכזי החוסן הובטח.
 
"וכך היה גם עם מד"א. הנהלת מד"א הודיעה על צמצום הפעילות בצפון הארץ ובעוטף עזה, בשל מחסור תקציבי, בסך חמישה מיליון שקלים. הסתכלתי על התמונה הכוללת ואמרתי לעצמי, מה קורה פה? לשמחתי,  אחרי שידור הכתבה נודע לי שמשרד הבריאות העביר את הסכום למד"א וצמצום הפעילות בוטל. גם על זה דיברתי עם גיא סודרי ואני מעריך שהוא הבין, יחד עם המגיש קושמרו, את התמונה הרחבה. קיבלתי מהשטח עשרות תגובות מחממות לב .
 
– זה ניצחון בקרב, לא במערכה. הרי בעוד כמה חודשים, עלולה שוב להפסק ההזרמה התקציבית למרכזי החוסן בשדרות.

"אני מודע לכך שבעוד ארבעה-חמישה חודשים ניקלע שוב למצב ההזוי הזה. הפסיכולוגים ואנשי הרווחה המועסקים שם הם לא אנשים למודי מאבקים מקצועיים. הם באים לתת את המיטב מעצמם וזה גורם להם לסיפוק גדול. אבל עבורי זהו מאבק אישי. חישובי הרייטינג – ומעולם לא זלזלתי בהם – אינם משחקים פה.
 
"יש פה אנשים מופלאים שממלאים שליחות ציבורית. למדתי להכיר אותם. הם לא מצפים לפרס וגם לא למילה טובה של שר או פוליטיקאי, אלא לדבר פשוט: שימומשו תנאי העסקתם הבסיסיים. ואני חש שיש נקודה שבה איני יכול להישאר קר, מקצועי וענייני. אלא לחרוג במקרה הזה מהאובייקטיביות העיתונאית, ולתווך את כאבם, לשמש להם לפה. חשוב שלרגע אחד הזרקור העיתונאי הופנה אל האנשים האלה, שחשו שקופים".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.