728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מותו של "השהיד החי"

מותו של "השהיד החי"
מצעד "יום אל-קודס" בטהרן, מאי 2019. הצועדים נושאים את תמונתו של קאסם סולימאני. צילום: saeediex, Shutterstock.com

לצד איורים ודברי שבח לגבורתו של מפקד כוח קודס קאסם סולימאני, שחוסל ביום שישי בבגדד בתקיפה אווירית אמריקנית, יש ברשתות באיראן גם קולות אחרים

לאחר מסע ההלוויה שלו בעיראק אתמול, הגיעה היום (ראשון) לאיראן גופתו של מפקד כוח קודס קאסם סולימאני, שחוסל ביום שישי בבגדד בתקיפה אווירית אמריקנית על שיירתו. בפרלמנט בטהראן התכנסו המחוקקים לדיון ראשון מאז החיסול וצעקו "מוות לאמריקה".
 
ההתנקשות בסולימאני, מי שהיה אחראי לפעילות של משמרות המהפכה האיראניים מחוץ לגבולות איראן, מעוררת הדים בתקשורת הבינלאומית וכמובן גם תגובות רבות בתקשורת וברשתות החברתיות באיראן.
 
ד"ר תמר עילם גינדין מהמרכז האקדמי "שלם" וממרכז "עזרי" באוניברסיטת חיפה, חוקרת השפה הפרסית ומרצה בנושא איראן האקטואלית והטרום-האסלאמית, אומרת היום כי לצד תגובות אבל וזעם על חיסולו של המפקד הצבאי הנערץ, יש המון ספוקלציות על טיבה של "הנקמה הקשה" שהבטיח המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, ב"פושעים" האמריקנים שהתנקשו בבן טיפוחיו. חמינאי אמר עוד כי סולימאני "נמצא כעת בגן עדן", דבר שבא לידי ביטי בקריקטורה שפורסמה ברשת, בה נראה מי שכונה עד ליום שישי "השהיד החי", זוכה לקבלת פנים חמה בגן עדן משורה של שהידים שקדמו לו.
 

האִמַאם חֻסֵין בִּן עַלִי, עימאד מורנייה, אייתוללה ח'ומייני ואחרים "מקבלים את פניו" של סולימאני ב"גן עדן"

 
בעמוד הפייסבוק של נעם בנעט, מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש", הוא כותב שהבכיר בין מקבלי הפנים שנראה בציור הוא "האִמַאם חֻסֵין בִּן עַלִי. אותו חֻסֵין שהלך להילחם נגד הצבא האֻמֶיי הסוּני … ביודעו כי יפסיד ואכן מת בקרב כַּרְבַּלַאא', שם ראשו נערף. חֻסֵין הוא בעצם השהיד הראשון שהלך אל מותו ביודעין והוא סמל לכך בעיקר בעולם השיעי.."
 
מקבלי פנים נוספים שמופיעים באיור הם עימאד מורנייה, ראש הזרוע הצבאית של החיזבאללה, שחוסל בפיצוץ מכונית תופת בדמשק בפברואר 2008; אייתוללה ח'ומייני, מנהיגה הפוליטי של המהפכה האסלאמית באיראן ב-1979; אחמד קזאמי, ראש זרוע היבשה של משמרות המהפכה, שנהרג בינואר 2006 בהתרסקות מטוס צבאי – ואחרים.
 

ד"ר תמר עילם גינדין. צילום: טום לנגפורד.

 
"ברשתות ובכלי התקשורת באיראן, ניתן לראות כיצד מקימים לו 'פינות' הנצחה ותהילה", אמרת ד"ר עילם גינדין. "ראוי לציין שעוד בחייו הוא נחשב לגיבור-על ברפובליקה האסלאמית. ברשתות כתבו שהאמריקנים היו צריכים לשלוח את סופרמן, באטמן וספיידרמן גם יחד כדי להתמודד נגדו בכוחות שווים. הוא היה הפנים של המהפכה. כעת מכנים אותו ברשתות החברתיות 'חוט המסבחה' -החוט המקשר של כל חרוזי מחרוזת התפילה.
 
לדברי ד"ר עילם גינדין, "יש גם מתנגדי משטר שונים שמביעים ברשתות החברתיות את צערם על מותו, זאת משום שלא השתתף בדיכוי אקטיבי במהומות נגד המשטר באיראן. הם זוכרים לו לטובה גם את זה שהוא מיגר את דעא"ש כשהיווה איום קיומי על איראן.
 

"לעומתם, יש מתנגדי משטר, הפועלים בערוצים חברתיים מחוץ לאיראן, שם הסכנה האורבת להם מהשלטון פחותה יותר, שהביעו שמחה על מותו כארכי מחבל עם דם על הידיים. הם מזדהים כאיראנים והיו רוצים לחזור לארצן. הם חשים שהרפובליקה האסלאמית היא פרי כיבוש שבוצע בידי האייתולות, שלקחו לעצמם את השלטון וכפו זהות אסלאמית על העם האיראני והפיכתו לבן ערובה שלהם. בעינהם סולימאני התעשר על חשבון העם שלהם, כששימש צינור להברחת כסף, סמים ונשק מאיראן. באחת הרשתות החברתיות באיראן נכתב , למשל: " עד כמה אני עצוב ממותו של סולמאני? עד כמה אני מתאבל עליו? אני מתאבל עליו כמו שהוא התאבל על 1,500 בני מולדתי שנרצחו באיראן במהומות נובמבר השנה".
 
ברשתות החברתיות הרבו להראות את צילומי ידו הכרותה של סולימני, עם טבעת הזהב הענקית שענד. בכיתוב לתמונות נאמר שיש לדרוש מיליונים תמורת החזרת שרידהם של אלה שחוסלו ולהכריז עליהם כמי שנהרגו בתאונת דרכים. ד"ר עילם גינדין מסבירה כי הגולשים עושים זאת כאות מחאה על כך שהורים שילדיהם נהרגו במהומות האחרונות נדרשו לשלם בעד קבלת גופותיהם ולחתום על תצהיר שהם מתו בתאונת דרכים.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.