728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

במגמת עליה

במגמת עליה
מדד הדמוקרטיה הישראלית לשנת 2019.

מדד הדמוקרטיה 2019: 36% מהציבור היהודי ושיעור זהה בקרב הציבור הערבי בישראל נותנים אמון במוסד התקשורת - עליה שנרשמת זו השנה השלישית ברציפות

אמון הציבור במוסד התקשורת נמצא במגמת עלייה זו השנה השלישית ברציפות. כך עולה ממדד הדמוקרטיה הישראלית לשנת 2019 של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הבודק את אמון הצבור כלפי המוסדות השונים, לרבות צה"ל והמשטרה וכן כלפי התקשורת.
 
מהמדד, שהוצג היום (שלישי) לנשיא המדינה ראובן ריבלין, על ידי נשיא המכון, יוחנן פלסנר, עולה כי שיעור של 36% מהציבור היהודי ושיעור זהה בקרב הציבור הערבי בישראל נותן אמון בתקשורת.
 
ב-2018 חלה עלייה של 3% באמון הציבור כלפי התקשורת (33%)לעומת שנת 2017, שגם בה חלה עלייה לעומת 2016 – אז הגיע אמון הציבור בתקשורת לשפל של כל הזמנים (24%).
 
הסקר נערך על ידי צוות המכון בראשות פרופ' תמר הרמן והתבסס על ראיונות של 1,042 נשים וגברים בגילים 18 ומעלה.
 
מהדו"ח עולה כי שיעור האנשים בקרב הציבור היהודי הסומכים על שלושה מוסדות – צה"ל, נשיא המדינה ובית המשפט העליון – הוא מעל למחצית, ובשאר המוסדות – מתחת לכך. בתחתית הסולם נמצאות השנה, כבשנים קודמות, המפלגות.
 

מקור: מדד הדמוקרטיה הישראלית 2019, המכון הישראלי לדמוקרטיה

 
אלה שיעורי האמון: במקום הראשון – צה"ל (90% מהמשיבים היהודים נותנים בו אמון) ולאחריו נשיא המדינה (71%) ובית המשפט העליון (55%). פחות ממחצית הציבור היהודי סומך על המשטרה (44%) והתקשורת ( 36%). סוגרות את הרשימה: הממשלה והכנסת עם 30% והמפלגות עם אימון ציבורי של 14% בלבד. "לכן לא מפתיע ש-58% מהציבור הישראלי מאשימים את הנהגת המדינה בשחיתות, מתוכם 59% מהיהודים ו-52% מהערבים", אומרים במכון הישראלי לדמוקרטיה.
 
בקרב הציבורי הערבי, המוסד הזוכה לאמון הגבוה ביותר הוא בית המשפט העליון (56%) ולאחריו צה"ל (41%), המשטרה (38%), נשיא המדינה (37%), התקשורת (36%), הממשלה (28%), הכנסת (24%) וסוגרות את הרשימה המפלגות (20%).
 
חוקרי המכון בדקו את עמדות הציבור בנושא השמירה על עקרון חופש הביטוי בישראל. בולט כאן הפילוח לפי מחנה פוליטי (יהודים): בקרב תומכי הימין התשובה השכיחה היא שחופש הביטוי נשמר יותר מדי (41% מהנשאלים), בעוד שבשמאל – הרוב סבורים שהוא נשמר פחות מדי ורק 12% אומרים שחופש הביטוי נשמר יותר מדי. תומכי המרכז מעריכים שחופש הביטוי נשמר במידה מתאימה.
 
בשאלת מצבה של הדמוקרטיה הישראלית, הציבור חצוי: 35% מהציבור מרגיש שמצבה של הדמוקרטיה בישראל כיום לא טוב, לעומת 34% שסבורים כי מצב הדמוקרטיה הישראלית טוב ואף מצוין. פילוח לפי מחנה פוליטי מראה כי בעוד ש-50% מהמשתייכים למחנה הימין סבורים שהדמוקרטיה הישראלית מתפקדת כשורה, הרי שרק 27% מתומכי המרכז ו-13% מתומכי השמאל חושבים כך.
 
הנשיא ריבלין אמר בעת קבלת הדו"ח כי "כבר שנה שבישראל מכהנת ממשלת מעבר, ועקב כך האתגרים הביטחוניים, הכלכליים, החברתיים והדיפלומטיים שעומדים לפתחנו, אינם זוכים לטיפולה הנאמן של ממשלה יציבה. הסחרור הזה אליו נקלענו בעיתי ואף מסוכן. מסוכן – מכיוון שאמון הציבור במוסדות הדמוקרטיים – בבחירות, במפלגות ובכנסת – נשחק".
 
נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, יוחנן פלסנר, אמר כי אמון הציבור בבית המשפט העליון הוא גבוה. "לפוליטיקאים שממהרים לתקוף את מערכות אכיפת החוק מומלץ לנהוג בצניעות, לפני שהם טוענים שהם מדברים בשם העם", הוא אמר.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.