728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

ענת קם נגד "הארץ" – הסוף

ענת קם נגד "הארץ" – הסוף
ענת קם.צילום: נחלת הכלל

בית המשפט העליון אישר הסכם פשרה לפיו עיתון "הארץ" ישלם לענת קם 345 אלף שקל ותבוטל החלטת המחוזי שקבעה כי אורי בלאו ו"הארץ" אחראים לחשיפתה כמקור

עיתון "הארץ" ישלם לענת קם, שנחשפה כמקור של העיתונאי אורי בלאו, 345 אלף שקל – לכיסוי "חלק מהוצאותיה המשפטיות". במקביל, תבוטל החלטת שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, רחמים כהן, שפסק ב-27 בדצמבר 2018 כי "הארץ" ובלאו הפרו את חובת הזהירות ביחסים שבין מקור ועיתונאי כלפי קם.

בפשרה זו, מסתיים סכסוך משפטי בן שבע שנים, לאחר שענת קם הגישה תביעה בסך 2.6 מיליון שקל נגד עיתון הארץ על חשיפתה כמקור. הסכם הפשרה אושר היום (שני) בבית המשפט העליון.
 
בחודש ספטמבר 2008 מסרה קם, שהייתה באותה עת כתבת של וואלה ברנז'ה, לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו דיסק נשלף, שאליו העתיקה כ-1,500 מסמכים מסווגים אליהם נחשפה במהלך שירותה הצבאי, כפקידה בלשכת אלוף פיקוד המרכז.
 
בהסתמך על המסמכים שמסרה לו קם, פרסם בלאו בעיתון "הארץ" חמש כתבות בהן עשה שימוש במידע שבמסמכים וכן בחלק מהמסמכים שמסרה לו. לאחר פרסום הכתבות נפתחה חקירה של רשויות הביטחון. קם נחקרה בחשד להדלפת המסמכים לידי בלאו. היא הודתה והורשעה במסגרת הסדר טיעון בעבירות של ריגול חמור ומסירת ידיעה סודית ונגזרו עליה 4.5 שנות מאסר בפועל ו-18 חודשי מאסר על תנאי. בעקבות ערעור שהגישה, קוצר עונש המאסר בפועל שהוטל עליה ל-3.5 שנות מאסר בפועל.
 
לפני כשבע שנים קם הגישה תביעה בסך 2.6 מיליון שקל נגד "הארץ", בטענה כי העיתון התרשל בכך שהביא לחשיפתה כמקור של העיתונאי אורי בלאו.
 
בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק בדצבר 2018 כי העיתונאי אורי בלאו ועיתון "הארץ" חבים באחריות כלפי ענת קם "בעילה הנזיקית והחוזית", לאחר שנחשפה כמקור עיתונאי.
 
שופטי העליון, דפנה ברק-ארז, יעל וילנר ואלכס שטיין, שדנו בבקשת רשות הערעור שהגיש עיתון "הארץ" על פסיקת בית המשפט המחוזי, העדיפו שלא לכתוב פסק דין עקרוני בפרשה ושלחו את הצדדים – עיתון הארץ וענת קם, להגיע לפשרה בסכום הנע בין 50 אלף שקל ל-300 אלף שקל, תוך שציינו כי הצעתם משקפת את ההתרשמות שלהם מכתבי הטענות וגם מהדיון שנוהל בעליון בנושא. בסופו של דבר הסכום שתקבל קם יעמוד על 345 אלף שקל, הגבוה יותר מהרף העליון שהציעו השופטים, ככל הנראה בשל העניין שהיה ל"הארץ" להימנע מהתמשכות ההליך המשפטי שעשוי היה לפגוע במוניטין שלו.
 
הסכום שישולם הוגדר, על דעת שני הצדדים, כהשתתפות בהוצאות המשפטיות של התובעת ולא כפיצוי הכרוך בנטילת אחריות מצד "הארץ" לנזקיה של קם.
 
כאמור, הפשרה שהושגה מבטלת את החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב שקבעה בדצמבר 2018 כי "הארץ" ובלאו הפרו את חובת הזהירות המוטלת עליהם ביחסים שבין עיתונאי לבין מקור שלו. באותה החלטה קבע השופט רחמים כהן כי קם זכאית לפיצוי מ"הארץ" בגין חשיפתה כמקור עיתונאי לבלאו.
 
בפסק הדין ניתח השופט המחוזי רחמים כהן באריכות את היחסים בין עיתונאי למקור שלו, לרבות חובת הזהירות המוטלת על העיתונאי כלפי המקור שלו. "המידע ואופן השימוש בו, הוא חלק מאופן עיסוקו הרגיל של העיתונאי. הוא מכיר מקורות, יודע איך להתנהל מול מקורות ומכיר את ההשלכות והסיכונים האפשריים הכרוכים בפרסום המידע והחומרים המועברים לו על ידי המקור. אין להוציא מכלל אפשרות שלעיתונאי יהיה, במקרים מסוימים, מידע אשר יאפשר לו לצפות גם נזקים עקיפים".
 
השופטת ברק – ארז אמרה עם מתן תוקף של פסק דין להסכם הפשרה: "אנו מברכים אתכם עלה גישה העניינית בה הצלחתם להוביל אצת הדברים וגם לכך שהייתם קשובים לבית המשפט".
 
את ענת קם ייצגו עורכי הדין אילן בומבך ויריב רונן. את עיתון "הארץ" יצגו ערכי הדין זאב ליאונד וטל ליבליך.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.