728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הכפשות שלא בתום לב

הכפשות שלא בתום לב
פסל של המנהיג הדרוזי סולטאן אל-אטרש במג'דל שמס.צילום: Dr. Avishai Teicher, CC BY 2.5

המועצה המקומית מג'דל שמס זכתה בתביעת לשון הרע שהגישה נגד העיתונאי חמד עוידאת ועורך דינו, בעקבות פוסטים שבהם האשימו את ראשי המועצה במעילה וב"קניית אדמות מדם התושבים"

העיתונאי חמד עוידאת יפצה את המועצה המקומית מג'דל שמס ב-12 אלף שקל, בשל הוצאת לשון הרע ברשת החברתית. חברו, עורך הדין יחיא ג'והרי, יפצה את המועצה ב-28 אלף שקל בגין אותה עבירה. כך קבע בשבוע שעבר בית משפט השלום בצפת.
 
מפסק הדין של השופטת מיכל ברלינר-לוי, עולה כי המועצה המקומית מג'דל שמס, יו"ר המועצה דולאן אבו סאלח וארבעה נושאי משרה אחרים במועצה הגישו תביעה נגד עוידאת וג'והרי, שניהם תושבי מג'דל שמס, בעקבות כמה פרסומים בפייסבוק המציירים תמונה קשה של ניהול המועצה.
 
שורת הפרסומים, שהם עילת התביעה על לשון הרע, החלה בדצמבר 2015, אז הגיש עו"ד גוהרי, בשמו של העיתונאי עוידאת, עתירה לבג"ץ בדרישה לפיטורי ראש המועצה המקומית מג'דל שמס. באותו יום כתב עו"ד ג'והרי בדף הפייסבוק שלו כי "היום הגשתי עתירה לבג"ץ בשם מרשי אחמד עוידאת ונגד משרד הפנים והמועצה המקומית מג'דל שמס, שבה אנו מבקשים לפזר את המועצה המקומית מג'דל שמס ולפטר את ראש המועצה וכל יתר נושאי המשרה בה. כמו כן ביקשתי להוציא צו מיידי המונע מראש המועצה לעשות שימוש בסמכויותיו ואינו מאפשר לו להתקשר עם כל גורם או חברה או לפרסם מכרז. במועצה קיימת מעילה בכסף ציבורי בסך 35 מיליון שקל והמועצה היא למעשה פרויקט פרטי של העומד בראשה".
 
למחרת שיתף עוידאת בעמוד הפייסבוק שלו את הפרסום של עורך הדין, תוך שהוא מוסיף כי על חברו שפרסם את הפוסט, "מופעלים לחצים זולים". בינואר 2016 פרסם עו"ד ג'והרי פוסט התוקף את קריאתו של ראש המועצה לתושבים להוריד את דגל סוריה שנתלה בכניסה לכפר כחלק מטקס שיועד לאסיר משוחרר, תוך שהסביר כי הנפת הדגל תפגע בתיירות ובעסקים של היישוב. ג'והרי קרא בתגובה לתושבים להימנע מלשלם את חשבונות החשמל וכינה את בכירי המועצה המקומית "אונסי כספים ציבוריים" ומי ש"קנו אדמות ובניינים מהדם של תושבי מג'דל שאמס, מהעתיד של ילדינו ומהזיעה של הגברים שלנו".
 
עוידאת וג'והרי טענו להגנתם שיש לדחות את התביעה נגדם, מכיוון ששמותיהם של התובעים אינם מופיעים בפרסומיהם. לדבריהם, הפרסום נעשה בניסיון להביא למחיקת העתירה לבג"ץ שהוגשה נגדם וכי המועצה המקומית מג'דל שמס ממונה שלא כדין, וסובלת מניהול לא תקין, משחיתות, העלמת כספים ושימוש בכספי ציבור למטרת פרוייקטים פיקטיביים. עוד הם טענו שהמועצה לא משלמת את חובותיה לחברת החשמל, אך גובה מהתושבים סכומים גבוהים המועברים לכיסיהם הפרטיים של התובעים.
 
השניים צירפו לכתב ההגנה דו"ח של משרד הפנים, הכולל בין היתר ביקורת על נטילת כספים מהמועצה על ידי העומד בראשה והעברת עבודות למקורבים ללא מכרז.
 
השופטת ברלינר-לוי, שקיבלה במלואה את התביעה נגד עוידאת וג'והרי, קבעה כי פרסום אמירות בעלות גוון פלילי בדבר "מעילה" בהיקף נרחב, "אונס כספי ציבור", כמו גם "קניית נכסים מדם התושבים" – מהווה לשון הרע, העלול להשפיל את התובעים, לעשותם מטרה לשנאה, לבוז וללעג וכן לפגוע במשרתם הציבורית.
 
השופטת דחתה את טענת הנתבעים ולפיה הפרסום הראשון נוגע להליך משפטי – העתירה לבג"ץ שהם הגישו – ולכן הוא מותר. היא ציינה כי ביטויים קשים שמופיעים בפרסום הנוגע לעתירה, כגון "מעילה", אינם מופיעים בעתירה עצמה. היא הוסיפה כי הנתבעים לא הוכיחו את טענתם כי הפרסומים אותם העלו בפייסבוק בנוגע למועצה המקומית מג'דל שמס, נעשו בתום לב, עסקו בעובדות והיו דברי אמת.
 
"הנתבעים לא נקטו נקטו לפני הפרסום אמצעים סבירים על מנת להיווכח אם פרסומיהם הם אמת אם לאו", ציינה השופטת. "סגנונם המשתלח חורג לטעמי מתחום הסביר ואינו עולה בקנה אחד עם 'חובה' לפרסם את הדברים או עם טענה לעשייתם בתום לב. לא התרשמתי שמדובר בהבעת דעה על התנהגות התובעים בתפקידם, אלא בהטחת האשמות כמעילה ומעשים חמורים, שלא נמצאו להם יסוד בחומר שלפני".
 
השופטת קבעה כי עו"ד ג'והרי יפצה את התובעים בסך כולל של 28 אלף שקל, ואילו עוידאת יפצה את התובעים בסך כולל של 12 אלף שקל כמו כן ישלמו השניים לתובעים הוצאות משפט בסך 10 אלפים שקל.
 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.