728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בעבור חופן דולרים

בעבור חופן דולרים

חדשות 2: איש הטלוויזיה ופרשן הכדורגל דני נוימן הוא "מאכער" הפותח דלתות אל בכירים במשרדים ממשלתיים תמורת תשלום. נוימן: "הכל נעשה בנורמות המקובלות"

ביום בו הגיעה אל קיצה המשפטי פרשת הולילנד, אולי המגנום אופוס של תרבות המאכערים הישראלית, קרעה חברת החדשות של ערוץ 2 חלון גדול אל נוף מדכא ומטלטל של ריקבון שלטוני – שהרבה אזרחים יודעים על קיומו בעיקר על פי השמועה. בחלקו הראשון של התחקיר המצויין של חיים ריבלין ומיכל פעילן, נחשף לעיני מצלמות נסתרות כיצד דני נוימן, כוכב עבר של בית"ר ירושלים, איש טלוויזיה ופרשן הכדורגל של ערוץ 1, איש הליכוד, מציע את שירותיו  כמאכער הפותח דלתות אל בכירים במשרדים ממשלתיים ומבטיח להסיר מכשולים ביורוקרטיים תמורת תשלום של אלפי דולרים.

שירותי תיווך להשגת קיצורי דרך במערכת הבירוקרטית באמצעות מינוף קשרים עם אנשי מפתח ברשויות השלטון, הם תחום אפור רחב מאוד, המשמש מגרש משחקים לגורמים שונים: מאכערים, לוביסטים, יועצים אסטרטגיים, עורכי דין ורואי חשבון – שהערך העיקרי שהם מציעים ללקוחותיהם הוא קשריהם במסדרונות השלטון. בהכרעת הדין בפרשת הולילנד בערכאה הקודמת, ב-2014, שהעלתה את התופעה לדיון ציבורי, הבחין השופט דוד רוזן בין פעילות מותרת בתחום זה – לוביסטים המציגים את עמדות הציבור שלטובתו הם פועלים – לבין פעילות אסורה שכוללת תשלום למאכער כדי להשיג מידע פנים מרשויות שלטון או להפעיל עובד ציבור באופן פסול – דבר המהווה מתן שוחד.‏ השופט רוזן המליץ למחוקק להגדיר בחקיקה את גבולות המותר והאסור.

ריבלין1

חברת החדשות של ערוץ 2 קרעה חלון גדול אל נוף מדכא ומטלטל של ריקבון שלטוני – שהרבה אזרחים יודעים על קיומו בעיקר על פי השמועה (צילום מסך)

מפתח הקסמים שהרים בקלות את המחסום מעל מראות כביש האגרה המהיר, שמביא בעלי עניין וממון היישר ללשכת מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, היה צמד מילים: זליג רבינוביץ'. אנשי חדשות 2 אמרו לנוימן שרבינוביץ', שבמשך שנים היה האיש החזק, המוציא והמביא, ברשות השידור – הפנה אותם. זה הספיק כדי לסדר פגישה עם נוימן, שמכיר ומוקיר את זליג רבינוביץ', עם מי שהציגו את עצמם כנציגים של חברת אוטובוסים בינלאומית, שרוצים לפגוש את מנכ"ל משרד התחבורה, כדי לבחון התמודדות על מכרז קרוב להפעלת קווי תחבורה עירוניים בדרום הארץ.

"אני מקושר מאוד בכמה משרדי ממשלה, כל השרים, היועצים והעוזרים זה חברים שלי" הציג נוימן את מרכולתו בפני מי שחשב שהיא נציגה של חברת האוטבוסים: "אני עושה עם כולם (עסקאות), אני עוזר לכולם, מנכ"ל המשרד הזה, המשרד הזה. אני גם חזק באנרגיה. תחשוב על דברים שאתה צריך במשרדי ממשלה", אמר. עוד אמר: "אני גם לשמחתי הרבה שייך למפלגה הנכונה מבחינה עסקית. אני מקושר מאוד בכמה משרדי ממשלה, משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד התחבורה, משרד העבודה והרווחה, משרד הפנים, משרד האנרגיה. נוימן הדגיש שוב:" אני מאוד חזק, מאוד מקושר, עושה הכל בצניעות וביושר, לעולם אין אצלי מעטפות. אני יקרן, זה נכון, אבל אני מספק את הסחורה".

בשיחה טלפונית נקב נוימן בשכר טרחתו: "מה אני אגיד לך, 5,000 דולר. אני לא רוצה להגיד עשרת אלפים כמו שלקחתי לחברה אחרת שדאגתי להם בדברים אחרים בנושא של ייבוא אוטובוסים".

"חייבים אותי שם כי אני מקורב גם למנכ"ל וגם לשר וגם לראש המטה וכל צעד כזה חשוב", אמר נוימן. "אם הם יבואו למנכ"ל אז בסדר, אז ישבנו פגישה אחת אצל המנכ"ל, ואז הוא יגיד להם 'אוקיי, תנו לי לבדוק, לחשוב' והוא לא יחזור בכלל. אבל ברגע שאני אגיד לו שאני גם בעניין, אז זה נראה ונשמע אחרת". נוימן, שככל הנראה רצה להרשים את מי שחשב לנציגת החברה הבינלאומית, ניסה לתאם פגישה עם המנכ"ל, במהלך פגישתם המצולמת, אך זה היה בפגישה עם השר. "אפשר להריח, בשקט, מה להערכתכם הסיכוי לזכות. וזה צריך ללוות אתכם, כי אתם לא תגיעו לזה,, אמר. יכול מאוד להיות שאני יכול להגיע לזה. הוא (המנכ"ל) יכול לנפנף אתכם. ברגע שאמרתי שאני חלק מהנציגים הם לא יכולים לנפנף".

נוימן2

דני יסדר. "אני יקרן, זה נכון, אבל אני מספק את הסחורה" (צילום מסך)

תחקירן אחר של הערוץ התחזה ליזם שמעוניין לקדם במשרד התחבורה תקנה שתחייב החזקת "צ'קלקה" בכל רכב בישראל.  לדברי חדשות 2 "הרעיון ההזוי משהו דווקא נפל על אוזניים קשובות. נוימן ביקש מצגת, וכעבור כמה ימים חזר עם תשובה חיובית": "תיפגשו איתי ותיפגשו עם בכיר במשרד התחבורה, והכל יהיה בסדר". עוד אמר נוימן: "אני מעביר פה גם דברים שהם לא הגיוניים". גם במקרה הזה נקב נוימן במחיר שהוא גובה: "על דברים מהסוג הזה אני גובה 5,000 דולר פלוס מע"מ. לא אגבה ממך 5,000 כי אתה רוצה שאני אלווה אותך גם בהמשך. עם קיום הפגישה, 2,500 דולר פלוס מע"מ, וליווי עד התחלת מכירה", אמר.

בתגובה אמר דני נוימן לחדשות 2: "ראשית, אינני מאכער! איני פועל בדרכים מפוקפקות ולא מקובלות, ופועל אך ורק על פי החוק. הנני עורך דין, ובין שאר עיסוקיי, אני מלווה, מייעץ ומקדם פרוייקטים. במקרים שתארתם לא הייתי אמור לקבל תשלום רק עבור ארגון פגישה, אלא פגישה מקדימה, לימוד החומר, נוכחות בפגישות שתיקבענה, ואם ישנה דרישה – המשך ליווי וייעוץ".

"לעניין חברת האוטובוסים – התרשמתי שמדובר בחברה רצינית באירופה ולאור המצב המדיני סברתי, שיועיל למדינת ישראל שחברה בסדר גודל כזה תשתלב בעסקים בארץ", הוסיף נוימן. "מעולם לא רמזתי על זכיה במכרז של חברה כזו או אחרת".

"באשר לפגישה עם התחקירן  – השתכנעתי כי מדובר באביזר בטיחותי שעשוי להציל חיים. גם במקרה זה לא ארגנתי פגישה תמורת תשלום, התשלום היה אמור להיות עבור הפגישה המקדימה, הנסיעה הלוך ושוב לתל אביב והשתתפות בפגישה. לעניין חברת הדלק טן – מעורבות עוזרת המנכ"ל הייתה אך ורק לבדוק מדוע למרות הגשת כל האישורים לא ניתן היה להשיג טלפונית את משרד המהנדס. לא היתה כל מעורבות מעבר לכך. לסיכום, הנני חוזר ומדגיש שאין להציגני כמאכער המקבל תשלום עבור קיום פגישות בלבד".

הבוקר התייחס נוימן בקצרה לפרשה בריאיון לניב רסקין בגלי צה"ל: "מעולם לא ביקשתי משר התחבורה כ"ץ דבר – לא עבור עצמי ולא עבור לקוחותיי. הייתי המום, קודם כל מעצם העובדה שהקליטו אותי במצלמה נסתרת – דבר שלא יעלה על הדעת, אבל אני שמח שאני בשקיפות מלאה. אין לי בעיה ולכן הסכמתי לקבל את התיק. אני גם יועץ, גם מקדם עסקים, גם עו"ד – לא עברתי על החוק, הכל נעשה בנורמות המקובלות".

תגובת משרד התחבורה: "מנכ"ל המשרד, עוזי יצחקי, מתייחס לכל רעיון או הצעה לשיפור בתחומי התחבורה, ונפגש מעת לעת עם גורמים חיצוניים. עיתוי הפגישות עם הגורמים המקצועיים נקבע אך ורק על ידי מנהלת לשכתו וכך היה במקרה של מר דני נוימן. בכל המקרים שבהם התבקש המנכ"ל לבחון הצעות או תקנות שונות, הופנו הפונים לוועדת הניסויים או לגורמים המקצועיים במשרד, כמקובל במקרים כאלה".

"המנכ"ל לא היה מודע כי מר נוימן מייצג גורמים שונים תמורת תשלום, ואילו הדבר היה מובא לידיעתו, ודאי שהיה נמנע מלהיפגש עימו", ציינו במשרד. "אמירותיו התמוהות של מר נוימן, על יכולתו 'להעביר נושאים אצל המנכ"ל גם כאשר הם אינם הגיוניים", חסרות כל שחר, שכן כל נושא נבדק על ידי הגורמים המקצועיים ודעתם היא המכריעה".

שר התחבורה ישראל כ"ץ: "דברי נוימן על ה'שרותים' שהוא יכול לספק, הינם בבחינת שקר בוטה, דברי לשון הרע ודיבה חמורה ביותר כלפי השר שמוצג כמי שפועל על פי גחמות של 'מאכער'. אם אכן נאמרו הדברים על ידי נוימן, מדובר בהתרברבות נלוזה ושקרית. המשרד פנה למר נוימן בדרישה להכחיש את הדברים בכתב.
השר מבקש להבהיר כי הדברים שהובאו בפנייתכם אינם מוכרים לו, והורה לערוך בדיקה מקיפה מיידית של הטענות, שכן הוא דוחה בתוקף שימוש במאכערים. השר לא יהסס לנקוט יד קשה אם יתברר שיש ממש בדברים".

בחלקו השני של התחקיר, שישודר הערב במהדורת החדשות של ערוץ 2, יוצג התיעוד מהפגישה שנקבעה לתחקירן עם מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי.

 

 

 

 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.