728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

עונש מוגדר לתקיפת עיתונאים

עונש מוגדר לתקיפת עיתונאים
ח"כ יואל חסון. "בעקבות תקריות העבר יש לעגן בחקיקה ענישה מחמירה וייחודית לעניין זה"(צילום מסך)

על פי הצעת חוק שהניח השבוע ח"כ יואל חסון על שולחן הכנסת, על אדם התוקף עיתונאי בקשר למילוי תפקידו, יושת עונש של שלוש עד חמש שנות מאסר

השבוע הונחה על שולחן הכנסת הצעת החוק של ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) לתיקון חוק העונשין, באופן שיקבע עונש מוגדר לתוקפי עיתונאים. על פי ההצעה, אדם שתוקף עיתונאי, והתקיפה קשורה למילוי תפקידו, יושת עליו עונש של שלוש שנות מאסר. בנוסף, במקרים שהתקיפה נעשית בנסיבות מחמירות יושת על מבצע העבירה עונש של חמש שנות מאסר. על פי הצעת החוק, תקיפה בנסיבות מחמירות תוגדר ככזו אם התוקף התכוון להכשיל את העיתונאי בתפקידו, למנוע או להפריע לו למלא את תפקידו; או אם היה מזוין בכלי ירייה, מקל, אבן או כלי אחר; או אם התקיפה הייתה בצוותא של יותר משלושה אנשים; או אם התקיפה הייתה על רקע לאומני.

הצעת החוק הוגשה בעקבות מקרים חמורים של תקיפת צוותי שידור במהלך עבודתם. באחד המקרים, באוקטובר השנה, הותקפו אנשי חדשות 2, הכתב פוראת נסאר, הצלם שמעון לוי והמקליט יעקב הרשקוביץ, במהלך סיקור פיגוע דקירה בעפולה, על ידי אנשים שהתגודד סביבם סמוך לזירת האירוע. הצוות הגיע לאזור בכדי לדווח על ההתפתחויות האחרונות מזירת פיגוע הדקירה, שבמהלכו נפצע חייל צה"ל. זמן קצר לאחר הגעתם לזירה, החלו מספר עוברי אורח להתאסף סביבם וקראו קריאות גנאי נגד חדשות 2. בשלב מסוים החלו כמה מעוברי האורח לדחוף את אנשי הצוות ולהכותם בחוזקה. כתוצאה מהתקיפה פונה המקליט הרשקוביץ לבית החולים לבית החולים "העמק" בעיר לקבלת טיפול רפואי.

במקרה אחר, שאירע בנובמבר השנה, תקפו פעילי ימין את רועי שרון, כתב השטחים של ערוץ 10, שהגיע לסקר את המתבצרים בבית הכנסת "איילת השחר" בגבעת זאב שיועד להריסה. הפעילים דחפו אותו ואת צוות הצילום שהתלווה אליו תוך שהם קוראים לעברו "בוגד, אתה עובד עם השב"כ".

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר: "מטרת הצעת החוק לקבוע עונש מוגדר לתקיפת עיתונאים.  הצעת חוק זו באה לתת דגש וייחוד לפגיעה בעיתונאים בחוק העונשין, התשל"ז–1977, משום שמעבר לפגיעה בחופש העיסוק ובזכות לחיים ולביטחון יש במקרים אלה משום פגיעה בדמוקרטיה. העיתונות היא נשמת אפה של המדינה הדמוקרטית ויש לראות פגיעה בעבודתו של עיתונאי כפגיעה במדינה. על כן ובעקבות תקריות העבר יש לעגן בחקיקה ענישה מחמירה וייחודית לעניין זה"

ח"כ יואל חסון: "כיום אין אבחנה בין תקיפת כל אדם לתקיפת עיתונאי, להבדיל מעובדי ציבור ושוטרים – להם החוק מייחד עונש שונה. תקיפת כתב ערוץ 10 רועי שרון, כמו גם תקיפתו של כתב חדשות 2 פוראת נסאר, היא עוד שלב במאבק של קבוצות קיצוניות נגד הדמוקרטיה ושלטון החוק בישראל. חבורות פורעי החוק שתקפו את שרון ונסאר חייבים להיכנס למאסר בפועל, הם מורדים בדמוקרטיה ובמדינת ישראל וכך צריך לנהוג בהם. כמחוקקים עלינו לדעת להגן על חופש העיתונות, על שלטון החוק ועל אופייה של ישראל כיהודית ודמוקרטית".

בסעיף ההגדרות בהצעת החוק עולה בעייתיות, שמגיש הצעת החוק והמחוקקים יצטרכו להתייחס אליה – סביב השאלה המורכבת מיהו עיתונאי. על פי הצעת החוק, עיתונאי הוא "בעל תעודת עיתונאי בת-תוקף שהוצאה על ידי לשכת העיתונות הממשלתית, המועסק בקביעות על ידי עיתון יומי בישראל, תחנת שידור או תחנת טלוויזיה בישראל, או כתב חוץ המייצג סוכנות ידיעות בינלאומית".

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.