728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

אין אור בקצה המנהרה

אין אור בקצה המנהרה
ג'קי חורי. "אם השר לבטחון פנים יכניס לישוב כוח לאיסוף הנשק שמסתובב פה, אני אהיה הראשון המברך על כך. הדבר הכי מדאיג אותנו זה הבטחון האישי"צילום: שלומי דעי

"בכל פעם שיש אירוע על רקע לאומני- כל הערבים אשמים", אומר העיתונאי הערבי ג'קי חורי ("הארץ", רדיו "אשמס"), ומדגיש: "הבעיה פה, היא תחושת אי השוויון"

"קצת הופתעתי מדברי ראש הממשלה על ערביי ישראל, אבל לא יותר מידי. היה ברור שהציבור הערבי יהיה שוב בחזית. אנחנו צריכים לעבור, לצערי, את מבחן הנאמנות. בכל פעם שיש אירוע על רקע לאומני- כל הערבים אשמים", כך אומר העיתונאי הערבי ג'קי חורי, הכותב בעיתון "הארץ" ומשדר ב"רדיו אשמס". חורי הגיב על דברי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהופנו כלפי ערביי ישראל, בעקבות פיגוע הירי הרצחני שביצע נשאת מלחם, ערבי ישראלי מערערה בתל-אביב בסוף השבוע.
"ראש הממשלה הפתיע אותי כשדיבר על מדינה בתוך מדינה", אומר חורי. "אגב, אין ערבי ישראלי שאיננו פלסטיני. חילוקי הדעות הם עד כמה הוא ישראלי ועד כמה פלסטיני. מאידך ערביי ישראל מעולם לא תבעו לעצמם מדינה וחוקים אחרים, או משטר אחר ואוטונומיה לעצמם. עובדה שכשערבי נפגע הוא פונה למשטרה ומצלצל 100. לא שמעתי שאנחנו רוצים משטרה אחרת. כשצריך את עזרת החוק אנחנו פונים לבית המשפט הישראלי. גם השייח ראיד סאלח, כשהוא צריך את עזרת החוק הוא פונה לבית המשפט הישראלי ואפילו נכנס לכלא על פי חוקי המדינה. למרות שיש חוקים גזעניים ומפלים לרעה, אנחנו לא רוצים להתנתק מהמדינה. גם מסמכי החזון שנכתבו בשנת 2005-6 הביעו ראיה עתידית של הערבים בישראל, וגם פה מדובר על אוטונומיה תרבותית בלבד.
"הבעיה פה, היא תחושת אי השוויון", מדגיש חורי. "תאמיני לי, שכשתחושה זו תעלם, הסמלים החיצוניים המפרידים ביננו לא ישחקו תפקיד. ראי איך בארה"ב לא חושבים על הדגל ועל הסמל, ואם לשיר או לא את ההמנון, זה משום שהם חשים שייכים. אל תחשבי שאיני חש שייך לפה. אבא וסבא וסבא רבא שלי נולדו פה. אהבה ושייכות יש לי, כי לא תראי ערבי נוטש את מולדתו – גם כשרע לו. יהודים עזבו לברלין, לסן פרנסיסקו, לכל העולם. ל-90% מהערבים אין דרכון שני. ליהודים יש דרכון – רומני, פולני, מכל מדינות העולם. אנחנו בעלי דרכון ישראלי, אחד ויחיד, אנחנו נשארים פה על אף שאין לנו כאן כל השפעה פוליטית. יש לנו ייצוג של יותר מ-13 נציגים בכנסת, אבל ללא משקל קובע מבחינה פוליטית. את ההחלטות קובעת ממשלת ישראל. אנחנו צריכים ליזום שיתוף פעולה כדי לשנות את הניתן וצריך לשנות בתוך המדינה.
"הפיגוע בתל-אביב השפיע עלינו לרעה, אנחנו לא חיים בבועה. כל אירוע עם סממנים לאומניים פוגע בכל ערביי ישראל. ראשי העדה והרשיות והנכבדים-כולם גינו את המעשה, אבל מה עוד ניתן לעשות? המנהיגים שלנו יכולים להשפיע בציבור הערבי ולהרגיע את הרוחות, אבל זה המקסימום שיצליחו. גם בפריז היו פיגועים קשים והתחילו סממנים לאומניים קיצוניים של הימין. מהר מאד הם התעשתו, כי הם חיים בדמוקרטיה ושוויון לכולם. מי שצריך להוביל ברמה האסטרטגית זו המדינה. ביבי דיבר על מדינה בתוך מדינה. בוקר טוב. זה חדש? יש פשע גואה ומאורגן, נשק ובניה ללא היתר, זה לא קורה סתם. משפחה לחמישה ילדים בכל בית בממוצע ואין איפה לבנות. אין היתרים. תוכניות המתאר לוקחות שנים עד למימושן, איפה יגורו? אז גרים ללא היתר. הוא רוצה לחיות כמו כל אחד במדינה.
חורי פסימי לגבי העתיד: "אני לא רואה אור בקצה המנהרה, אין אופק ברור, לאן אנחנו הולכים. אחת האמירות בחברה הערבית היא שאם יש חשד לאירוע לאומני אז תוך 24 שעות הדבר יטופל. לא כך כשיש אירוע פלילי, ויש רבים. הם לא מטופלים כי הם לא מסכנים את היהודים. אם השר לבטחון פנים יכניס לישוב כוח לאיסוף הנשק שמסתובב פה, אני אהיה הראשון המברך על כך. הדבר הכי מדאיג אותנו זה הבטחון האישי. אין פה אף אחד המתנגד לאיסוף הנשק. הנשק לא מגיע מהשטחים אלא מהברחות מצה"ל.  אצלנו אומרים שצריך לטפל בשיבר לא רק בצינור"

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.