728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

העיתונאי האוטומטי

העיתונאי האוטומטי

השימוש באלוגריתמים ליצירת דיווחי חדשות אוטומטיים הופך לשגרה. דו"ח חדש בוחן את הטכנולוגיה, את המגבלות שלה וגם את תגובת הקוראים לדיווחים "ללא מגע יד אדם"

העיתונות האוטומטית היא כאן להשאר ותמשיך להוות מוקד עניין בתעשיית החדשות, כך עולה מדו"ח חדש של Tow Center באוניברסיטת קולומביה ועמית המחקר אנדראס גראפה, שמסכם את המחקר העדכני בנושא, ומספק תמונת מצב עכשווית של העיתונות האוטומטית. הדו"ח בחן את הדרכים היעילות לעשות שימוש בטכנולגיה הזו, את המגבלות שלה, את תגובת הקוראים לידיעות שנוצרו באופו אוטמטי, את האפקט של תפוצת העיתונות האוטומטית על האופן בו עיתונאים אנושיים עושים את עבודתם – ומשכך, במידת מה, את הפחד מפני השתלטות הרובוטים על המקצוע.

השימוש שנעשה בשנה האחרונה באלוגריתמים ליצירת דיווחי חדשות אוטומטיים מטלטל את תעשיית העיתונות, במיוחד לאחר ש-AP, מארגוני החדשות הגדולים והמבוססים בעולם, החל לייצר בצורה אוטומטית ידיעות על דו"חות רבעוניים של תאגידים לבורסה וידיעות על אירועי ספורט.
משפותחו, האלגורתימים הללו יכולים לייצר אלפי דיווחי חדשות בנושאים מסויימים, מהר יותר, זול יותר ועם הרבה פחות טעויות מאשר דיווחים של כל עיתונאי אנושי. בעוד שבאופן טבעי, ההתפתחות הזו מלבה בקרב עיתונאים רבים פחד שהעיתונות האוטומטית תייתר את הצורך במערכות חדשות "רגילות", רואים חוקרים ואנשי מקצוע את הפוטנציאל הטכנולגי לשיפר איכותו של הדיווח החדשותי.
AP הוא לא מערכת החדשות היחידה שעושה שימוש בסוג מסויים של טכנולוגיית אוטומציה, במטרה לשפר ולייעל את עבודתה. חדרי חדשות אחרים, כמו בניו יורק טיימס ובפרו פובליקה, החלו לעשות גם הם שימוש באלגוריתמים לדיווחיהם.

shutterstock_63636769

שאלות חשובות אחרות, נוגעות לשקיפות ולאַחְרָיוּתִיּוּת (accountability) של האלגורתימים שמביאים לנו את הסיפור (איור: Shutterstock)

העיתונות האוטומטית עובדת כיום היטב ביצירת סיפורי חדשות רוטיניים, בנושאים החוזרים על עצמם, כשיש בנמצא נתונים מובנים ומדוייקים. במקרים כאלו, האלוגריתמים מסוגלים לחולל דיווחי חדשות מהר יותר, בהיקף רחב יותר ועם הרבה פחות טעויות מאשר העיתונאים האנושיים. יותר מזה, האלוגריתמים יכולים לעשות שימוש באותם נתונים, כדי לספר את אותו הסיפור מזויות שונות, בכמה שפות, ולהתאים את הסיפור לצרכים של משתמש אינדוודואלי.
עם זאת, לא ניתן לעשות שימוש בטכנולוגיה של עיתונות אוטומטית בתחומים בהם לא קיימים נתונים באיכות טובה. יתירה מכך, אלוגריתמים יכולים להפיק תובנות מנתונים על ידי יישום כללים מוגדרים מראש ושיטות סטטיסטיות (למשל למצוא מתאמים ולזהות יוצאי דופן), אך אינם יכולים להסביר תופעות חדשות, או לבסס סיבתיות. בעוד האלוגריתמים יכולים לספר מה קורה, אך הם לא יכולים לפרש מדוע קורה מה שקורה.
סביר להניח שהאוטומציה תשנה את האופן בו עובדים עיתונאים, אם כי האופן בו תחליף או תשלים אותם, יהיה תלוי בהגדרת המשימה וביכולות של העיתונאים. בעתיד, יהיה ככל הנראה שילוב של עיתונות אוטומטית ואנושית , מעין חיבור של אדם ומכונה. מוצע שהעיתונאים האנושיים יתמקדו במשימות שאלוגריתמים אינם יכולים לבצע, כמו ניתוחי עומק, ראיונות עם אנשי מפתח, ועיתונות חוקרת.

האופן בו תאומץ הטכנולוגיה החדשה, תלוי בסופו של דבר בכמה הקוראים אוהבים לצרוך את התוכן שהיא מייצרת. מעדויות עכשוויות – המוגבלות לנושאים בהם טכנולוגיית האוטומציה מיושמת בהיקפים גדולים (ספורט וכלכלה) – עולה שבשעה שקוראים מדרגים את התוכן שמיוצר אוטומטית כקצת יותר אמין מחדשות הנכתבות בידי אדם, הם לא ממש נהנים לצרוך אותו, ותופסים אותו ככתוב באופן יבש ומשעמם. מכיוון שכך, נכון לעכשיו, הטכנולוגיה מתאימה יותר לנושאים בהם מסירת עובדות באופן מהיר ויעיל חשובה יותר מנרטיב מתוחכם (למשל, חדשות כלכלה) או בחדשות שלא היו קיימות קודם לכן, שם לצרכנים יש ציפיות נמוכות באשר לאיכות הכתיבה.

משזה נאמר, איכות הכתיבה של חדשות אוטומטיות צפויה להשתפר, עם התקדמותה הצפוייה של טכנולוגיית מחוללי השפה הטבעית.
שאלות חשובות אחרות, נוגעות לשקיפות ולאַחְרָיוּתִיּוּת (accountability) של האלגורתימים שמביאים לנו את הסיפור. בפרט שכה מעט ידוע על האם צרכני חדשות צריכים או רוצים להבין כיצד אלוגריתמים פועלים, או באיזה נתונים הם עושים שימוש כדי לחולל את התוכן. לבד מכמה הנחיות בסיס כלליות ועקרונות אחריהם יש לעקוב בעת שימוש בטכנולוגיית אוטומציה, יש מעט מאוד נתונים לגבי המידע שארגוני החדשות צריכים להפוך לשקוף ואיך האלוגריתמים שלהם עובדים. המידע הזה עשוי להיות רלוונטי היכן שקורות טעויות ובתוכן שמותאם אישית לצרכים של צרכן חדשות אינדיבידואלי.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.