728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

'מחנה אשכנזי' מול 'מחנה ברק'

'מחנה אשכנזי' מול 'מחנה ברק'
גבי אשכנזי במהלך ביקור פרידה מזרוע היבשה, פברואר 2011צילום: CC BY 2.0 ,Flickr - Israel Defense Forces

בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה ב'פרשת הרפז' הוא התייחס לסיקור התקשורתי שלה ולמעורבותם הפעילה של עיתונאים בהתפתחותה

בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שפורסמה אתמול,  לסגור את תיק החקירה ב'פרשת הרפז' נגד גבי אשכנזי, ארז וינר ואבי בניהו, ולהגיש כתב אישום נגד בועז הרפז, בכפוף לשימוע, התייחס וינשטיין באופן נרחב גם לסיקור התקשורתי בפרשה. "החל מפרוץ הפרשה לתודעת הציבור באוגוסט 2010 ועד היום, 'פרשת הרפז' העסיקה את כלי התקשורת בעוצמה רבה ביותר", כתב וינשטיין. "באווירה ציבורית טעונה, נחלקו כלי התקשורת דיכוטומית ל'מחנה אשכנזי' מול 'מחנה ברק', כשכל אחד מהמחנות החזיק בתזה הפוכה, ובמשך כל התקופה מלאה הארץ בפרשנויות, ידיעות, כתבות ואף ספרים, שניסו לצרוב בתודעת הציבור את התפיסה שלהם את האירועים".

הפרשה התפוצצה לפני חמש שנים וחצי עם חשיפת מסמך הרפז, שנודע תחילה כמסמך גלנט, בתוכנית "אולפן שישי" של חברת החדשות של ערוץ 2. במסמך הופיעו הנחיות לבניית תדמית חיובית למועמד לכהונת הרמטכ"ל, יואב גלנט, תוך הכפשת אחרים. המסמך, שגילויו ברבים עורר סערה ציבורית, התגלה כמזויף, דבר שהגביר את הסערה סביבו. המסמך, שנכתב בתקופה שבה שררה מתיחות רבה בין שר הביטחון אהוד ברק ולשכתו לרמטכ"ל גבי אשכנזי ולשכתו,‏ הוביל לסכסוך בין שר הביטחון לרמטכ"ל, שחשדו זה בזה כי המסמך נכתב בהוראתו של השני. 

"בין העיתונאים יש שראו בממצאי דו"ח ביקורת המדינה לצד מידע בו החזיקו, את אחת הפרשות החמורות ביותר של חתירת דרג צבאי תחת החלטות הדרג המדיני, של ערעור על עקרון המשילות, ושל פגיעה בסדרי שלטון ומשפט ובאושיות הדמוקרטיה", נכתב בהחלטת וינשטיין. "כבר בפברואר 2011 התפרסמו כתבות בנוסח 'הפוטש בקריה הצליח'. מהצד השני, היו שראו בלחץ של כלי התקשורת על רשויות אכיפת החוק חלק ממאמץ של בעלי אינטרס שתכליתו לסכל את עתידו הפוליטי של אשכנזי. העוצמה בה תוחזקה הפרשה בשיח הציבורי, והקריאה הציבורית 'לברר את האמת' בפרשה מטרידה זו, לוו כל העת בביקורת חריפה משני הצדדים, על האופן בו טופלה הפרשה על ידי רשויות האכיפה, וכן על משך הזמן הרב שנדרש לטיפול על ידן.


"אף עתונאי לא נחקר באזהרה"

במהלך חקירת הפרשה, שכללה פעולות מגוונות, שבוצעו בידי צוות רחב, לרבות הקשבה לכמעט 100 אלף שיחות, שהוקלטו במערכת ההקלטה האוטומטית בלשכת הרמטכ"ל,  נגבו הודעות גם מעיתונאים. בהתייחסו לכך, הדגיש וינשטיין כי "החקירה נוהלה תוך רגישות רבה לנושא החסיון העתונאי, וכן כי אף עתונאי לא נחקר באזהרה", אמר והוסיף: "בכל מקום בו עיתונאי מסר לחוקרי המשטרה כי תשובתו עלולה לפגוע בחיסיון עיתונאי, החקירה ביחס לאותו הנושא הופסקה, והדברים הועברו לבחינה. בסופו של יום הוחלט במקרים אלו שלא לנקוט הליך כלשהו לצורך הסרת החיסיון".

בהתייחסו לעדות שנגבתה מאיילה חסון, כתב היועץ כי היא "הגיעה לחקירה עם תזה מגובשת. לדבריה, בתחקיר שעשתה גילתה שאשכנזי גייס פוליטיקאים, עיתונאים, קברניטי תקשורת, ותורמים, לרבות את נשיא המדינה, לצורך טרפוד מינויו של גלנט לרמטכ"ל ולצורך הצגת הדרג המדיני בתקשורת כחסר אחריות, ומסוכן למדינה; וזאת, כדי שאשכנזי יוכל להגיח כמושיע, לאחר שנשיא המדינה ידאג לפעול לביטול תקופת הצינון.

ah

וינשטיין: "טענתה של איילה חסון, לו אוששה ראייתית, הייתה חמורה עד מאוד"

"טענתה של איילה חסון, לו אוששה ראייתית, הייתה חמורה עד מאוד" אומר וינשטיין, "הן באשר לאופרציה עצמה שהייתה, לדבריה, כרוכה בעבירות פליליות חמורות (האזנות סתר, מעקבים וסחיטה באיומים) והן לכוונה שהייתה מאחוריה – כיבוש השלטון ע"י רמטכ"ל במדים, ובתוך כך סיכול החלטות דרג מדיני – בעניין מינוי הרמטכ"ל ובענייני מדינה אחרים (בהקשר להחלטה מבצעית מסוימת – הצגת הדרג המדיני כמסוכן וחסר אחריות).
"דא עקא", מציין וינשטיין, "שהגב' חסון לא מסרה לחוקרים בדל ראיה לביסוס התיזה הזו.

"ראוי להדגיש, כי גם אם היה בידה של איילה חסון ביסוס המספיק לתחקיר עיתונאי, הרי שבהיעדר ראיות קבילות, אין בהודעתה לתרום דבר לבירור העובדות בהליך פלילי. חלקים גדולים מהתזה של חסון, כמו גם של אהוד ברק, 'המתלונן', התבססו על גרסאות הרפז בפני המבקר ובפני כלי התקשורת, ובעניינה של חסון, על פרטי מידע שקיבלה משעות עבודה עם בועז הרפז (כך לדבריה)".


מסירת המסמך לעיתונאים, במטרה לסכל את מינויו של גלנט

"לא נמצאה כל ראיה הקושרת את אשכנזי להעברת המסמך לעיתונאים", קובע וינשטיין. "במסגרת חקירת זיוף המסמך התברר כי היה זה אל"מ (במיל') סיבוני שקיבל את המסמך מארז וינר, והעבירו שלא בידיעת האחרון – אם כי יש יסוד לחשד שוינר עצם את עיניו אל מול האפשרות שסיבוני מתכוון להעבירו לכלי התקשורת – לידי אבי גוט שהעבירו לאמנון אברמוביץ'.
"עוד עולה מהשיחות, כי ככל הנראה, וינר העביר את המסמך לסיבוני, שלא על דעתו של אשכנזי. אמנם לאורך השיח המוקלט קיימות שיחות בהן אשכנזי חוכך בדעתו ומתלבט יחד עם שותפי השיח שלו (אלופים להם הציג את המסמך) כיצד לטפל במסמך הרפז, לרבות אפשרות לפרסמו,אלא שמהשיחות עולה שהוא ביכר שלא לעשות כן, ואין כל ראיה הקושרת אותו לפרסום המסמך,בעיתוי בו פורסם, או למודעות לכך שיש כוונה לפרסמו.
"מכל מקום", קובע היועמ"ש, "בהינתן קיומן של ראיות חד משמעיות לכך שהן אשכנזי והן וינר היו בטוחים שהמסמך מגלם קיומה של תוכנית אמיתית לקידום מועמדות גלנט לתפקיד הרמטכ"ל, בסיוע גורמי ייעוץ אזרחיים, אין בהעברת המסמך לתקשורת כשלעצמו משום עבירה פלילית. בענייננו ראוי לזכור, כי סיבוני שלקח אחריות מלאה על הפרסום, הסביר שמבחינתו התגלגל לידיו 'תפוח אדמה לוהט' – מידע מטריד שיש עניין דחוף להביאו לידיעת הציבור, כדי להביא תכניו לדיון ציבורי. זאת ועוד, אין חולק כי סיבוני לא היה חלק מסכסוך הלשכות, והעבירו לתקשורת סמוך לאחר שקיבלו מוינר, כך שאי אפשר לייחס לו שימוש במסמך כ'מטען צד' (כפי שיוחס בתקשורת
לאנשי לשכת אשכנזי – שהחזיקו בו לאורך זמן, בכוונה כביכול להשתמש בו בעיתוי נוח – מועד ריאיון המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל) מתוך רצון לחבל בהליך מינוי הרמטכ"ל.
"בהיעדר מעורבות בזיוף או מודעות לו, ו/או ראיות למעורבות/מודעות להעברה לתקשורת, הרי שאין המדובר בשימוש במסמך מזויף כ'מטען צד' כדי להתערב בהחלטות הדרג המדיני – במינוי הרמטכ"ל. בהינתן העובדה שוינר סבר שמדובר במסמך אותנטי, אין בהעברתו לגורם שלישי, גם תוך עצימת עיניים לגבי האפשרות שיועבר לתקשורת – משום ביצוע עבירה פלילית".


החשד להעברת חומרים מכפישים נגד אהוד ברק לעיתונאים

"בן כספית מסר בהודעתו מיום 29/5/14, כי הרפז מסר לו מידע על ברק, בין היתר, על תשלום במזומן שברק קיבל על הרצאה שהעביר בז'נבה, ועל כספת שפתח לשם כך. הרפז לא אמר לו מה מקור המידע שלו, ולבסוף לא העביר לידיו חומר בנושא. כספית הבין שמדובר באדם לא רציני ולא אמין. לדבריו, לא התבקש ע"י וינר/בניהו לבדוק את נושא ז'נבה. לדבריו, אם בכלל, הוא זה שסיפר להם.
"אשר לקשריו עם רונית אשכנזי – דיבר עם רונית בעיקר ברמת רכילות, פריקת מתחים שלה. לא זוכר אם העבירה לו אי פעם מידע שפרסם. שוחחו רק על התעמרות שר הביטחון ברמטכ"ל. מחומר החקירה עולה שבחודשים 4/10-8/10 יש בין רונית אשכנזי לבן כספית 48 התקשרויות.
"בן כספית טען כי לא היה בקשר עם וינר כלל, ושלל אפשרות לפיה אשכנזי ביקש ממנו לפרסם חומר נגד ברק ו/או גלנט. מעניין להפנות לשיחת רקע שהתקיימה ב- 9/2/2010 בין בן כספית לאשכנזי, במהלכה בן כספית נשמע מדובב את אשכנזי לשתף אותו במידע על יחסיו 'הגרועים' עם שר הביטחון, בעוד אשכנזי מנסה למתן את הדברים, לשכנע בתקינות היחסים ולהחזירו לשיח בענייני צבא. בתוך כך, בן כספית מציג בפניו את התיזה כי ברק מתנהג אליו כך כי הוא מרגיש מאוים על ידו, ואשכנזי משיב שאין לו שאיפות פוליטיות. בשלב מסוים, בן כספית תוהה מולו מדוע הוא לא עוסק ביחסי ציבור.
"רונית אשכנזי מסרה בהודעתה מיום 12/6/14, כי יכול להיות שקישרה את הרפז לבן כספית אלא שבן כספית שולל זאת. עוד ציינה כי אמרה להרפז שאם הדברים נראים לו מושחתים שיפנה לעיתונות, משטרה, מבקר המדינה. לדבריה, הרפז אמר לה שפנה למבקר המדינה.
"מחומר החקירה עולה כי בן כספית קיבל מידע מהרפז על ברק, אלא שלא סיפק לו חומרים לביסוסו" מסכם ונשטיין. "עוד עולה כי בן כספית היה בקשר עם רונית אשכנזי.אין כל ראיות שקשר זה הניב חומרים מכפישים נגד ברק, שפורסמו על ידי בן כספית. כמו כן, אין ראיות להפעלת בן כספית על ידי אשכנזי לפרסום מידע מכפיש על ברק או אנשי משרדו. אמנם בן כספית מסקר שנים את אהוד ברק סיקור ביקורתי, אך לא ניתן לקשר איזה מהפרסומים למידע שהועבר ע"י אשכנזי או אנשי שלומו.

"במהלך שיחת רקע מיום 16/3/10 בין אשכנזי לרוני דניאל, בנוכחות בניהו, שוטח אשכנזי את טענותיו על התנהלותם הפוגענית של שר הביטחון ושל יוני קורן, שפועלים נגדו באופן אישי ובתוך כך, על הפגיעה שנגרמת לצה"ל. במהלך השיחה מהלכים השניים גם רכיל על חשדות למעורבות ברק בשחיתות, ותוהים לגבי מקור עושרו הרב.במהלך השיחה רוני דניאל שואל מס' פעמים מה ניתן לעשות, ואף מציע לפרסם את הדברים. אשכנזי טוען כי שוחח על חלק מהדברים עם ברק ועם רוה"מ, משיב כי אין מה לעשות, ודוחה את הצעותיו של דניאל לפרסום הדברים, או מתעלם מהן. לקראת סיום השיחה, מציע שוב דניאל כי יתייעץ עם אמנון אברמוביץ כדי לראות איך להוציא את האינפורמציה, אך אשכנזי דוחה גם הצעה זו ואומר 'לא, לא רוצה לריב אתו מעבר למה שיש עכשיו…אני בולע, מוותר, מתפשר'. הצעתו של אשכנזי היא כי דניאל ישוחח בנושא עם ברק.

_RBN5542

"דניאל נשאל בחקירתו אם מישהו מסביבת אשכנזי הפעיל אותו כעיתונאי במסגרת המאבק, והשיב שאם נותנים לו אינפורמציה שאהוד עושה או עשה משהו לא בסדר – ספק אם זה נקרא 'להפעיל'

"רוני דניאל מסר בהודעתו מיום 7/5/14, כי לא זכור לו שהרמטכ"ל ביקש ממנו לפרסם דברים המצביעים על התנהלות לא חוקית של קורן, והראיה היא שלא פרסם. מסביר אמירתו בשיחה 'אני הולך עם זה לאהוד'- כאמירה שמקורה בתחושת אחריות ורצון לנסות לעצור את הסחף ביחסים הגרועים.
"דניאל נשאל בחקירתו אם מישהו מסביבת אשכנזי הפעיל אותו כעיתונאי במסגרת המאבק, והשיב שאם נותנים לו אינפורמציה שאהוד עושה או עשה משהו לא בסדר – ספק אם זה נקרא 'להפעיל'. דניאל ציין בהודעתו, כי מעבר לשיחה זו, לא היו מקרים נוספים בהם התבקש להעביר מסרים לברק, לא דיבר עם אשכנזי יותר מעיתונאים אחרים, ולא היה שופר של הרמטכ"ל. הדגיש כי יש לו דעה מגובשת לגבי דברים ששומע, ונוהג לבדקם.

"בשיחה מיום 9/5/10 בין בניהו לבין אשכנזי משוחחים השניים על פגישת רוני דניאל ואמנון אברמוביץ עם השר. אשכנזי מציין שרוני הלך לשיחה 'בשביל לעבוד עבורנו'. אשכנזי הסביר בחקירתו מה- 15/6/14, כי דניאל ואברמוביץ' ניסו ליישר את ההדורים. בניהו ציין בחקירתו, כי רוני ואמנון הלכו להרגיע את ברק, ולהגיד לו 'שהוא מקלקל את היחסים עם הצבא ושישתלט על יוני'. אף רוני דניאל אישר בהודעתו מיום 7/5/14, כי לא מדובר ב'עבודה' עבור אשכנזי, אלא ניסיון לסייע בהרגעת הרוחות 'בכל המלחמה הזאת'.

"בשולי הדברים", מדגיש ויינשטיין, כי "שיחות הרקע עם העיתונאים הנם חלק משיח מקובל של הרמטכ"ל עם קבוצה מסוימת של עיתונאים. ברי כי שיח עם קבוצה קטנה ומסוימת של עיתונאים, יוצר גם מידה של קירבה ואף ידידות. על כן, את גילויי האמפטיה והניסיון לסייע מצדו של דניאל יש לקרוא בהקשר רחב זה. בין זה לטענה כי מדובר בגיוס אסטרטגי של כלי תקשורת להכפשת ברק כדי לפגוע במעמדו – המרחק רב. על העובדה שאשכנזי משוחח עם עיתונאים בניסיון להביאם לשקף חיובית את פועלו במסגרת תפקידו, גם לעומת אחרים ובכללם ברק, מבלי לנסות להסתיר שהוא המקור לדברים, העיד אשכנזי בעצמו בשיחה בין בניהו לאשכנזי מה- 9/5/10, כהאי לישנא: "…אהוד ברק חטף בתקשורת ממני לא מעט. עכשיו, זה שאני לא נותן את הכותרת בעיתון ידיעות זה נכון, אבל הוא יודע מאיפה זה בא, הוא לא חושב שזה רק אתה (בניהו). מה, הוא לא יודע שאני מדבר עם התקשורת? הוא יודע את זה יפה מאוד. מה, כשרוני דניאל אומר 'המבוגר האחראי' ביום שישי, הוא יודע שזה ממני, הוא גם אמר את זה לרוני, הוא יודע.
"מהמקובץ עולה, כי אין ראיות ממשיות לכך כי היה גיוס של כלי תקשורת להפצת מידע אישי מכפיש אודות ברק.

"יודגש כי לטעמי, תרבות השיח של רמטכ"לים ובכירים ואחרים עם כתבים צבאיים ופרשנים מדיניים, כפי שהיא נשקפת בעיקר מהודעותיהם של הצנזורית ושל בניהו, לשעבר דובר צה"ל,פותחת צוהר לאו דווקא לגבולות הלגיטימיים של השיח, אלא לנינוחות היתר, המאפיינת את השיח של ראשי הארגונים הביטחוניים עם התקשורת, נינוחות שטשטשה את גבולות המותר והאסור".


החשד למסירת ידיעות סודיות שלא בסמכות על ידי הרמטכ"ל לעיתונאים

במהלך החקירה עלה גם חשד לעבירה של מסירת ידיעות סודיות על ידי הרמטכ"ל שלא בסמכות. על יסוד ממצאי החקירה נקבע כי קיימות ראיות לכאורה לכך שאשכנזי מסר ידיעות סודיות שלא בסמכות – לעיתונאים ולשר שאיננו שותף סוד – למרות שלא היה רשאי למסור להם ידיעות סודיות אלה, שחלקן נוגעות לגופי בטחון אחרים וחלקן הוגדרו ברמת סודיות גבוהה ביותר (זאת להבדיל מידיעות סודיות רבות אחרות שמסר, שיתכן שאותן היה רשאי למסור לעתונאים).

"ההחלטה דנה בסוגיית סמכות הרמטכ"ל למסור ידיעות סודיות, ובנורמה הרווחת לנהוג בקבוצה של עיתונאים כשותפת סוד בפועל. לאחר התלבטות לא פשוטה, ובהינתן שורה של שיקולים, הוחלט שבנסיבות הענין אין מקום להעמדה לדין פלילי.

השיקולים הרלוונטיים לגניזה מפורטים בהחלטה, והם כוללים, בין השאר:
​נסיבות חשיפת המידע בשיחות רקע לגיטימיות, שלא לפרסום, כאשר אשכנזי לא התכוון, ככל הנראה, לעבור עבירה, אלא גלש במהלך השיחה למסירת מידע סודי ביותר שהיה אסור לו למסור; הנורמה הרווחת במסגרתה נמסרות ידיעות סודיות כדבר שבשגרה לעתונאים; מדיניות ההעמדה לדין עד כה, שהינה מצמצמת מאד בתחום זה; הרצון למנוע המשך חשיפת המידע הרגיש לאוזניים נוספות.

ויינשטין ממליץ לראש הממשלה ולשר הביטחון, למנות צוות מקצועי אשר ימליץ על קביעת גבולות ברורים לשיח מסוג זה: "תיק זה והחלטתי האמורה, אמורים לסמן נקודת מפנה ותמרור אזהרה משמעותי, בפני כל אלו העשויים למסור מידע סודי בעתיד בנסיבות דומות. רק העדר נורמה ברורה והעדר אכיפה קודמת, לצד השיקולים האחרים שיפורטו להלן, הביאו אותי שלא להגיש כתב אישום נגד אשכנזי בעניין זה" נכתב בהחלטה.

 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.