728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"אלימות כלפי תקשורת פוגעת בשמה הטוב של ישראל"

"אלימות כלפי תקשורת פוגעת בשמה הטוב של ישראל"
ח"כ קסניה סבטלובהצילום: הכנסת

ועדת החוץ והביטחון דנה בהצעה לדיון מהיר, ביוזמת ח"כ קסניה סבטלובה, בנושא האלימות שמפעילים כוחות הביטחון כנגד כתבים המסקרים את הכוחות במוקדי סכסוך

 

ועדת החוץ והביטחון ערכה היום (שלישי) דיון פתוח בהצעה לדיון מהיר ביוזמת ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) בנושא האלימות שמפעילים כוחות הביטחון כנגד כתבים המסקרים את הכוחות באיו"ש או במוקדי סכסוך אחרים ברחבי הארץ.

לטענת ח"כ סבטלובה "מתן חופש פעולה לאמצעי התקשורת מהווה מרכיב מרכזי עליון במדינה דמוקרטית. לצערי לאחרונה מתקבל הרושם שכתבים נתפסים כאויב או כגורם שתול שפועל נגד מדינת ישראל. מספרי מקרי האלימות בחודשים האחרונים גדל, כאשר אירועים אלו מופנים בעיקר כנגד עיתונאים פלסטינים אבל לא רק. אלימות כלפי תקשורת פוגעת בשמה הטוב של מדינת ישראל בעולם".

גילה שוגרמן, מזכ"ל ארגון העיתונאים הזרים אמרה בדיון: "בשטח מתקבל הרושם שכל מי שמסתובב עם מצלמה הוא אויב. בשנתיים האחרונות חלה עלייה מדאיגה במקרי האלימות, אם כלפי עיתונאים באופן פיזי, מילולי או כלפי הציוד והתיעוד האישי שלהם".

 

נציג דובר צה"ל בדיון, סא"ל פיטר לרנר טען כי "צה"ל פועל במטרה לאפשר לתקשורת לפעול באופן חופשי בהתאם למגבלות המבצעיות. הדבר מגובה בפקודות ובנהלי הצבא. אנחנו דואגים להיות בשטח כדי לסייע לתקשורת במקרה הצורך פועלים כדי ולמנוע מקרי אלימות. דובר צה"ל מקיים הדרכות וסימולציות לכל הדרגים בשטח מתוך הבנה שכל פעילות יש בכוחה להיות מסוקרת ומתועדת. בחודשים האחרונים אומנם יש עליה במספר מקרי האלימות אך הם אינם מעידים על הכלל. לאחרונה הדחנו קצין שהיה מעורב באירוע אלים כלפי תקשורת. אנחנו לא ממתינים שיגיעו אלינו תלונות כדי שנפתח בתחקיר על אירוע אלים שהגיע לידיעתנו. אנחנו מודעים לעובדה שלא פעם הכוחות בשטח נאלצים להתמודד עם מארבי תקשורת שמטמינים להם או באירועים שכלל לא היו מתרחשים אם במקום לא הייתה תקשורת. הנחת היסוד שלנו שזו היא המציאות בשטח ואיתה אנחנו נדרשים להתמודד. לכן אנחנו מתרגלים את הכוחות, מוצאים הנחיות ייעודיות ומתרגלים את הכוחות".

לדברי ח"כ מייקל אורן (כולנו) "אין כל הצדקה להפעלת כוח או אלימות כלפי כתבים וצלמי תקשורת, נקודה. יחד עם זאת לא ניתן להתעלם מהעובדה שהתקשורת לוקחת צד פעיל, חד צדדי ומגמתי בסיקור הסכסוך ולכן היא חלק מהמשחק. אנחנו יודעים בוודאות על מקרים לא מעטים שהיו מבוימים ומתוזמנים כך שהתקשורת חייבת לשאול את עצמה האם היא אכן מאוזנת".

חיזק את עמדתו ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) שאמר כי "עם כל החשיבות לתקשורת במדינה דמוקרטית אסור לנו להתבלבל ולעולם יש לתת עדיפות קודם לחופש הפעולה המבצעי של צה"ל שפועל למען שמירת החיים. יש לא מעט מקרים שבהם התנהלות התקשורת דומה לתיאטרון בלתי מאוזן".

לטענת ח"כ אייכלר (יהדות התורה) "תקשורת בדיוק כמו רכב יכולה להיות יעילה ומקדמת ויכולה גם להיות הרסנית. במקרים שבהם עיתונאי פועל באופן אובייקטיבי חייבים לאפשר לו לפעול באופן חופשי. אם הוא לוקח צד בסכסוך יש להרחיק אותו מהאירוע".

יו"ר הוועדה ח"כ צחי הנגבי (ליכוד) הבהיר בסיכום הדיון כי על דובר צה"ל לבחון את הטענות שהושמעו על ידי נציגי התקשורת הזרה והישראלית, על מנת לוודא שבמקרים רגישים ומיועדים לפורענות, נציגי דובר צה"ל נמצאים במקום ומנהלים את הדיאלוג עם הכתבים. לדברי היו"ר, "מפקדים בצה"ל אינם מוכשרים ומוסמכים לפעול מול תקשורת, זו איננה אחריותם. הם ממוקדים בשמירת הביטחון ובביצוע המשימות המבצעיות שלהם. על דובר צה"ל למקם את אנשיו באירועים בעלי פוטנציאל לעימותים כדי למנוע פגיע ה בהשגת היעדים הביטחוניים מחד, ופגיעה בעבודה העיתונאית מאידך".

ח"כ הנגבי סיכם כי בקרוב יתקיים דיון נוסף ובו ישמעו חברי הוועדה את מסקנות דובר צה"ל, לקראת גיבוש ממצאי הוועדה. כמו כן הודיע כי יפנה ליו"ר ועדת הפנים, המקיימת פיקוח פרלמנטרי על המשטרה ומשמר הגבול, על מנת שזו תקיים דיון דומה בתחומי האחריות שלה, ככול שמדובר בטענות על יחס המשטרה לאמצעי התקשורת.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.