728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

סטטוס: ממתין לאישור הצנזורה

סטטוס: ממתין לאישור הצנזורה
הצנזורית הראשית, אל"מ אריאלה בן אברהם.צילום: דובר צה"ל

ח"כ אילן גילאון על פניית הצנזורית הראשית למפעילי עמודים בפייסבוק בדרישה להעביר לאישורה כל ידיעה או סטטוס בעלי אופי ביטחוני: מהלך אנטי-דמוקרטי מובהק

מפעילי עמודים בפייסבוק קיבלו בימים האחרונים הודעה פרטית מהחשבון האישי של הצנזורית הראשית, אל"מ אריאלה בן אברהם, בדרישה להעביר לאישורה כל ידיעה או סטטוס בעלי אופי ביטחוני. "מצרפת לכם מכתב המפרט את חובת ההגשה המוקדמת של ידיעות בעלות אופי ביטחוני לצנזורה. מבקשת לאשר קבלת מכתב זה על פי ההנחיות המפורטות בו". המכתב כלל גם איסור על הפצתו.

"המהלך הזה של הצנזורה הוא מהלך אנטי-דמוקרטי מובהק בנוסח המציאות שמתאר אורוול בספרו 1984" כתב היום בעמוד הפייסבוק שלו חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ), בהתייחסו לפניה של הצנזורה הצבאית לבלוגר ואיש התוכן יוסי גורביץ', שמפעיל את האתר "החברים של ג'ורג'. "בישראל פועלים אלפי בלוגרים בתחומים שונים. אלה הם עיתונאים עצמאיים, המספקים לקהל אדיר של קוראים תוכן בלתי תלוי, פרשנויות מזווית אישית, בלי שמערכת גדולה עומדת מאחוריהם, בלי ייעוץ משפטי, בלי גיבוי ממוסד.
"דרישה של הצנזורה להעביר אליה כל פוסט ופוסט העוסק בענייני צבא לאישור מסוכנת ומשתקת. המשמעות היא שפוסטים שלא יעברו אישור – לא יאושרו לפרסום, כך שמלכתחילה יצופה מהם להיות מסורסים מתוכן של ממש.
אין ספק, שכשמדובר בנושאים צבאיים רגישים צריך לנקוט במשנה זהירות כדי להבטיח שלא יהוו סיכון לאיש חלילה. מאידך, אסור שזה יעשה על חשבון החופש העיתונאי, ואי אפשר להחיל צו גורף על כל פוסט הקשור בנושאים צבאיים. למה? פשוט כי זה ישתק כל ביקורת ויביא לכך שדברים מהותיים לכלל האזרחים יישארו במחשכים.
חוץ מזה, בואו נדבר על הכלי השחוק הזה שנקרא 'צנזורה', שכבר מזמן הפך לארכאי וחסר תועלת בעולם בו הזרמת המידע בפייסבוק, בטוויטר ובשאר רחבי הרשת עפה בשניות מקצה אחד של העולם לקצה השני. מה שנאסר לפרסום במקום אחד, מתפרסם בשניות במקום אחר, מה שמוליד חרושת שמועות, דיס אינפורמציות וכן הלאה. זה לא מפריע לצנזורה, כפי שאנחנו יודעים היטב (מפרשת אברה מנגיסטו, למשל) להשתמש בצווי איסור פרסום – לפעמים ארוכים וממושכים עד כדי גיחוך.
פניתי היום בשאילתה לשר הביטחון, משה יעלון, בדרישה לדעת מה הוליד את הדרישה המופרכת מגורביץ להעביר לאישור כל פוסט ופוסט והאם בלוגרים נוספים קיבלו צו דומה".
"ערך היסוד של חופש הביטוי וחשיבותו והצורך לאזן נכונה בינו לבין הגנה על ביטחון המדינה עומדים לנגד עיני הצנזורה בכל עת, גם בכל הקשור לפעילות ברשת", נמסר היום בתגובה מהצנזורה. "סמכויות הצנזורה, המוגדרות בחקיקה ונתונות לביקורת בית המשפט העליון, חלות על כל סוג של פרסום הנוגע לביטחון המדינה, בין אם מדובר בפרסום בכלי התקשורת המסורתיים ובין אם מדובר בפרסום בדרך אחרת.
"הצזנורה אינה פוסלת כל פרסום של מידע ביטחוני, אלא רק פרסום העלול לגרום בוודאות קרובה לפגיעה ממשית בביטחון המדינה. הצנזורה פונה מעת לעת לגורמים הרלוונטיים, על מנת לחדד את קיומה של חובת הגשת ידיעות בנושאים ביטחוניים לצנזורה טרם פרסומן. בשבוע האחרון נעשה פנייה כאמור למספר דפי פייסבוק שמגדירים עצמם כדפי חדשות ו/או מבזקים. בפנייה לא התבקשה הסרה של פרסום כלשהו. יודגש כי אין המדובר בפרופילים פרטיים, אלא בדפים ציבוריים בלבד המגדירים עצמם כמדיה ופתוחים לעין הציבור"

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.