728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גאווה ודעה קדומה

גאווה ודעה קדומה
לוק בייקר. "אם שני הצדדים כועסים עליך, כנראה שאתה עושה משהו נכון"

יו"ר התאחדות עיתונאי החוץ בישראל בנייר עמדה לקראת דיון בוועדת משנה של ועדת החוץ והבטחון על אופן סיקור התקשורת הזרה: "הדיון - דומה לציד מכשפות"

בהתאחדות עיתונאי החוץ בישראל זעמו על הזמנתם לדיון של עדת המשנה ללוחמה משפטית של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בראשות חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני), שדנה בישיבתה היום בנושא "אופן הסיקור של אמצעי תקשורת זרים – סיקור השוחק לאורך זמן את לגיטימיות הפעולה נגד הטרור". בהתאחדות החליטו  שלא להתייצב כמשתתפים לדיון של הוועדה "היוצאת מנקודת מוצא כי העיתונאים הזרים הם מוטים ובעלי דעה קדומה, הדומה יותר לציד מכשפות מאשר להתנהלות פרלמנטרית ראויה", גם לאחר שיו"ר הוועדה לבני שוחחה עמם. יו"ר ההתאחדות, לוק בייקר, המשמש כראש מערכת רויטרס בישראל, הגיע לדיון ככתב מסקר. כשבכל זאת נשאל במהלך הדיון שאלה לגבי הכותרת של ידיעה שפרסמה בשבוע שעבר CBS, אודות הפיגוע בירושלים בו נרצחה לוחמת מג"ב הדר כהן, הוא השיב שמתוך מאות ידיעות שפרסמה רויטרס בחודשים האחרונים, הייתה בעייה רק עם ידיעה אחת בלבד.

לישיבה הוזמנו נציגי משרד החוץ, משרד המשפטים, צה"ל (דובר צה"ל, הפרקליטות הצבאית הראשית וגורמים אחרים), מטה ההסברה הלאומי, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית ניצן חן ונציגים של התאחדות עיתונאי החוץ בישראל – היו"ר לוק בייקר והמזכ"ל גלניס שוגרמן. בהזמנה התבקשה התייחסות המוזמנים לכמה סוגיות: הצגת דוגמאות לסיקור תקשורתי חד צדדי ומגמתי של אירועי טרור או כנגד חיילים ושוטרים; מהו המענה הישראלי הקיים והמומלץ לתופעה – דיפלומטי, מקצועי ומשפטי – אשר ניתן במקרים כאמור, הן למניעה והפחתה של מידת הדיסאינפורמציה והן לטיפול במצבים של סיקור מוטה; האם קיימות עילות להגשת תביעות משפטיות בנושאי דיבה או לשון הרע בעקבות פרסומים אלה? האם הנושא נבדק בעבר?

בנייר עמדה ששלח יו"ר ההתאחדות לוק בייקר, ליו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ צחי הנגבי וליו"ר ועדת המשנה ח"כ ציפי לבני, "מתוך כבוד למוסד המזמן", הוא פירט את עמדתה בנוגע לנושאי הדיון. בייקר הבהיר כי "ההתאחדות מתנגדת לנושא הדיון אשר טומן בחובו שתי הנחות יסוד: האחת – שהתקשורת הזרה נגועה בדעה קדומה וכי דעה קדומה זו פוגעת ביכולתה של מדינת ישראל להיאבק בפיגועי הטרור.

"התקשורת הזרה אינה נגועה בדעה קדומה כלפי מדינת ישראל, כתב בייקר, והוסיף "הלגיטימיות של המאבק של ישראל כנגד פיגועי הטרור נגזר מהאופן בו המדינה בוחרת לנהל את הקמפיין כנגד הטרור".

בייקר תיאר את פעילות התקשורת הזרה בישראל ואת עמדתה בנוגע לנושאי הדיון:

"התקשורת הזרה המסקרת את המתרחש במדינת ישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית מורכבת ממאות עיתונאים מקצועיים בתחום, מהם כ-400 חברים בהתאחדות עיתונאי החוץ בישראל. חברי ההתאחדות הינם עיתונאים בעלי נסיון של שנים רבות בסיקור המתרחש באזור וברחבי העולם כולו. ההתאחדות תבקש להדגיש כי גופי התקשורת הזרים מעסיקים בישראל נאות עובדים ישראלים ומהווים כוח תעסוקתי משמעותי בתחום התקשורת במדינת ישראל, בין היתר עקב היותה מרכז תקשורת עולמי לסיקור המתרחש במזרח התיכון.

"יודגש כי חברי ההתאחדות מייצגים את כלי התקשורת המרכזיים בעולם, וכולם עושים זאת תוך קבלת כלל האישורים הנדרשים ממדינת ישראל. העיתונאים הזרים נדרשים לקבל ויזת עבודה בישראל, לשלם מיסים למדינת ישראל, להוציא תעודות מלשכת העיתונות הממשלתית ועוד. העיתונאים הזרים אף חוסים תחת חוקי מדינת ישראל וצווים המוצאים בה ובהם הכרזות על שטח צבאי סגור, צווי איסור פרסום, חוק איסור לשון הרע ועוד.

"כמי שעוסקים באופן יומיומי בסיקור המתרחש בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית, העיתונאים נתקלים תדיר באנשי הדוברות הרבים הפועלים אל מול התקשורת הזרה – ממשרד ראש הממשלה, ממשרד החוץ, דוברים שונים של מערכת הביטחון ועוד. דוברים אלו מוזמנים לפנות אל העיתונאים הזרים בכל מקרה בו לטעמם מתרחש סיקור לא הוגן של אירועים בישראל, ורבים מהם אף עושים זאת.

"קיימים גם גופי ניטור תקשורת רבים הפועלים במדינת ישראל שלהם אג'נדה מובהקת לשמירה על דימוי ישראל בתקשורת (לדוגמא: CAMERA ו- Honest Reporting). גופים אלו עוקבים באדיקות אחר הפרסומים של התקשורת הזרה ופונים באופן ישיר לעורכים הבכירים באותם גופי תקשורת, ומעמידים אותם על טעות או מפנים את תשומת לבם לדיווחים העלולים להתפרש כמוטים. גופי התקשורת מתייחסים לדיווחים אלה ברצינות רבה ופעמים רבות אף הוצאו הבהרות ותיקונים בעקבות פניות כאמור.

"בעוד העיתונאים הזרים וגופי התקשורת הזרים מתייחסים ברצינות רבה לנציגי השלטון בישראל ולפניות הנערכות אליהם כמתואר לעיל, דווקא משרד החוץ הישראלי בחר רק לפני כשנה להפיץ סרטון YOUTUBE בו מוצגים אנשי התקשורת הזרה כמוטים, בורים וטיפשים. רק לאחר שההתאחדות פנתה והציגה בפני אנשי משרד החוץ את ההטעיה והדעה הקדומה המתקיימים בסרטון זה, הוסר הסרטון. ללמדכם כי פעמים רבות יש צורך בזווית ראיה שונה.

יש לזכור – הסיפור המרכזי אותו מסקרת התקשורת הזרה באזור הוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כמו בכל סכסוך קיימים כאן לפחות שני צדדים. התקשורת הזרה עושה כמיטב יכולתה על מנת שלא להציג צד אחד בסכסוך בלבד, ולהראות לקהילה הבינלאומית את המורכבות שבסיפור"התקשורת היא השליח בלבד, ופעמים רבות בחודשים האחרונים היא דיווחה על ביקורת שנשמעה כנגד מדיניות מדינת ישראל. הביקורת נשמעה מפי מנהיגי העולם: נשיא ארצות הברית ברק אובמה, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, מזכ"ל האו"ם באן קי מון ועוד, אשר העבירו ביקורת על הכוח אותו מפעילה מדינת ישראל בנסיונה להאבק בפיגועים.

"אכן, במספר בודד של דיווחים אשר דיווחו על אירועים מספר דקות לאחר התרחשותם, דווחו דיווחים שגויים. דיווחים אלו תוקנו במהירות האפשרית, לאחר שגורמים שונים – ובהם דוברים שונים של מדינת ישראל הפנו את תשומת ליבם של העורכים לכך. טעויות כאמור, אשר קורות בעת סיקור של אירוע מתרחש, אינן מעידות על דעה קדומה, אלא על כך שטעויות קורות. בחלק ניכר מהמקרים הטעויות הללו הופיעו בכותרת הידיעה ולא בגופה שכן בניגוד לגוף הידיעה המועבר על די הכתבים בישראל, הכותרת מנוסחת על ידי עורכים הנמצאים ברחבי העולם – בניו יורק לונדון ומקומות אחרים.

"נסיונות לצלוב את התקשורת הזרה ולייחס לה דעה קדומה, להטיל עליה צנזורה, לעכב עיתונאים ועוד – מזוהים לרוב עם מדינות אותוריטיות כגון רוסיה, תורכיה וערב הסעודית. התנהלות זו אינה הולמת את מדינת ישראל אשר נוהגת להציג עצמה כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

"העיתונאים הזרים עושים מאמצים רבים להפגש באופן קבוע עם נציגי משרד ראש הממשלה, משרד החוץ, צה,ל וגופים אחרים בישראל על מנת לדון בפעילות התקשורת הזרה בישראל, ולהבטיח כי יתנהל סיקור עיתונאי חופשי ומדוייק. בין היתר, מבקשים העיתונאים הזרים לקדם פגישות כאמור מכיוון שעיתונאים רבים נפגעים מכוחות הביטחון הישראלים, פעמים רבות שלא לצורך ולעתים אף במכוון.

"עיתונות חופשית היא בסיסה של חברה דמוקרטית. ישיבה של ועדת משנה פרלמנטרי היצאת מנקודת מוצא כי העיתונאים הזרים הם מוטים ובעלי דעה קדומה דומה יותר לציד מכשפות מאשר להתנהלות פרלמנטרית ראויה".

בסיום נייר העמדה, מבקש בייקר ,להזכיר כי טענות כמו אלו שעלו בזימון לוועדה נשמעות לא אחת גם מפי נציגי הרשות הפלסטינית והחמאס כלפי התקשורת הזרה. כל שיש לנו לומר בעניין זה הוא המשפט הידוע: 'אם שני הצדדים כועסים עליך, כנראה שאתה עושה משהו נכון'".


אל הדיון בוועדת המשנה הובילה, כאמור, כותרת מגמתית של ה cbs שסיקר את הפיגוע בשער שכם, בו נרצחה שוטרת מג"ב הגר כהן. בתחילה פורסם, כי באירוע חוסלו של שלושה פלסטינים מבלי להזכיר את מותה של החיילת או את האירועים שהביאו להריגתם שלושת הפלסטינים.

יו"ר ועדת המשנה, ח"כ לבני, אמרה בדיון: "חייבים להתייחס לזירה התקשורתית הבינלאומית כזירת לחימה לכל דבר. אני לא חושבת שאסור לבקר את מדינת ישראל, זו תפקידה של התקשורת. הבעיה היא שבאותם מקרים שמים את הישראלים והפלסטינים שנהרגים באירוע מסוים בחבילה אחת. ההתנהלות הזו יוצרת תחושה כאילו מקרי הרצח הללו מנותקים מכל הקשר עד שהם נתפסים כתאונת דרכים. בלי קשר לתפיסה האידיאולוגית בשאלה מי הוא הקורבן בסכסוך הזה, את הכותרת העובדתית אי אפשר לשנות".

לבני הדגישה כי מטרת הדיון היא לא עריכת משפט שדה לעיתונות הזרה בישראל, אלא הזדמנות ללבן סוגיות בעייתיות.

ח"כ מייקל אורן (כולנו) טען במהלך הדיון כי הסיקור מישראל אינו פרופורציונלי: "מספר הכתבים הזרים בישראל הוא עצום ביחס לאלו שמסקרים את סוריה. בנוסף, בכל פעם שיש בעיראק למשל אירוע עם הרוגים יוצאת כותרת קטנה ביותר ביחס לאירוע הרבה פחות משמעותי שהתרחש בישראל.

לדברי מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, ניצן חן, "אנחנו פועלים רבות מול התקשורת הבינלאומית, הן במתן האישורים הנדרשים והן בתדרוכים ושיחות רקע. אנחנו ממש לא בוחנים את איכות הכתבות וגם לא את העובדות שפורסמו. זו מדינה חופשית עם חופש ביטוי. באופן כללי כשבוחנים את הדיווחים בתקשורת הזרה בארבעת חודשים האחרונים אנחנו יכולים לטעון כי מרבית הדיווחים היו סבירים פרט ל ארבעה מקרים חריגים שבהם הכותרת לא שיקפה לחלוטין את המציאות. באותם מקרים ביקשנו לקבל הבהרות ובהתאם גם קיבלנו התנצלות. ישנם מקרים שבהם גם אם הבהרנו את העובדות הנכונות לא תמיד מתקנים אותן".

מיקי רוזנפלד דובר משטרת ישראל לתקשורת זרה ציין כי "משטרת ישראל נוהגת להוציא את המידע הראשוני על אירוע בשטח בתוך דקות ספורות. מידע זה עובר לתקשורת הישראלית והבינלאומית גם יחד".

סא"ל פיטר לרנר מדובר צה"ל ציין כי "אומנם אנחנו יודעים להוציא הודעה ראשונית על אירוע בתוך מספר דקות גם לתקשורת הזרה אך במידה ובאירוע ישנם חיילים שנפגעו, נוודא קודם כי בשלב הראשון משפחות החיילים עודכנו".

בסיכום הדיון אמרה ח"כ לבני לכתבים הזרים: כי "אי אפשר להשוות בין טרוריסטים לקורבנות בדיווח". עוד הוסיפה לבני בסיכום כי לע"מ ומשרד החוץ צריכים לחדד את האבחנה הזאת בפגישות מול המערכות בחו"ל, אם שם נוצרות הבעיות".

 

 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.