728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"אם יהיו פרצות – נטפל בהן ביד קשה"

"אם יהיו פרצות – נטפל בהן ביד קשה"
רב ניצב רוני אלשיך. צילום: דוברות המשטרה

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ביום ההצעדה למשטרת ישראל שנערך בכנסת: "אנו לא מתכוונים לסגור את המשטרה לתקשורת, אבל יש נושאים, כמו חומרים מחקירות ומעצרים, שיישארו חסויים"

"שלא יובן שאנו לא פועלים בשיתוף פעולה עם התקשורת. אנו מציגים לתקשורת את מה שאנו עושים ולא מתכוונים לסגור את המשטרה לתקשורת, אבל יש נושאים, כמו חומרים מחקירות ומעצרים, שיישארו חסויים ואם יהיו פרצות נטפל בהן ביד קשה", כך אמר מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, שהשתתף ביום ההצעדה למשטרת ישראל, שנערך בכנסת. במהלך היום השתתף המפכ"ל בדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, יחד עם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן. במהלך הדיון סקר המפכ"ל בפני הח"כים והמשתתפים את פעילות משטרת ישראל, האתגרים והיעדים העומדים בפניה.

"היוזמה להצדיע למשטרת ישראל היא חלק מתהליך בניית אמון הציבור. משטרה לא יכולה לתפקד בלי אמון ציבור, מכיוון שהיא משרתת אותו והחיבור בינו לבינה הוא הדוק ויומיומי. ללא אמון, הציבור לא יפנה למשטרה, לא ידווח, וכך המשטרה לא יכולה לתפקד.

"האזרח רוצה לראות שוטרים ברחובות. יש המון מהלכים שאפשר לעשות באמצעים טכנולוגיים, אבל בסופו של יום המשטרה צריכה להיות זמינה לאזרח. עם זאת, ברור לנו כמה סדר הכוחות מושפע לטובת בטחון פנים. כאשר אנו מעלים בכל יום, במשך חודשים ארוכים, מאות שוטרים לירושלים, זה פוגע בשירותי המשטרה הניתנים לאזרחים בכל הארץ. אנו רוצים ששוטר יקבל הכשרה מלאה ואנו נאלצים לפגוע בזה כדי לשמור על הביטחון השותף".

על פשיעת הסייבר, אמר המפכ"ל: "כיום הפשיעה בעולם הולכת לכיוון הסייבר, לפעילות פלילית ברשת. קל יותר לבצע 'עקיצות' ברשת מאשר לעטות מסכה ולשדוד בנק. כולנו מבינים שיש פה אתגר עצום, שלא לומר שינוי דרמטי. זה מצריך מקצועות חדשים, תפקידים חדשים, כדי שנמשיך להיות רלוונטיים. לכן גם ברשת צריך להעלות נוכחות".

על מצב הפשיעה בקרב האוכלוסייה הערבית אמר: "המצב כיום הוא בלתי נסבל. מי שסובל מכך הכי הרבה הוא קודם כל המגזר הערבי בעצמו. לכן יש לנו רצון עז להעמיק את שירותי המשטרה בקרב האוכלוסייה הערבית. פגשתי ראשי רשויות ערביות ויש נכונות רבה להקצות מבנים לטובת שירותי משטרה שיפעלו בתוך המגזר. יש גם נכונות לגייס עבורנו שוטרים אקדמאיים מהמגזר, שמתקשים למצוא תעסוקה מכבדת. אפשר לגייס אותם למשטרה ולהפנות אותם לתפקידים משמעותיים. אין דרך אחרת לתת שירותי משטרה איכותיים כאשר המשטרה איננה מייצגת את הרב תרבותיות ואין לה יכולת להבין את הייחודיות והרגישות. אנו רוצים לשפר בהדרגה את נורמת הציות לחוק בכל אחד מהמגזרים בחברה הישראלית".
"בדקנו מה הסיבות בגינן פונה אלינו האזרח ומה מטריד אותו. הניתוח מחולק לטריטוריות, על מנת למקד ולפתור את בעיות האזרח באזור מגוריו. כל אזרח נורמטיבי עושה עבירה מדי פעם, אך לא צריך להתבלבל בין אזרחים נורמטיביים לעבריינים. השוטר צריך לדעת לשנות את התפישה כשהוא עובר מטיפול בעבריינים לאזרחים נורמטיביים. זה אתגר עצום ולכן ההבחנות האלה מאוד חשובות".

"לכן אנו מייצרים שוטר שירותי יותר. הוא צריך לא רק לאכוף את החוק, אלא גם לספק שירותי משטרה כדי לפתור את בעיות. בהדרגה הוא הופך לשוטר שירותי יותר. זה לא אתגר פשוט, אבל להבנתי זו הדרך שהיא יותר חזקה מאשר רק לדבר על ערכים. חייב להיות מיקוד שונה בכל טריטוריה, כדי להתאים עצמנו למה שהאזרח מצפה."

"בשנים האחרונות המשטרה עשתה כברת דרך חשובה במאבק באלימות במועדונים", אמר המפכ"ל. "מניעה מצבית משמעותה – כשיש רגולציה בעל המועדון ידוע מה מצופה ממנו: מצלמות שמצלמות כשהמועדון פעיל, עמידה בתנאי התפוסה וכו'. מי שמקבל את הרישיון יודע שיש ביקורת של המשטרה, והחיים יותר קשים לבעל המועדון, אבל האזרחים בסופו של דבר יוצאים מהמועדון בשלום. כך גם כשהאזרח יוצא מהמועדון. לצורך הדוגמה ניקח סמ"פ בצנחנים. מניעה מצבית היא תפיסה שאומרת: תפקידי לא לתפוס אותו נוהג בשכרות, אלא למנוע, או לצמצם למינימום, את הסיכוי שהוא עולה על ההגה בגילופין. "אפשר להציע ליוצאים מהמועדון נשיפונים כדי לבדוק את רמת האלכוהול בדמם, לוודא עם הרשויות שיהיו שאטלים, לצמצם את האפשרות שהשיכור יעלה על ההגה, ואת האפשרות שלא יגיע ביום ראשון כי הוא במעצר. התפקיד שלי היא למנוע ממנו לעשות את העברה החמורה, וזו מניעה מצבית".

 

"אחד הנושאים שמקדם המשרד לביטחון פנים יחד עם המשטרה הוא השוטר מצלם – כך ניצור מניעה מצבית הדדית. השוטר שיודע שהוא מצלם מתנהג אחרת, בורר מילים. האזרח שיודע שהוא מצולם לוקח את זה בחשבון. החיכוך יורד".

"בסופו של דבר, זו תפיסה שאומרת שלכולנו נדרשת מניעה מצבית, ורצוי שיהיו עלינו מנופים כדי שתתבצע טוב יותר. הכל מתלכד לתפיסה אחת וזה חשוב להסכים על תפיסת תפקיד של משטרה כזו ולעזור לה להיות כזו. אנחנו רוצים שיובן הרציונל והרעיון המסדר. כדי ליצור חברה טובה יותר אנחנו לא רוצים שבתי הכלא יהיו מלאים באזרחים/פושעים".

"המשטרה קטנה ועסוקה אך צריכה לענות לכל אזרח שקורא לה. אם השוטר מאחר, האזרח מתוסכל. יש תכנית שלמה איך לעשות זאת והרעיון הוא ליזום ולא רק להיקרא לאתר. לא כל דבר מצריך ניידת. האזרחים קוראים לנו לטפל בבעיה שיש בתא שטח שאפשר לטפל בו. הרעיון הוא להגביר את הפעילות היזומה".

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.