728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גבורות "קול ישראל"

גבורות "קול ישראל"
אלימלך רם באולפני קול ישראל, 1959. צילום: משה פרידן, לשכת העיתונות הממשלתית

מסע אודיו-ויזואלי לכל המשפחה אל הפסקול של המדינה: בתערוכה לציון מלאות 80 שנה ל"קול ישראל" המבקרים יוכלו לגעת בפיסות היסטוריה של הרדיו בישראל

במלאות 80 שנה לרדיו בישראל תיפתח מחר (חמישי) בגלריית 'שרונה ART' בתל-אביב תערוכה מיוחדת של "קול ישראל"  – "האזינו לקול ישראל".
במסגרת התערוכה, שתוצג בסמוך למיקום ההיסטורי במושבה הטמפלרית שרונה בה ממוקמים אולפני "קול ישראל" בתל אביב מאז הקמת המדינה, יוצגו פריטים נדירים מההיסטוריה הענפה של "קול ישראל", והמבקרים יוכלו לגעת בפיסות היסטוריה של עשיית הרדיו בישראל באמצעות עמדת שידור משוחזרת משנות ה-50, הקלטות נדירות מארכיון הרדיו ועוד.

בתערוכה, שהיא מסע אודיו-ויזואלי לכל המשפחה בתחנות אל הפסקול של המדינה, יוצגו צילומים והקלטות של שידורים ותכניות הנחשבים נקודות ציון משמעותיות בהיסטוריה של "קול ישראל" ושל מדינת ישראל. כמו כן תהיה לקהל הזדמנות לראות חפצים, מסמכים ותמונות בעלי ערך היסטורי, תרבותי, רגשי ונוסטלגי שימחישו את מקומו של "קול ישראל" כרדיו של המדינה, פס הקול המלווה אותה מאז ועד היום.

D814-066

שידור מחתרתי ממקום מחבוא באזור תל-אביב, אפריל 1948. צילום: זולטן קלוגר, לשכת העיתונות הממשלתית

חלל ציר הזמן המרכזי נפתח בשידור הראשון של "קול ישראל" מהכרזת העצמאות ומציג באמצעות צילומים וחפצים אירועי מפתח היסטוריים ותרבותיים בתולדות המדינה, שהרדיו היה שותף להם כמדווח וכמחולל.

בכל עשור בציר הזמן תהיה עמדת האזנה לקטע מוקלט של כמה דקות, ובו מבחר הקולות, התכניות והאירועים המשודרים המאפיינים את התקופה. כמו כן, יזכו מבקרי התערוכה לשבת בעמדת שידור משוחזרת מסוף שנות החמישים של המאה הקודמת ולקרוא חדשות, לשדר שידורי ספורט, מצעד פזמונים או דיווח ממוקד התנועה, ולהשמיע בסיום כל טקסט מקבץ פרסומות הרלוונטיות לתקופה.

 


 8/1/1991 – זה היה לילה בלתי נשכח. ב-02:03 נשמעה אזעקה ברחבי הארץ והתושבים נדרשו להכנס לחדרים האטומים ולחבוש מסיכות. החשש העיקרי היה כי סדאם חוסיין ישגר טילים בעלי ראש נפץ כימי או ביולוגי. באולפן שרונה בתל אביב ישבו אנשי האולפן המשולב של קול ישראל וגלי צה"ל, צבי לידר ומיכה פרידמן. באותו לילה שב וגילה עם ישראל עד כמה הרדיו – ביומיום כלי עיתונאי – הופך ברגעי משבר כלי חירום לאומי מציל חיים:


 

בחלל נוסף בתערוכה יקבלו המבקרים הצצה לנוכחות הענפה של תחנות קול ישראל על הסקאלה: רשת א, רשת ב, רשת ג, קול ישראל בערבית, 88FM, קול המוסיקה, רשת מורשת, רק"ע (רשת קליטת עלייה) והתחנות החינוכיות, ולמבחר המגוון והייחודי של התכנים בהן והקהל שאליו הן פונות. בכל תחנה תתאפשר גישה (באמצעות קוד QR) לקטע אודיו ובו לקט ממבחר תכניות הדגל החשובות של כל רשת – באמצעות מכשיר הטלפון הנייד האישי של כל מבקר.

עוד יוקרנו בתערוכה פינות ובהן דמויות מפתח ברדיו שיספרו על שידור הרדיו המשמעותי ביותר בקריירה שלהם, בהן אריה גולן, כרמלה מנשה דן כנר ואחרים. בחדר הקרנה מיוחד יוקרן סרטון וידאו ארט שיציג את התפתחות הרדיו בראי התקופות שחלפו מאז הקמתו ועד ימינו.

הקלטת_חוץ_של_'קול_ציון_לגולה'_שהוקם_ב-1950_ושידוריו_בשפות_השונות_הופנו_ליהודים_בתפוצות._אוסף_רשות_השידור

הקלטת חוץ של 'קול ציון לגולה' שהוקם ב-1950 ושידוריו בשפות השונות הופנו ליהודים בתפוצות. צילום מאוסף רשות השידור

שמעון אלקבץ, העורך הראשי של רשות השידור ומנהל "קול ישראל": "קול ישראל מירושלים. שלוש מילים. כבר 80 שנה, חמישה פיפסים קצרים ואחד שישי ארוך הם פס הקול של המדינה. מאחורי רשתות קול ישראל כיום יש למעלה ממיליון ושש מאות אלף מאזינים ביום ומיקרופון אחד לנצח".

יואב גינאי, מנהל התכניות בערוץ הראשון ויוזם התערוכה: "התערוכה 'האזינו לקול ישראל' היא האירוע המרכזי לציון 80 שנה לשידור הציבורי הראשון. הביקור בתערוכה ימחיש בצורה חווייתית, היסטורית ומרגשת את הדרך שעשה "קול ישראל", ה-BBC של ישראל, דרך שהפכה אותו לפסקול הכי ישראלי שיש".

 


"האזינו לקול ישראל" – תערוכה במלאות 80 שנה לשידורי הרדיו בישראל

אוצרת: יפעת להב וויט

מיקום: גלריית 'שרונה ART', רח' דוד אלעזר 12 בנין 105, תל אביב

פתיחה: יום שישי 11.03.2016 * נעילה יום חמישי 31.03.2016

א'-ה': 15:00-20:00. ו': 10:00-14:00. סגור בשבת.

 


החברים מ"קול ישראל" חוגגים 80 ואנחנו מפרגנים בסרטון שהפיקה מחלקת הפרומו לתערוכה: 80 שנה לרדיו.
גרפיקה ואנימציה: סטודיו אדם פיינברג, במאית: טלי רייף.
תנו בווליום

Posted by Eyal Benbenisty on Thursday, March 10, 2016

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.