728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

עלילת שווא

עלילת שווא
אילוסטרציה. איור: (Paul Varuni (CC BY 2.0

בית המשפט העליון דחה את ערעורן של נשים שנקבע כי בדו סיפור שנאנסו, ומתח ביקורת על תכנית הפעולה התקשורתית שרקם עבורן יועץ התקשורת מוטי מורל

בית המשפט העליון דחה אתמול (יום ב') את ערעורן של ארבע נשים על פסק דין של בית המשפט המחוזי, שקבע כי בדו סיפור על כך שעורך הדין אורי דניאל אנס אותן. בית המשפט העליון קיצץ את סכום הפיצוי המקורי שנקבע במחוזי – 1,300,000 שקלים, וחייב אותן בתשלום של 550 אלף שקלים, בגין לשון הרע.
בית המשפט העליון קבע כי "הוכח במידה מספקת של ודאות, ומעל לרף הנדרש, כי מדובר בעלילת שווא וכי ההאשמות חסרות שחר", נכתב בפסק הדין. "כמעט כל פרט בפרשה מלמד על 'תפירה' של תלונות 'יש מאין'".
עו"ד אורי דניאל וארבע הנשים היו חברים בקבוצה סגורה ללימודי פילוסופיה, שבראשה עמדה אחת הנשים. בשלב מסויים טען עו"ד דניאל שמדובר ב"כת חולנית" בהנהגת "קיסרית" עם מסרים מהחלל החיצון". "הקבוצה התאפיינה ביחסי קרבה הדוקים ואינטנסיביים ובהיררכיה מסויימת בין חבריה" נאמר בפסק הדין "אך בית משפט קמא נמנע מלקבוע שמדובר בכת".

בשלב מסויים עזב עו"ד דניאל את הקבוצה. מספר שנים לאחר מכן התגלע סכסוך בינו לבין האשה שעמדה בראש הקבוצה ובן-זוגה, שהוביל בין היתר לפתיחת הליכים משפטיים. בתקופה זו הוגשו נגדו ארבע תלונות במשטרה בגין מספר מעשי אונס, שבוצעו במתלוננות, לטענתן, שנים קודם לכן. התלונות הוגשו על-ידי נשים שהיו חברות בקבוצה. התלונות במשטרה נסגרו, אך המתלוננות (פרט לאחת מהן) נצמדו לגרסתן ונתנו לה ביטוי בערוצים נוספים: הגשת תביעות אזרחיות; פנייה ללשכת עורכי הדין; והפגנה מול לשכת עורכי-הדין ומול ביתו של אורי.

 

"תכנית הנאנסות"

בית המשפט העליון התייחס לתכנית הפעולה התקשורתית שרקם יועץ התקשורת מוטי מורל עבור חברים מהקבוצה, אליו פנו לאחר שחקירת תלונותיהן נסגרה והתלונות במשטרה נגנזו. המתלוננות וחברים נוספים השתתפו בפגישות עם מוטי מורל, וגיבשו מטרות מוגדרות, תכנית פעולה ראשונית ותכנית פעולה מפורטת יותר, שזכתה לכותרת "תוכנית הנאנסות".
"אקדים ואומר כי במציאות בה אנו חיים, ייתכנו מקרים שבהם מתלונן בעבירת מין יפנה למשרד יחסי ציבור" נאמר בפסק הדין. "לטעמי לא מדובר בתופעה חיובית אך ניתן להבין זאת, ונקיטת צעד כזה לא תפגום בהכרח במהימנותו של המתלונן או באמינות גרסתו. הפרשה הנוכחית היא שונה בתכלית, וניכר בבירור כי המתלוננות שימשו אך ורק אמצעי לשם השגת המטרה התדמיתית במסגרת תכנית הפעולה של משרד יחסי ציבור מוכר וידוע, שמופעל על-ידי לקוחות בעלי עניין. הטרימינולוגיה שבה נעשה שימוש במסמכים זועקת כי מטרת התכנית היא זדונית ופסולה מעיקרה, והעיניים מסרבות להאמין כי תכנית מעין זו נערכה בתכנון מחושב והועלתה על הכתב כאילו מדובר בעוד אחת מני פעולות רבות, שמשרד יחסי ציבור מתכנן ומבצע עבור לקוחותיו.
"ביום 17.1.2011 נערך במשרדו של מורל מסמך שכותרתו 'תכנית פעולה ראשונית'. תכנית הפעולה הראשונית כללה 'מוצרים סופיים' בעניינם של שלושה גופים שנתפסו כמאיימים על חברי הקבוצה: המרכז לנפגעי כתות, אורי ופנינה (פנינה היתה מרשתו של אורי, שתבעה פיצויים מהקבוצה ומהעומדת בראשה). ה'מוצר הסופי' בעניינו של אורי הוגדר במילים אלה: 'מפסיד במשפטים, מפסיד בחיים, בורח, נעלם, מפסיק להטריד'. במסמך מפורטת גם האסטרטגיה להשגת אותו 'מוצר סופי': איסוף חומרים מהאינטרנט, השגת מידע דרך חוקר פרטי, דרך 'אנשים ששונאים אותו' [את אורי], 'לתחקר את הלקוח שיביא לִידִים לאנשים שסבלו מאורי'. תחת הכותרת 'פעולות' נכתב: "אחרי איסוף החומר נתכנן חשיפה תקשורתית במטרה להשיג את המוצרים שהוגדרו למעלה".

 


 

"הטרימינולוגיה שבה נעשה שימוש במסמכים זועקת כי מטרת התכנית היא זדונית ופסולה מעיקרה, והעיניים מסרבות להאמין כי תכנית מעין זו נערכה בתכנון מחושב והועלתה על הכתב כאילו מדובר בעוד אחת מני פעולות רבות, שמשרד יחסי ציבור מתכנן ומבצע עבור לקוחותיו"


 

 

"על רקע מסמך זה, ובהמשך אליו, נערך במשרדו של מורל מסמך שכותרתו "תכנית נאנסות". האסטרטגיה שהוגדרה בתכנית נוסחה בזו הלשון: 'כדי להעלות את נושא הנאנסות לסדר היום של התקשורת, נייצר בשבילן אירוע מחאתי שהעיתונאים יהיו מחוייבים להתייחס אליו ויריבו ביניהם על הסקופ'. שלבי התכנית כוללים, בין היתר: מכתב שתשלח עו"ד אלוני-סדובניק ללשכת עורכי הדין, בבקשה להשעות את אורי מתפקידו; הדלפת המכתב לעיתונות תוך השחרת שמו של אורי [בשל צו איסור פרסום]; 'תחילת מחאה, ר' תעמוד בשעות הצהריים (14:00-12:00) מול מגדלי אביב עם מסיכה ושלט שבו ייכתב: 'לשכת עורכי הדין מחפה על עורך דין אנס' ; פרסום מסיבי ברשת האינטרנט, לרבות סרטוני יוטיוב ושימוש בפורומים; 'ביום השני למחאה יעמדו ר', ד' ומ' (שלוש מהמתלוננות) עם מסיכות ושלטים זהים"; 'ביום השלישי למחאה יצטרפו לשלושת הנאנסות פעילות חברתיות מארגוני נשים'; בסוף היום השלישי תודלף הפרשה לעיתונאי בכיר, וכאן נמנו במסמך שמותיהם של עיתונאים אופציונאליים 'לפי העדפה'; בשלב זה, על פי התכנית, 'ד' ניגשת להתלונן בליווי עיתונאי'; ובשלב העשירי והאחרון – "מתלוננות נוספות מגיעות להתלונן על העורך דין האנס".

 


 

מתוך מסמך "תכנית הנאנסות": "בסוף היום השלישי תודלף הפרשה לעיתונאי בכיר, וכאן נמנו במסמך שמותיהם של עיתונאים אופציונאליים 'לפי העדפה'; בשלב זה, על פי התכנית, 'ד' ניגשת להתלונן בליווי עיתונאי'; ובשלב העשירי והאחרון – "מתלוננות נוספות מגיעות להתלונן על העורך דין האנס".


 

 

"בהמשך לשלבי התכנית המפורטים, הובאה 'תכנית חלופית' שמטרתה להפעיל לחץ פנימי ותקשורתי על לשכת עורכי הדין במטרה להשעות את אורי. הסעיף האחרון בתכנית החלופית הוא 'אם הספין התקשורתי מתפתח לכיוון שאנחנו רוצים, כלומר נושא הכת יורד מהפרק, רק אז אפשר לצרף את הבנות הנוספות עם הסיפורים שלהן כדי להמשיך את הספין בתקשורת'. כאילו לא די בכך, בהמשך הועלו על הכתב 'תרחישים אופציונאליים להערכות', לרבות הגדרת התגובה הרצויה והסיכוי להתממשות התרחיש. בין היתר נמנו תרחישים שבהם 'האנס מגיש תלונה על הבנות במשטרה' ו'אין עניין עיתונאי'. המסמך נחתם במספר 'נקודות למחשבה' בדבר הדרך הטובה ביותר להשיג את מטרת התכנית. על דרך הפעולה, ניתן גם ללמוד מהודעות מייל שהוחלפו בין מוטי מורל לבין חברי הקבוצה, בהן נאמר, בין היתר, 'נתחיל לעבוד בצורה מסודרת […] עדיף להכין פצצה גדולה'; 'עדיף שהוא [אורי – י"ע] לא יידע שאנחנו בתמונה. זה יתן לנו את השקט לאסוף את החומרים ולתכנן את מתקפת הפתע עליו'.

בית המשפט קבע כי "תכנית הנאנסות" אינה משתמעת לשני פנים, וכי "היא מהווה מסמך שמאפשר להציץ אל מאחורי הקלעים של התנהלות המערערות, לפחות בתקופה המאוחרת יותר של הפרשה. התכנית מתארת במילים ברורות ואף בוטות את מטרתן של המתלוננות, ומצביעה באופן חד-משמעי על קיומה של יד מכוונת מאחורי הפרשה. עוד ראוי לציין כי מבחינה כרונולוגית, 'תכנית הנאנסות' התגבשה רק לאחר שהתלונות במשטרה נגנזו, כך שתכנית זו מהווה את המשך הפעילות של חברי הקבוצה להשגת מטרתם, לאחר שנכשלו הניסיונות הראשוניים לסבך את אורי בפלילים.

חשיפת מסמכי "תכנית הנאנסות" הובילה לחקירתו של מוטי מורל במשטרה, בחשד לקשירת קשר לביצוע עבירה, הפרת הוראה חוקית ומסירת הודעות כוזבות במשטרה, יחד עם אחרים, במטרה לפגוע באורי. מורל אישר כי "תכנית הנאנסות" נערכה במשרדו "במסגרת העבודה שעשינו עם הלקוח כנגד עו"ד אורי דניאל". בחקירתו התמקד מורל ביישום התכנית, וטען: "בנושא זה לא נחלנו הצלחה, לא יצא שום דבר לתקשורת מטעמנו ובסופו של דבר, החליט הלקוח להפסיק להיעזר בשירותינו והודיע לנו כי יעשה את הדברים בעצמו". לדבריו של מורל, הוא נחשף לטענותיהן של "בנות מהקבוצה" כי נאנסו, והמליץ להן להגיש תלונה במשטרה. מורל הוסיף: "יחד עם הלקוח חשבנו על כל מיני רעיונות להעלות את הנושא בתקשורת, אולם שום פעולה לא הגיעה לכלל מימוש, בין היתר, בגלל חילוקי דעות עם הלקוח לעניין היישום".

בית המשפט העליון מבהיר כי ב"מבט לאחור ניתן לזהות יישום עקבי וברור של שלבי 'תכנית הנאנסות': עו"ד אלוני-סדובניק שלחה מכתב ללשכת עורכי הדין ועדכנה בכך את מורל; ד' הגישה תלונה במשטרה; אורגנה ונערכה הפגנה מול לשכת עורכי הדין תחת הכותרת 'עורך דין אנס'; והטענות נגד אורי זכו לפרסום בדפי אינטרנט שונים. התפתחויות אלה מעמידות באור בעייתי את טענתו של מורל כי התכנית לא יצאה אל הפועל, וגם אם נניח שהתכנית לא יושמה באופן מדוייק אין בכך ולא כלום.
"כשהתבקש להסביר את פשר ה'מוצר הסופי', השיב מוטי מורל שהלקוח נמצא במשפטים נגד אורי 'אז באופן טבעי הוא [הלקוח] רוצה לנצח ושהצד השני [אורי] יפסיד'.
"לטענתו של מורל, לא היתה לו או לעובדיו סיבה להניח כי גרסאותיהן של המתלוננות אינן אמיתיות, ובשום שלב לא היתה כוונה מצידם להפר צו איסור פרסום". מאחר שעניינו של מורל לא נדון בהליך הנוכחי – בית המשפט העליון לא נדרש לטענות אלה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.