728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הצעת החוק משקפת כשל מהותי

הצעת החוק משקפת כשל מהותי
ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, ראשת פרוייקט רפורמות במדיה במכון הישראלי לדמוקרטיה.צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר ועו"ד אלעד מן, לקראת הדיון היום בהצעת חוק השידור הציבורי בוועדת הכלכלה: "מעורבות משרד התקשורת בהקמת התאגיד מנוגדת לחוק"

"הצעת החוק משקפת כשל מהותי בנוגע לעקרונות היסוד של חוק תאגיד השידור הציבורי, כפי שנחקק לראשונה. כשל זה נוגע בשורש עקרון ההפרדה והעצמאות של הרשות וכינון המבנה שלה בלא התערבות חיצונית", כך כותבים ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, ראשת פרוייקט רפורמות במדיה במכון הישראלי לדמוקרטיה ועו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, בחוות דעת משותפת שפרסמו לקראת הדיון שיערך היום לפני הצהריים בוועדת הכלכלה של הכנסת על הצעת חוק השידור הציבורי הישראלי (תיקון מס' 4).

בחוות הדעת, שנשלחה ליו"ר ועדת הכלכלה, חה"כ איתן כבל, לחברי הוועדה ולמנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, מנמקים שוורץ אלטשולר ומן את התנגדותם להצעת החוק: "הצעת החוק מנציחה מצב ביניים בלתי נסבל המתקיים מעת תחילת עבודת הקמת התאגיד. קיימת מעורבות רבה ועמוקה של מטה משרד התקשורת ובראשו המנכ"ל בעבודת בניית התאגיד בפועל וזאת בניגוד לכוונתו המפורשת של המחוקק.
"הצעת החוק משקפת כשל בסיסי ביחס להבנת תפקידי התאגיד החדש, ובייחוד לסדרי הקדימה והעדיפות שבין תפקיד התאגיד כספק חדשות ואקטואליה לבין תפקידו כספק תוכן מקור איכותי.

DSC_2458

עו"ד אלעד מן, עמותת הצלחה. צילום: שלומי דעי

"אנו מתנגדים למתן אפשרות למיקור חוץ של שידורי אקטואליה וחדשות במסגרת התאגיד", כותבים שוורץ אלטושלר ומן בחוות הדעת. "מיקור חוץ של שידורים רגישים, עלול לעורר חשש ממשי להשפעות זרות ולאינטרסים צולבים על תוכן מערכתי רגיש ולעורר גם שאלות של תחרות ונאמנות בין גופי תקשורת.
"מעורבות משרד התקשורת בהקמת התאגיד מנוגדת לחוק. שידור ציבורי, ובמיוחד שידורי אקטואליה וחדשות הנעשים במסגרתו, הוא מוצר ציבורי רגיש הזקוק להגנה מירבית, בהיותו מחולל ביקורת על הממלכה בכספי הממלכה עצמה. לכן ההפרדה בין הדרג הפוליטי לבין הגוף האמון על קיום והפקת השידור הציבורי היא כה חשובה. ניסיון העבר בישראל מלמד כי הלחצים הפוליטיים והמעורבות לאורך השנים הם המקור לכל הרעות החולות שאיפיינו את
רשות השידור, וחייבו, בסופו של דבר, את השינוי המבני שבא לידי ביטוי בחוק החדש.

 


"מעורבות משרד התקשורת בהקמת התאגיד מנוגדת לחוק. שידור ציבורי, ובמיוחד שידורי אקטואליה וחדשות הנעשים במסגרתו, הוא מוצר ציבורי רגיש הזקוק להגנה מירבית, בהיותו מחולל ביקורת על הממלכה בכספי הממלכה עצמה. לכן ההפרדה בין הדרג הפוליטי לבין הגוף האמון על קיום והפקת השידור הציבורי היא כה חשובה"


 

דווקא בשל כך, נחקק חוק תאגיד השידור הציבורי הישראלי בצורה המייצרת משטר מבני שבליבו עומד עקרון העצמאות והוא מכיל מנגנונים לשמירת החיץ הנחוץ בין הדרג המקצועי לדרג הפוליטי. הערובה המרכזית לעצמאותו של הגוף לפי החוק, כאמור בסעיף 4 לו, היא בקיומם של מוסדותיו המקצועיים של התאגיד – -המועצה והמנכ"ל. הם ותו לו. עיקר מטרתה של המועצה הוא לשמש גוף פיקוח והכוונה מקצועית, המתווה מדיניות ועקרונות פעולה ולשמש חיץ המגן על התאגיד מהתערבות חיצונית בניהולו.

"כידוע, מאז תחילת תהליך ההקמה ועד לרגע זה טרם מונתה מועצה ציבורית לתאגיד השידור הציבורי הישראלי על אף שרוב חבריה כבר אושרו בועדת המינויים ככל הידוע לנו. זאת, גם על אף עתירה לבג"ץ התלויה ועומדת בעניין זה עוד מסוף חודש אוגוסט , ובניגוד להבטחות אין ספור של אנשי משרד התקשורת, בין השאר בדיונים בוועדת הכלכלה ובהזדמנויות פומביות אחרות.

"בה בעת, קיימת מעורבות עמוקה, יום יומית וישירה של מנכ"ל משרד התקשורת בהקמת התאגיד, המתבטאת בהשתתפות רציפה בשרשרת קבלת ההחלטות הנוגעות לתאגיד: מינויי מנהלים, מימון והיבטים ארגוניים נוספים. גם התבטאויות תדירות של המנכ"ל, בין השאר ברשתות החברתיות, מעידות על מעורבות מעשית בעבודה זו.
ככל הידוע לנו, מעורבות זו של מנכ"ל משרד התקשורת איננה נוגעת רק לתאגיד החדש, אלא גם לרשות השידור בפירוק, ומתבטאת בהחלטות בעלות אופי תכני ועריכתי, בין השאר באשר לרכישת תכנים כאלה או אחרים.

"לכן, במקום לקבוע מועד שרירותי נוסף לתחילת פעולת התאגיד בחוק, ובשים לב כי המועד להתחלת שידורי התאגיד הוארך כבר מספר פעמים, אנו סבורים כי מועצת התאגיד היא שצריכה לקבוע את יום התחילה בהחלטה שלה. עד למועד זה, שיקבע בהתאם להערכתה המקצועית של המועצה ביחס לאפשרותו של התאגיד לקיים את מכלול תפקידיו כפי שנקבעו בחוק, תמשיך לשדר רשות השידור בפירוק, לשם שמירת רצף השידור הציבורי. אפשר כי המועצה תחליט על הפעלת שידורים מדורגים (כגון רדיו תחילה) ובהתאמה כך יצטמצם היקף הפעולה של רשות השידור בהתאם".


 חוות הדעת של  ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר ועו"ד אלעד מן:

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.