728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

אושר חוק השידור הציבורי

אושר חוק השידור הציבורי
חה"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת. צילום: שלומי דעי

מנכ"ל התאגיד יוכל לקלוט 600 עובדים עד תחילת הפעילות; החדשות לא יופקו ע"י גורמים מחוץ לתאגיד. מיקור חוץ של שידורי אקטואליה יתאפשר לשנתיים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק השידור הציבורי הישראלי ולדחות את מועד סגירת רשות השידור ותחילת פעילות תאגיד השידור הציבורי החדש בחצי שנה, עד ל-30 בספטמבר השנה.  לאחר דיון סוער, אישרה הוועדה את הסעיף שיאפשר לתאגיד החדש לרכוש שידורים בענייני היום במיקור חוץ לתקופה מוגבלת של שנתיים. במסגרת הסכמות אותן הוביל היו"ר כבל, שהבהיר עוד בדיון הקודם כי החדשות והתחקירים לא יהיו במיקור חוץ, אלא רק שידורי אקטואליה רכה. היום אושרה גם הצעת היו"ר כבל כי ההתקשרויות לרכישת שידורים בענייני היום יהיו רק באישור המועצה. עוד אושרה היום הצעת היו"ר כבל, בעקבות מהלך שהוביל יו"ר האגודה, רותם אברוצקי, לפיה מנכ"ל התאגיד החדש, אלדד קובלנץ, יוכל עד יום התחילה להעסיק 600 עובדים, ולא 400 כפי שקובע החוק כיום. זאת לאחר שבדיון שלשום אישרה הוועדה את הסעיף שעיגן את ההסכמות לפיהן מספר עובדי רשות השידור שיקלטו בתאגיד החדש עד יום התחילה יעמוד על 450 או 51% מעובדי התאגיד החדש, לפי הגבוה מבניהם.

 

היו"ר כבל אמר לאחר האישור כי בשבילו לא מדובר בעוד חוק וכי מרגע שהמליאה תאשר זאת זה מחייב את כל הגופים, הן משרד האוצר והן משרד התקשורת, לאפשר לתאגיד החדש לצאת לדרך. לדבריו, כרגע הדבר מונח בראש ובראשונה לפתחם של אנשי החשב הכללי באוצר. "אל תהיו אלה שבסוף יגרמו, חס וחלילה, לפירוקו של המהלך הגדול הזה. זה כבר לא קונספירציה על התערבות ראש הממשלה או התערבות כזו או אחרת – השתדלנו והעברנו את התיקון הזה בקולות האופוזיציה ואני לא אאפשר להעלות את ההצעה להצבעה במליאה עד שהעניינים הכספיים מול האוצר לא יפתרו", אמר. ח"כ רועי פולקמן הזהיר כי אם לא החוזה בעניין מיקור התאגיד בהר חוצבים בירושלים לא ייסגר כבר השבוע – התאגיד יצטרך לצאת למודיעין. היו"ר כבל הגיב בחריפות ופנה לאנשי החשב הכללי בתביעה חד משמעית ש"לא להפיל את זה על גחמות בירוקרטיות". הוא תבע לסיים את העניין הזה תוך שבוע ולגייס את כל הגורמים לאפשר לתאגיד החדש לצאת לדרך.

 

באשר לקליטת העובדים ציינה היועצת המשפטית של משרד התקשורת, עו"ד דנה נויפלד, כי ברגע שתכונן המועצה היא תוכל לקבוע את שיא כוח האדם של התאגיד עוד לפני יום התחילה, כך שלא תהיה מניעה לקלוט עובדים נוספים. היא הזכירה כי ביום ראשון תיקנה הוועדה את ההצעה כך שאפשר יהיה לכנס את המועצה גם בהרכב חסר של 10 חברים. נציג הממונה על השכר באוצר, אורי אפלבוים, הצהיר שוב לפרוטוקול כי "עד ליום התחילה של התאגיד החדש בכוונת המנכ"ל הזמני לקלוט עד 450 עובדי רשות השידור או 51% מהעובדים בתאגיד החדש, לפי הגבוה מבינהם".

 

הדיון בעניין עלה לטונים גבוהים כאשר ח"כ עיסאווי פריג' ביקש לוודא שעובדי הרשות יקלטו בתאגיד. בשלב מסוים אף איים מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, למשוך את החוק אם העובדים יפתחו את ההסכמות. היו"ר כבל התערב וקרא "יש הסכמות ולא צריך לחנוק את העובדים מרוב שרוצים בטובתם". עם זאת הוא הוסיף כי לא ניתן להכניס לחקיקה את כל פרטי ההסכם. יו"ר ועד ההנדסה של רשות השידור, משה שגב, התייחס למצב הקשה של העובדים ואמר בהקשר זה כי "הולכת להיות מוגשת תביעה נגד המדינה".

 

המנכ"ל הזמני של התאגיד, אלדד קובלנץ, אמר מנגד: "אנחנו בתהליך מתמשך של בניית אמון ויש פה משהו שהוא לא תקין בעיני. היה סיכום עם ההסתדרות ועם ועד העיתונאים, שבו העלנו את מספר העובדים שנקלוט ובשנתיים ראשונות ניתן אישור למיקור חוץ גם לחדשות וגם לאקטואליה. זה מה שהיה שם. לפתוח דברים אחרי שהם נסגרו זה לא תקין ואני מצפה שזה לא יקרה יותר. למרות זאת החלטנו להוציא את החדשות מהסיפור הזה ולהשאיר תכניות בענייני היום לשנתיים. זה רק הלוואת גישור, כדי שיהיה לתאגיד מספיק חומר לשדר בשנתיים הראשונות. אין פה שום כוונה לקחת שליטה על קודש הקודשים של שידורי הניוז מהתאגיד". עם זאת, הוועדה אישרה את ההצעה כאמור.

 

 


רותם אברוצקי, יו"ר אגודת העיתונאים בתל-אביב: אנו רואים חשיבות רבה לדמוקרטיה הישראלית בקיומו של שידור ציבורי איכותי ועצמאי, לכן חשוב לוודא שלרשות השידור בפירוק ינתנו הכלים הנדרשים להמשיך בשידוריה באופן ראוי והולם עד ליום הסגירה. אגודת העיתונאים מברכת על תיקון החוק שמבטיח את הקמתו של תאגיד השידור הישראלי"


 

R2

רותם אברוצקי, יו"ר אגודת העיתונאים בתל אביב

רותם אברוצקי, יו"ר אגודת העיתונאים בתל-אביב: "כעת יש לתאגיד היכולת להקים מיידית חטיבת חדשות חזקה ועצמאית שתשמש עוגן מרכזי לשידוריו. לאור הנסיון המר מן העבר, עתה נותר לקוות שהחוק המתוקן יעבור בקריאה שנייה ושלישית, ללא 'תיקונים' ומחטפים וחשוב מכך, שהחוק המתוקן, לשם שינוי גם יכובד. תודה לכל העושים במלאכה ובמיוחד לח"כ איתן כבל יו"ר ועדת הכלכלה, שגילה הקשבה רבה והבנה כלפי כל הנוגעים בדבר. אגודת העיתונאים תל אביב רואה חשיבות רבה לדמוקרטיה הישראלית בקיומו של שידור ציבורי איכותי ועצמאי, לכן חשוב לוודא שלרשות השידור בפירוק ינתנו הכלים הנדרשים להמשיך בשידוריה באופן ראוי והולם עד ליום הסגירה. אגודת העיתונאים מברכת על תיקון החוק שמבטיח את הקמתו של תאגיד השידור הישראלי".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.