728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

סכנת ייבוש מקורות

סכנת ייבוש מקורות
עו"ד ד"ר ישגב נקדימון, היועץ המשפטי של חדשות 2.צילום: שלומי דעי

היועמ"ש של חדשות 2 בערעור המדינה על הרחבת החיסיון העיתונאי: עמדת המדינה משקפת במקרה הטוב אי הבנת תפקידה של תקשורת במדינה דמוקרטית

לפני כחודשים קבע בית משפט השלום בתל-אביב בהחלטה תקדימית, כי החיסיון העיתונאי חל גם על תוכן מידע שנאסף על-ידי עיתונאי במהלך עבודתו ולא רק על זהות מקור מידע כפי שהיה מקובל לחשוב עד היום.
ההליך החל בבקשה של משטרת ישראל לחייב את חברת החדשות של ערוץ 2 להמציא לה את חומר הגלם של ראיון, שערך כתב המשפט של החברה גיא פלג עם עם עינת הראל, שכונתה "המאדאם של תל אביב" והמואשמת בעבירות של סרסרות לזנות והלבנת הון בעשרות מיליוני שקלים. חלקים מהראיון שודרו בתכנית "אולפן שישי" בחודש יולי, אך המשטרה דרשה לקבל את קטעי הראיון שלא שודרו וקיבלה במעמד צד אחד צו המורה לחברת החדשות למסור את החומר.
חברת החדשות, באמצעות עורכי הדין ד"ר ישגב נקדימון ודקלה בירן, פנתה לבית המשפט בבקשה לבטל את הצו בנימוק כי מדובר בהפרה של החיסיון העיתונאי. החברה טענה, כי החיסיון העיתונאי חל לא רק על זהות של מקורות מידע, אלא גם על תוכן מידע שנאסף על-ידי עיתונאי במסגרת עבודתו. החברה טענה עוד, כי חיובה למסור את חומרי הגלם יהפוך אותה ל"קבלן משנה" של המשטרה ויפגע ביכולתה לאסוף מידע בעל עניין ציבורי. זאת בשל הרתעתם של מקורות מידע פוטנציאליים מלמסור מידע לעיתונאים מחשש שחומר זה ישמש כחומר חקירה כנגדם.
השופט ירון גת קיבל את עמדתה של חברת החדשות במלואה וקבע כי יש להחיל את החיסיון העיתונאי גם על מידע שנאסף על-ידי עיתונאי במסגרת עבודתו ולא פורסם. השופט כתב בהחלטה התקדימית, כי "חיובו של עיתונאי למסור מידע לרשויות החקירה, בנימוק שהדבר נדרש לצורך חקירה משטרתית, פוגע בעצמאותו של העיתונאי ובאופן שבו העיתונות נתפסת בעיני הציבור, והופכת את העיתונאי למעין "קבלן משנה" של המשטרה, דבר שעלול להביא לחוסר אמון מצד הציבור כלפי התקשורת ולחוסר שיתוף פעולה עמה. כתוצאה מכך ייפגע האינטרס הציבורי בקיומה של עיתונות חופשית ואובייקטיבית".

 

המדינה הגישה ערר על פסיקת בימ"ש השלום בת"א שהרחיבה את החיסיון העיתונאי,  והיום (שלישי) התקיים בביהמ"ש המחוזי בת"א דיון בפני השופט בני שגיא.

 

עו"ד איתי פרוסט, מפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) טען היום בדיון בערר שהגישה המדינה על פסיקת בית משפט השלום בתל אביב: "בית משפט קמא הרחיב בהינף קולמוס את תחולת החיסיון העיתונאי וקבע כי די בסיווגו של חומר כעיתונאי כדי להחיל עליו את החיסיון, גם אם אינו עלול להוביל לחשיפת מקורות. הבעיה היא שאל מול רוחב הרחבת החיסיון מטרידה על פניה העובדה שנימוקיו של בית המשפט קמא צרים. החלטתו המהפכנית וטעמיה עומדים בסתירה מוחלטת עם קביעות בפסיקה ולוקה בקוצר ראייה. אין מדובר כלל בסיטואציה המקימה חיסיון עיתונאי. בית המשפט המחוזי מתבקש להשיב חיסיונות לגבולם".

 


כתב המשפט של חדשות 2 גיא פלג: "המדינה מבקשת להיכנס למרקם העדין שבין עיתונאי ובין המקור. לא מתקבל על הדעת שכשיש למדינה סקרנות היא תיכנס אל התווך הזה ותבחן מה ליקטתי במהלך יום. תפיסת חומרים ממערכות עיתונאיות תיצור אפקט מצנן על מרואיינים"


 

מנגד, באי כוח חברת החדשות, עו"ד ד"ר ישגב נקדימון ועו"ד דקלה בירן, טענו בפני כב' השופט בני שגיא: "תפקיד העיתונאי הוא לאסוף מידע ולהביאו לידיעת הציבור ולא לשמש שלוחם של רשויות החקירה. לו המרואיינת היתה יודעת שהעיתונאי בדיעבד עלול להיעשות עד תביעה במשפט נגדה היתה חוששת מלכתחילה מקיום הראיון. ציפיית המקור היא שהעיתונאי יפרסם כראות עיניו אך לא שהחומרים יועברו כמות שהם לידי המשטרה. יש חשש ממשי ממדרון חלקלק. מקורות יירתעו מלמסור מידע לעיתונאים. אם אנו יוצאים מנקודת מוצא שהאינטרס הציבורי הוא לזרימת מידע לעיתונאים הרי שאי אימוץ פסיקת בית משפט קמא עלול להוביל לייבוש מקורות ולכך שמעיין המידע יהפוך לנחל אכזב".

 

עו"ד ד"ר ישגב נקדימון היועץ המשפטי של חדשות 2 אמר היום: "עמדת המדינה בערר משקפת במקרה הטוב אי הבנת תפקידה של תקשורת במדינה דמוקרטית. במקרה הרע יותר משקפת מגמה מסוכנת להשתמש בעיתונות כזרוע חקירתית של המשטרה וכקבלן משנה לאיסוף ראיות נגד אדם שמהווה מקור עיתונאי".

 

כתב המשפט של חדשות 2 גיא פלג: "המדינה מבקשת להיכנס למרקם העדין שבין עיתונאי ובין המקור. לא מתקבל על הדעת שכשיש למדינה סקרנות היא תיכנס אל התווך הזה ותבחן מה ליקטתי במהלך יום. תפיסת חומרים ממערכות עיתונאיות תיצור אפקט מצנן על מרואיינים".

 

עורכת הדין אורנה לין, מטעם מועצת העיתונות הישראלית, שהצטרפה לצד חדשות 2 כידיד בית משפט הוסיפה: "המדינה אינה יכולה לעשות שימוש בעיתונאי כדי להשיג מידע מהותי. ההיפך הוא הנכון – ככל שהמידע הוא מהותי יותר, כך החיסיון חייב להיות חזק יותר. לו המשטרה רוצה היא יכולה לזמן להשלמת חקירה, גם לאחר הגשת כתב אישום. בראיון עיתונאי אדם יכול להתראיין באופן משוחרר לחלוטין אך אינו יוצא מנקודת הנחה שכל דבר שהוא אומר ישודר".

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.