728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

היפר-מגה-סופר-שוביניסטי

היפר-מגה-סופר-שוביניסטי
דנה ויס. צילום: איציק אדרי (CC BY-SA 3.0)

"רוני דניאל לא היה סופג מתקפה דומה": האופן המזלזל בו נהג אהוד יערי, כשחלק על דעתה של דנה ויס במהלך פאנל בתוכנית "אולפן שישי" עורר גל תגובות מחאה

האופן המזלזל בו נהג הכתב לענייני ערבים של חדשות 2  אהוד יערי, כשחלק על דעתה של מגישת החדשות דנה ויס במהלך פאנל בתוכנית "אולפן שישי", שעסק בטרור שמכה באירופה, עורר גל תגובות מחאה.

"אני מעריץ את המומחיות שלך בכל נושא שעומד לדיון", אמר יערי לויס בלעג, לאחר שטענה כי "הפרדיגמה של האיסלאם מול המערב לא נכונה" והמתח ברקע האירועים הוא בין מתונים לקיצונים. ויס השיבה: "אז אני ממש מתנצלת שהעזתי לדבר בתחום הזה, והוסיפה: "אז אני באמת אדבר רק על עניינים נשיים". "אני חושב שכדאי שתתעמקי קצת", אמר לה יערי והמשיך: " וגם את הנתונים כדאי לבדוק". "למה אתה חושב שלא בדקתי?", שאלה אותו, ויערי השיב: "ככה זה נראה". ויס לא נשארה חייבת והוסיפה: "רק כשאתה בודק זה בסדר". בשלב הזה מגיש התוכנית דני קושמרו קטע את הוויכוח, אך ויס נשמעה משיבה ליערי, שכינה אותה יַכְנֶע "אני נעשיתי יַכְנֶע? אוקי, אז אני היַכְנֶע של הפאנל…"

"יַכְנֶע" הוא כינוי לאישה המונית ורכלנית.בעיתון ידיעות אחרונות דווח היום כי יערי שלח לויס מסרון התנצלות בסמס על הדברים.

יו"ר דירקטוריון חדשות 2, עו"ד תמי רווה, אמרה הבוקר: אהוד יערי אמר דברים שלא היה צריך להגיד. אהוד צריך להתנצל בפני דנה, והוא עשה זאת כבר חלקית. צריך להבין, שבלהט הדברים יש משפטים שיוצאים מהקשרם, אך עדיין לא כל דבר צריך להאמר. ברור שדנה בדקה נתונים, כי היא מקצוענית. להסכים איתה או לא – זה עניין אחר. האירוע הזה נפל על קרקע בשלה, והעלה את השאלה מדוע אין מספיק נשים שעוסקות בפרשנות. אנחנו כן מזמינים נשים להופיע, בנסיון להרחיב את מעגל הפרשנויות. נשים יכולות וצריכות לפרשן טרור ונושאים פוליטיים. אהוד בהחלט מקצוען. כאן הוא מעד – אז שיתנצל".

בראיון לניב רסקין, אמרה רווה כי שוחחה בנושא עם מנכ"ל חברת החדשות אבי וייס, וביקשה ממנו להעמיד את יערי על חומרת הדברים. היא אמרה שבכוונתה לשוחח בעניין עם יערי:

 

 

העיתונאית והעורכת טלי בן עובדיה אמרה היום: "זה היה מופע שובינסטי ושום הצטדקות אחרת לא תכסה על העובדה הזו. רוני דניאל לא היה סופג מתקפה דומה. טוב עשתה דנה שלא היססה להיכנס לנושאים האלה ולומר את דעתה. כמו שלפני 15 שנה נשים שהגישו חדשות ספגו מתקפות מפרשנים, והיום הן מובילות את מהדורות החדשות – כך יהיה בעתיד עם פרשניות בפאנלים".

העיתונאית הדס שטייף (גלי צה"ל), מהפעילות הבולטות בתא העיתונאיות, התייחסה הבוקר לנוף הגברי ששולט כיום בפאנלים בתקשורת הישראלית והביעה את בטחונה ש "הפאנלים הגבריים המובהקים יפורקו בסופו של דבר".

EVA


יו"ר הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו, אווה מדז'יבוז': "עזות המצח שבה מרשה לעצמו להתבטא אהוד יערי לא רק חמורה בפני עצמה אלא סימפטום מרכזי של שידורי האקטואליה בישראל:  אישה יחידה בפאנל גברי, השתקה והגבלה של נושאי הסיקור בפי נשים"


 

בפתח מועצת הרשות השנייה שהתקיימה היום, התייחסה יו"ר הרשות השנייה אוה מדז'יבוז' לחילופי הדברים בפאנל "אולפן שישי" בערוץ 2 ביום שישי האחרון בין הפרשנים אהוד יערי ודנה וייס: "עזות המצח שבה מרשה לעצמו להתבטא אהוד יערי לא רק חמורה בפני עצמה אלא סימפטום מרכזי של שידורי האקטואליה בישראל: אישה יחידה בפאנל גברי, השתקה והגבלה של נושאי הסיקור בפי נשים, ותיקות ובכירות ככל שיהיו, לנושאים נשיים בלבד והגנה פטרונית על הטריטוריה הגברית האקסקלוסיבית של ביטחון וטרור.
"התבטאויות כאלו, לצד תוצאות המחקר שערכה לאחרונה הרשות השנייה כחלק מעבודת הועדה לבחינת נאותות ייצוג נשים במועצת הרשות השנייה, מראות כי עוד ארוכה הדרך לכך שנשים ייוצגו באופן ראוי ושוויוני על המסך. שיפור משמעותי של ייצוג הנשים על המסך – הן מבחינת היקף החשיפה והן מבחינת איכותה ומגוון הנושאים בהם נשים נחשבות אותוריטה חייב להיות בראש סדר העדיפויות של חברות החדשות והגופים המשדרים. התבטאויות מסוג זה מחדדות את הצורך בהמשך הדגשת הנושא והובלת תהליכים של הרשות השנייה בשיתוף פעולה עם הגופים המשדרים."

על פי מחקר שנערך עבור הרשות השניה, נשים עדין נמצאות בייצוג חסר משמעותי בכל הקריטריונים. למעשה, בשנת 2015 שני שליש המופיעים על המסך בשידורי האקטואליה השונים הם גברים והפער ניכר ביותר בתפקידי פרשני מערכת, כתבים ומרואיינים.
גם בפיזור הגילאים, פער ניכר – הקבוצה הדומיננטית בקרב גברים (41%) היא בגילאים 46-64 ואילו נשים (69%) בגילאי 31-45 עם ירידה דרסטית (19%) בנוכחות של נשים מעל גיל 45. כמו כן, על אף חומרת ההתבטאות של יערי, דבריו משקפים מגמה הניכרת היטב מתוצאות המחקר. לנשים נראות גבוהה באייטמים הפחות מרכזיים ובנושאי הסיקור הנחשבים "רכים": צרכנות, עבודה ורווחה, בריאות ופיננסיים ואילו הן נפקדות מנושאי הסיקור המרכזיים כגון ביטחון, חדשות חוץ, משטרה, פוליטי ומדיני.

 

 


 

 

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • יוריק קרמר
    31 במרץ 2016 @ 5:00 pm, 5:00 pm

    אהוד יערי עשה מעשה שלא ייעשה. הוא לא צריך להתנצל בחצי פה במייל אישי. הוא צריך להופיע על המסך ביום ששי ולהביע את התנצלותו בפני דנה יערי. מותר לא להסכים עמה על עמדותיה. אסור בשום אופן לזלזל בה או בכל אחד מן הצוות.

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.