728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הדופק של דעת הקהל

הדופק של דעת הקהל
זירת האירוע בחברון.צילום מסך מתוך הוידאו של "בצלם"

האם התקשורת בישראל מושפעת מדעת הקהל, שעומדת ברובה לצידו של החייל היורה בחברון - כפי שעולה מניתוח השיח ברשתות החברתיות בסוף השבוע?

רוב הציבור ברשת עומד לצידו של החייל היורה מחברון. כך עולה מבדיקה של חברת "Buzzilla" שמתמחה בניתוח שיח חברתי, שאת תוצאותיה פרסמו היום חדשות 2 Online. מתוצאות הבדיקה עולה כי 82% מההתבטאויות ברשת מיום חמישי האחרון ועד היום (ראשון) ב-11:00 הביעו תמיכה גם בחייל היורה וגם במעשה עצמו.
מאז התפרסמה הפרשה ביום חמישי, עולה מהבדיקה, הרשתות החברתיות (פייסבוק בעיקר) בישראל מוצפות בקבוצות תמיכה בחייל. נפתחו למעלה מ-20 קבוצות, עם קצב הצטרפות משמעותי של מעל ל-13 אלף חברים. זאת בנוסף לעצומת התמיכה עליה חתמו 37 אלף בני אדם. רבים מאלו שניסו להשתתף בדיונים ולבקר את החייל זכו לקיתונות של ביקורת, קללות ואלימות מילולית אישית וישירה. גם ראש הממשלה, דובר צה"ל ושר הביטחון, שהעלו בתחילה פוסטים המסתייגים מהתקרית – זכו למנת חלקם בשיח האלים המתקיים בסוגיה.

 

האם התקשורת הממוסדת, שחזקה עליה לחוש את הדופק של דעת הקהל בקרב קוראיה, מאזיניה וצופיה, מושפעת מהכיוון אליו היא פונה? ואם כן, באיזה אופן?

 

גדי סוקניק, מגיש התוכניות "לילה כלכלי" ו"המטה המרכזי" בערוץ 10, מסכים שדעת הקהל משפיעה בדרך כלל על על הסיקור כלי התקשורת, אך במקרה הזה, של אירוע הירי, הוא מציע שלא לקבוע מסמרות, כי הדבר טרם נבדק. מי שכן מושפע מכיוון הרוח, לטענת סוקניק, הם הפוליטיקאים, "שכולם פוזלים לעבר המצביעים שלהם ובהתאם לכך קובעים את אמירותיהם המתלהמות. במקום ללכת לפני המחנה, הם הולכים אחריו".

 

DSC_2431

גדי סוקניק. צילום: שלומי דעי

 


גדי סוקניק מסכים שדעת הקהל משפיעה בדרך כלל על סיקור כלי התקשורת, אך במקרה הזה, הוא מציע שלא לקבוע מסמרות. מי שכן מושפע מכיוון הרוח, לטענתו, הם הפוליטיקאים, "שכולם פוזלים לעבר המצביעים שלהם ובהתאם לכך קובעים את אמירותיהם המתלהמות. במקום ללכת לפני המחנה, הם הולכים אחריו"


 

 

בכל מקרה, טוען סוקניק, אין לראות את כלי התקשורת כמקשה אחת. החלוקה בין ימין ושמאל נשמרת גם בתחום זה, כאשר כותבים המזוהים עם השמאל רואים במעשהו של החייל כתם שחור על צה"ל, בעוד כותבים המזוהים עם מחנה הימין והמתנחלים מגלים הבנה רבה ליד שלחצה על ההדק. "ככלל, אני לא מבחין שהתקשורת נעה ימינה" – בעקבות השיח הציבורי, הוא טוען.

סוקניק משבח את התגובה המהירה של שר הביטחון משה יעלון ושל הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שהתנערו, באמצעות דובר צה"ל מהירי של החייל לעבר המחבל הפצוע, שהתרחש כמעט בסופו של האירוע, דקות ארוכות לאחר שהמחבל כבר היה מנוטרל.  "שר הביטחון והרמטכ"ל הפתיעו אותי בזריזות שלהם, המוצדקת, לדעתי", הוא אומר. "הם הבינו שהירי הקטלני של החייל הוא בעל פוטנציאל עצום של נזק לישראל- ולמאבקה בטרור בדעת הקהל הבינלאומית ועשו נכון  כאשר לא ניסו להתגונן בכל מיני צורות".

 

העיתונאית רינה מצליח, מגישת תוכנית הטלוויזיה "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, סבורה גם היא שבמקרה הזה, נכון לעכשיו, דעת הקהל לא מהווה גורם שמטה את הסיקור. "בהחלט מופעלים עלינו לחצים", היא אומרת, "אך אלה אינם מגיעים דווקא מלשכת ראש הממשלה, וזה ייאמר לזכותה – אלא מהנטייה המתלהמת של הרחוב, שעלולה להלך אימים על עיתונאים".

 

Rina_Mazelich

רינה מצליח. צילום: (Itzike (CC BY-SA 3.0

 


רינה מצליח סבורה שבמקרה הזה, נכון לעכשיו, דעת הקהל לא מהווה גורם שמטה את הסיקור. "בהחלט מופעלים עלינו לחצים", היא אומרת, "אך אלה אינם מגיעים דווקא מלשכת ראש הממשלה, וזה ייאמר לזכותה – אלא מהנטייה המתלהמת של הרחוב, שעלולה להלך אימים על עיתונאים".


 

 

לדברי מצליח, "אני שמחה שאינני רואה סביבי עיתונאים מתקרנפים, בינתיים. אבל האווירה הכללית מקשה עלינו את העבודה, כי אם אתה אומר משהו, אתה מיד מותקף ברשתות החברתיות. אני עצמי הפסקתי לקרוא טוקבקים". גם מצליח משבחת את תגובתו של דובר צה"ל לאירוע הירי וטוענת שדבריו  ולפיהם המעשה אינו עולה אחד עםצ ערכי צה"ל סייעו רבות למלחמה על שמה הטוב של ישראל.

רפי מן

פרופ' רפי מן. צילום: רועי כ"ץ, רדיו ת"א

פרופ' רפי מן, הסטוריון וחוקר תקשורת מאוניברסיטת אריאל,  אומר ש"התקשורת לא זזה ימינה" בעקבות דעת הקהל, בכל האמור לאירוע הזה, אלא ש"היא חשה חובה לפרסם את הדברים שמשמיעים בני משפחתו של החייל היורה ועורכי דינו, והדבר יוצר את הרושם המוטעה שחל שינוי בקו שהיא נוקטת.  לדבריו, רובה של התקשורת עדיין מבטא את העמדה של ראשי מערכת הביטחון וצה"ל ולפיה הירי של  החייל היה מעשה חמור.

לטענת מן, התגובה המהירה של מערכת הביטחון, שהסתייגה לחלוטין מהירי אל הפלסטיני השרוע על קרקע, לא נעשה כדי להציל את יוקרתה של ישראל דווקא, אלא זהו ביטוי לכך ששר הביטחון והרמטכ"ל מוטרדים מתופעת היד הקלה על ההדק. "גם אני מוטרד מהתופעה הזו ואני שותף לדאגה של מערכת הביטחון מחלחול האווירה  הדתית, לאומית ואף לאומנית-משיחית לשורות הצבא", הוא אומר. השיקול ההסברתי- יוקרתי בתגובה של מערכת הביטחון היה פה משני", הוא טוען.

 

מן מוסיף כי על רקע ההקצנה דתית- לאומנית העוברת על הצבא – והחברה הישראלית בכלל –  שמור לתקשורת מקום חשוב כדי להשמיע ולהזהיר מפני תהליך זה. "חשוב שהתקשורת הממוסדת תבלום  מגמות הקצנה אלה, והיא אכן מנסה לעשות זאת".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.