728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"שיפור במגוון בתכנים"

"שיפור במגוון בתכנים"
אווה מדז'יבוז', יו"ר הרשות השניה לטלויזיה ולרדיו.צילום: יח"צ

הרשות השנייה בתגובה משלימה לעתירת ערוץ 10 נגד קיצור מהדורת החדשות: בחודש האחרון במהלכו שודרה מהדורה בת שעה נרשמה עלייה של כ-30% במספר התכניות המשודרות בפריים-טיים

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו הגישה היום (שלישי) את תגובתה המשלימה לבג"צ בעתירה שהוגשה ע"י ערוץ 10, כנגד החלטתה לקבוע את מהדורת החדשות המרכזית לפרק זמן של שעה. אתמול קבע בית משפט כי דיון נוסף בעתירה יתקיים לא יאוחר מ-31.7.2016. בתגובתה, מחדדת הרשות השנייה את הנימוקים להחלטתה בעניין אורך המהדורות ומציגה את את מה שהיא מכנה "ההשפעות החיוביות של יישום ההחלטה" בחודש האחרון: עלייה של כ-30% במספר התכניות המשודרות בשעות הפריים טיים ושיפור במגוון בתכנים.

 

על פי עמדת הרשות, אין חולק עוד כי למועצת הרשות השנייה סמכות ואף חובה לקבוע את אורכם של שידורי החדשות, ולכן הטענה העומדת בבסיס העתירה לפיה שיקול הדעת אינו נתון לרשות השנייה אלא לעורך הראשי, וכי עצם "התערבות" הרשות השנייה בעניין מהווה פגיעה פסולה בחופש הביטוי של ערוץ 10, חסרת יסוד ונוגדת את הוראת החוק הישירה החלה בעניין.

 

עוד טוענת הרשות שערוץ 10 "אינו מביע בעתירתו עמדה ברורה בשאלה מהו אורך המהדורה הראוי ומה היסוד לכך. זאת ועוד, הערוץ מתעלם מכך שאך לפני שנה, בבקשתו לקבלת רישיון, הציג הערוץ הצעה ללוח השידורים לחודשים יולי 2015-יוני 2016 בה נכללה מהדורת חדשות שאורכה שעה אחת. יתרה מכך, בפרק 'חזון ותפיסת עולם' שהוגש כחלק מאותה הבקשה לרישיון שהגיש כאמור ערוץ 10, אף ציין הערוץ במפורש את כוונתו לכלול 'כתבות עומק' בתוך מהדורות החדשות…" בתוך אותה מהדורה בת שעה אחת ומכך עולה כי הערוץ עצמו סבר, גם לאחרונה, כי פרק זמן של שעה בלבד הינו ראוי ונכון לשם העברת מהדורת החדשות המרכזית, כולל כתבות עומק".

 

לדברי הרשות "טענת הבידול" של ערוץ 10 לעניין המהדורה המרכזית וכן שידורי חדשות נוספים, "חסרת יסוד עובדתית שכן כאשר מוגשת בקשה לתוספת שידורי חדשות או הארכת המהדורה המרכזית לערוץ 2 או 10, חברת החדשות המתחרה מבקשת אף היא להוסיף שידורי חדשות או להאריך את המהדורה המרכזית שלה. כך, בחודש דצמבר 2015 ביקש ערוץ 2 להוסיף בכל יום שישי תכנית לסיכום אירועי השבוע בין השעות 19:30 ל-20:00. מועצת הרשות אישרה בקשה זו. והנה, כבר בינואר 2016, ביקש ערוץ 10 'להשוות' לערוץ 2 בעניין זה ובקשתו אושרה".

 

הרשות מביאה נתונים מהחודש האחרון, שלטענתה מלמדים על כך שהחלטתה משיגה את מטרתה. "בחודש וחצי האחרונים מהדורת החדשות המרכזית מסתיימת בשעה 21:00 והתחזית שהועלתה, שלפיה סיום המהדורה בשעה 21:00 ילווה יום יום, בשידור בעל גוון חדשותי מיד לאחר מכן, לא התממשה. יתרה מכך, בתקופה זו חלה עלייה של כ-30% במספר התכניות המשודרות בשעות הפריים טיים שאליהן כוונה החלטת המועצה. בבחינת השבועות האחרונים עד לתחילת יישום החלטת מועצת הרשות השנייה שודרו בממוצע 10.7 תכניות בשבוע בין השעות 21:00 ל-23:00 בימי חול, ואילו במשך ארבעה שבועות שלאחר החלטת המועצה עלה מספר התכניות המשודרות בשבוע בממוצע ל- 13.75 תכניות".
"מהדורת החדשות המרכזית כשמה כן היא – מהדורה מרכזית ובנוסף לה, כלולים בשידורי העותרת מבזקי חדשות, תכניות חדשות ואקטואליה וכן מהדורת סיכום חדשות היום, מדי יום ביומו. לאור האמור, אין כל יסוד לומר כי שידורי העותרות אינם כוללים מספיק מידע חדשותי עדכני ומפורט. למעשה, בבחינת 7 שעות שידור (17:00-24:00) של ערוץ 10 לחודשים ינואר-יולי 2016 ציבור הצופים מקבל 4.1 שעות של חדשות, אקטואליה וענייני היום, ובכלל כך מהדורת החדשות המרכזית העומדת על שעה. די בכך כדי לשמוט את הבסיס לסברה שלפיה לא ניתן מספיק מידע חדשותי לצופים".

 

עוד טוענת הרשות, כי החלטתה  אינה פוגעת בזכויות יסוד של ערוץ 10, "שכן ענייני 'מסגרת' השידורים אינם מהווים התערבות בתוכן או פגיעה בחופש הביטוי. יודגש, כי בהחלטת הרשות השנייה אין כדי למנוע שידור תכנית, היא אינה מצנזרת ואינה עורכת את השידור. היא אינה מציבה מגבלה על שידורה של תכנית כלשהי בשל תוכנה, וודאי שאין מקום לראותה כפוגעת בחופש הביטוי יתר על כן, גם כיום נתונה לעותרות האפשרות – במקרה של אירוע חדשותי חריג המצדיק זאת – לבקש לשדר באותו הערב מהדורת חדשות מורחבת. הערוצים אף עשו שימוש בזכות זו כמה פעמים בחודש וחצי האחרונים (ובכל המקרים שנערכה פניה כאמור, היא נענתה בחיוב). באגב נדגיש בהקשר זה שגם בסוגיה זו, כאשר מאושרת בקשת הארכת המהדורה לערוץ מסוים, הערוץ השני ממהר "ליישר קו" ולקבל אישור לשידור מהדורה מורחבת אף הוא.

 

"המועצה מוסמכת להתערב גם בעניינים רבים אחרים בלוחות השידורים, והטענה כי כל התערבות כזו מהווה פגיעה בחופש הביטוי ולתחום המסור, לפי החוק, בלעדית לעורך הראשי, חסרת יסוד ואף סותרת חזיתית את הוראות החוק . סמכויותיה של המועצה בעניין לוח השידורים, כמו גם בעניין שידורי החדשות, הינן סמכויות שהמועצה מפעילה כדבר שבשגרה, בהתאם להוראות הקבועות בחוק ובכללים, בדרך ובמועדים הקבועים שם".
מבדיקה שערכה הנהלת הרשות השנייה בשידורי הערוצים המסחריים במדינות מרכזיות באירופה, עולה כי אורך המהדורה המרכזית היה בין מחצית השעה לשעה. "בבדיקה האמורה אף לא נמצאה מדינה באירופה שבה אורך המהדורה המרכזית עולה על שעה".
הרשות מציינת כי מזה כחודש מהדורת החדשות משודרת על פני שעה אחת, "והנה – עולם כמנהגו נוהג ונראה שלא נמנע מהציבור מידע חדשותי חשוב או כיוצ"ב. הרשות השנייה לא קיבלה כל פניות ציבור המתלוננות על כך שנמנע מהציבור מידע חדשותי חשוב או כל כיוצ"ב, וזאת למרות שאיש לא יטען כי התקופה האחרונה הייתה 'רגועה חדשותית' באופן חריג".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.