728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גִּזְעָנוּת מהי?

גִּזְעָנוּת מהי?

מה מפריע לעמוס שוקן, שעיתונו מרבה לעסוק באפליית המגזר הערבי בישראל, להעסיק ב"הארץ" עיתונאים ערבים בשיעור הדומה לחלקם באוכלוסייה?

העיתונות בישראל מרבה לדון בקיפוח ובאפליית המגזר הערבי בישראל, ובהדרה של כחמישית מאזרחי המדינה מצמתים חשובים בציבוריות הישראלית.

 

הקיפוח ממנו סובלים אזרחי ישראל הערביים מוצג לא אחת כפועל יוצא של נטייה גזענית הפושה בחברה הישראלית. כך, למשל, כשכתבים מתחזים לערבים המבקשים לרכוש או לשכור דירה במקומות בהם מתגוררים יהודים, הם בדרך כלל מופלים לרעה לעומת אזרחים יהודים, שמתקבלים בזרועות פתוחות. כך גם לגבי מקצועות חופשיים, במגזר הפרטי או בשירות הציבורי.

 

כדי לייצר ייצוג אותנטי לכלל האוכלוסייה בציבוריות הישראלית, ההרכב האנושי של כל מסגרת אזרחית, בכל התחומים, אמור לשקף את המגוון בקרב כלל אוכלוסיית ישראל.
משזה לא קורה, נשמעת בחלק מכלי התקשורת, ובצדק, ביקורת – לעתים חריפה – על אפליה, קיפוח וגזענות.

 

"הארץ", כעיתון בעל תפיסת עולם ליברלית, מרבה לעסוק באפליית ערביי ישראל במגזר הציבורי: מהצורך בשילובם – בייצוג הולם – של ערבים במערכת המשפט בישראל (מתוך 222 בוגרים שהתקבלו להתמחות בביהמ"ש העליון בשנים 2014-2007, רק חמישה היו ערבים), עבור באפליית נשים ערביות בשוק העבודה וכלה במדיניות מתן האשראי ושירותי הבנקים למגזר הערבי.
בענף התקשורת, שחלקו הגדול שייך למגזר הפרטי, הנתונים מצביעים, למרבה הצער, על הדרה גורפת של המגזר הערבי.
שאלה פשוטה: האזרחים הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי; כמה עיתונאים ערבים עובדים בכלי התקשורת הגדולים? כמה מהם מחזיקים בעמדת השפעה על השיח התקשורתי? התשובה הנכונה, למרבה הצער: בודדים בלבד.

 

שאלה נוספת: כמה עיתונאים ערבים מועסקים במשרה מלאה בעיתון "הארץ" שמקדם אג'נדה של שוויון וייצוג הולם?
ובכן – שניים בלבד: ג'קי חורי בעיתון "הארץ" וז'נאן בסול ב"דה-מרקר".

 

כשנשאל פעם אחד מבכירי העיתון כיצד קורה דבר כזה, התשובה הייתה מביכה לא פחות מהשאלה: "העיתון מנסה, אך הם אינם עומדים בסטנדרטים של כתיבה נאותה בשפה העברית" האמנם? האם בקרב כלל אזרחיה הערבים של המדינה לא נמצאו עיתונאים שמסוגלים להתבטא נכון בשפה העברית? תרשו לי להטיל בכך ספק גדול.
נניח שאכן קיים מחסום שפה בלתי עביר. מה באשר להנהלת מערכת העיתון? כמה ערבים מיוצגים שם? אף לא אחד. מדוע בעניין הזה לא נשמע קולם של עיתונאי "הארץ", הדעתניים בדרך כלל?

 
בדיקה נוספת בעיתון "הארץ" מגלה כי גם מבין עובדי המנהלה והמשק קיים קיפוח כלפי האוכלוסייה הערבית, שם מועסקת ערבייה אחת, יפה המנקה מיפו (אחראית על עובדות הניקיון). האם בקרב אזרחי ישראל הערבים אין בנמצא בעלי מקצועות חופשיים ראויים, מנהלי חשבונות, מזכירות ועובדי מנהלה?
ניסיון לבדוק אם יש מועסקים ערבים נוספים בעיתון העלה חרס. ב"הארץ" וב"דה מרקר" מועסקים יותר דתיים וחרדים מאשר ערבים.

 
בעבר לא הועסקו עיתונאים מזרחיים רבים בעיתונות העברית. כיום, המצב שונה לחלוטין. עיתונאים רבים הם מבני עדות המזרח, אם כי יש עדיין כברת דרך לעשות גם בעניין הזה.
הגזענות בתקשורת הישראלית היא מציאות שקשה לחלוק עליה. אם במשרדי הממשלה ובחברות ממשלתיות מפלים את הערבים לרעה, מי מפריע למו"לים בעיתונות הכתובה ולבעלי ערוצי הטלוויזיה להעסיק עיתונאים ערבים?

 

מדובר באפליה מכוונת הנובעת מגישה פטרנליסטית-מתנשאת, הגורסת שאנו היהודים נדע טוב יותר מהערבים כיצד לשקף את מכאוביה של החברה הערבית בישראל.

 

ואם זו לא גזענות, אז גזענות מהי?

 

ומהבחינה הזאת, "הארץ" הוא נאה דורש, אך בהחלט לא נאה מקיים.

2 תגובות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

2 תגובות

 • Amos
  7 באפריל 2016 @ 7:17 pm, 7:17 pm

  בהחלט יתכן שעיתונאים ערבים צעירים שולטים בעברית פחות טוב מעמיתהם ב"הארץ" אך זו טעות מובהקת לא להנות מיכולתם לספק לקוראים את נקודות המבט שלהם ואת התחקירים שלהם.
  ברור לחלוטין שבחברה הישראלית, את מה שהם יוכלו להביא עיתונאים שאינם בני המגזר הערבי לא יוכלו להביא.
  דברים שרואים משם לא רואים מכאן.
  גם הנהלת עיתון "הארץ" מבינה את זה.
  לכן אינני מאמין לטיעון שלהם.

  הגב
  • איציק@Amos
   11 באפריל 2016 @ 11:46 am, 11:46 am

   אמת פשוטה

   הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.