728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הים השחור

הים השחור
ולדימיר פוטין. צילום: ID1974, Shutterstock.com

מאות עיתונאים ב-106 ארגוני חדשות מ־76 מדינות חקרו במשך כשנה מידע בהיקף עצום של 11.5 מיליון מסמכים וחשפו את כלכלת הצללים האפלה של עשירי העולם

"מסמכי פנמה", מאגר המסמכים העצום שנחשף אתמול (ראשון) ברחבי העולם, לאחר עבודת תחקיר עיתונאי חסרת תקדים בהיקפה, חושפים את עולם הצללים האפל של הכלכלה המקבילה שמנהלים עשירי העולם, בהם 12 ראשי מדינות ו-61 מקורבים אליהם (למשל, מקורבי ולדימיר פוטין ובשאר אסד), 128 פוליטיקאים בהווה ובעבר, 12 מיליארדרים מרשימת פורבס, כוכבי ספורט סלבריטיס וגורמי פשע.

 

מאות עיתונאים (בהם אורי בלאו, שוקי שדה ודניאל דולב מ"הארץ" "דה מרקר") ב-106 אירגוני חדשות מ־76 מדינות חקרו במשך כשנה מידע בהיקף עצום של 11.5 מיליון מסמכים (2.6 טרה בייט של נתונים), שהולך כארבעים שנה אחורה, שמקורו בארכיון חברת "מוסאק פונסקה" (Mossack Fonseca) בפנמה, המתמחה במקלטי מס ומפעילה נציגויות ב-35 מקומות ברחבי העולם – ביניהם בישראל.

 

מדובר בהדלפת המסמכים הגדולה אי-פעם בעידן המידע, העולה בהיקפה על וויקיליקס ב-2010 וההדלפה של אדוארד סנואודן ב-2013. המידע, ממקור לא ידוע גם לארגוני החדשות שלקחו חלק בתחקיר חובק העולם, הועבר לפני כשנה לעיתון הגרמני  Süddeutsche Zeitung (או SZ, "זידדויטשה צייטונג"; "העיתון של דרום גרמניה") היומון הנפוץ ביותר בגרמניה, שיוצא לאור במינכן. "זידדויטשה צייטונג" רתמו ונרתמו לשיתוף פעולה עם ארגון ICIJ – קונסורציום בינלאומי של עיתונים חוקרים, לעיבוד החומרים שחשפו מידע על למעלה מ-214 אלף חברות חוץ (offshore) הקשורות לאנשים בלמעלה מ-200 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם.

חברת חוץ (Offshore), הוא מונח משפטי שמגדיר את ישותה של חברה מבחינה ארגונית ומבחינת הסטאטוס המשפטי שלה. חברה תיחשב ל"חברת חוץ" רק כאשר היא מנוהלת מחוץ לגבולות המדינה בה היא רשומה. ובדרך כלל, פטורה מתשלום מסים במדינה בה היא רשומה או זוכה להקלות מס משמעותיות.

השימוש במקלט מס כשלעצמו אינו דבר בלתי חוקי. בחלק מהמקרים מדובר בתכנון מס לגיטימי, במקרים אחרים פעילותן עלולה לשמש להלבנת הון, או למטרות לא חוקיות אחרות. התחקיר העלה, למשל, שכמה חברות כאלה שימשו לרכישת דלק עבור חיל האוויר של בשאר אסד. 

ארגון התחקירנים הבינלאומי (The International Consortium of Investigative Journalists – ICIJ), היא רשת בינלאומית של עיתונאים חוקרים בעשרות מדינות אשר משתפים פעולה בתחקירי עומק.

הארגון נוסד בשנת 1997 על ידי העיתונאי האמריקאי Chuck Lewis כחלק מפרוייקט של ארגון Center for Public Integrity כדי להרחיב את מטרת הארגון של כתבות ירחון שנועדו להיות "כלב השמירה" (watchdog journalism) אשר מתמקד בנושאים בינלאומיים: פשעים בינלאומיים, שחיתות, ואחריותיות (accountability) של אישים וארגונים בעלי כוח. בתמיכה המרכז ובסיוע עיתונאים חוקרים, עורכי דין ותחקירנים של רשומות ציבוריות, העורכים והכתבים מספקים מידע בנושאים שונים.

עיתונאים ישראלים שחברים בארגון כוללים את אורי בלאו ויוסי מלמן.

3 תגובות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

3 תגובות

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.