728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הדיגיטל כחבל הצלה

ד"ר למלשטריך לטר, בכנס DIGIT 2016: המרחב המקוון הוא היחידי שעדיין פתוח לעיתונאים כדי לבקר את הפוליטיקאים והשלטון. הבעיה היא שלא קיים מודל כלכלי שיתמוך באתרי הביקורת הדיגיטליים

"יש מודלים בינלאומיים לדירוג איכות התקשורת במדינות שונות. המודל הליברלי האיכותי ביותר מורכב מרגולציה ברמה הנמוכה, רמת מעורבותה של המדינה בתקשורת והיחסים בין העיתונאים – מקצועיים ואתיים. המרכיב הגרוע ביותר במודל האיכות הוא רמת ההשפעה של פוליטיקאים על אמצעי התקשורת, תרבות נמוכה של עיתונאים ותפקיד שולי למדיה המודפסת. איפה ישראל בתמונה הזאת? כל התקשורת האלקטרונית המשודרת בישראל היא בשליטה של הממשלה ויש פה מצב יוצא דופן שראש הממשלה הוא גם שר התקשורת", כך אמר אמר היום ד"ר נעם למלשטריך לטר, דיקן מייסד, בית ספר סמי עופר לתקשורת בבינתחומי הרצליה,שהרצה בנושא "הדיגיטל – חבל ההצלה של התקשורת וחופש הביטוי בישראל" בכנס DIGIT2016 לעיתונות דיגיטלית.

בהרצאתו אמר עוד ד"ר למלשטריך לטר, כי התקשורת בישראל תואמת את הרמה הנמוכה ביותר של דירוג התקשורת ואין אמצעי בקרה יעילים על התקשורת, וכי המרחב המקוון הוא היחידי שעדיין פתוח לעיתונאים כדי לבקר את הפוליטיקאים והשלטון. "הבעיה כאן היא שלא קיים מודל כלכלי שיתמוך באתרי הביקורת הדיגיטליים".

נעם למלשטריך לטר - תומר אביטל - פול סולומון - רועי כץ - צילום קובי אליהו

ד"ר נעם למלשטריך לטר. צילום: קובי אליהו

"בישראל, משרד התקשורת הקים צוות בכדי ליצור מפת דרכים של הרגולציה בעולם הניו מדיה" אמר ד"ר למלשטריך לטר ."הבעיה היא שהמודל עליו הם מתבססים הוא רגולציה מאמצעי התקשורת הקיימים, מה שמנוגד לחופש שהמרחב המקוון מאפשר. אנחנו ממליצים על חוק נייטרליות של הרשת עם חריגות רק באישור בית המשפט. בנוסף, אנחנו ממליצים על מינוי שופטים מיוחדים שיתמחו בנושאי הרשת. הסוגיות הן קריטיות והשופטים לא מכירים את המדיום הזה.

בתום הרצאתו של ד"ר למלשטריך לטר הוענק פרסDIGIT  לעיתונאי תומר אביטל, מייסד ומפעיל האתר "100 ימים של שקיפות".

בקבלת הפרס ציין אביטל כי "שואלים אותי איך אני מתפרנס, ועכשיו תהיה לי עזרה. גם שואלים אותי מה זה עיתונאי עצמאי. אספר לכם. זה להיות כלי תקשורת של אדם אחד, כתב, צלם, מצליב עובדות, עו"ד שמאשר הכתבה וזה שדואג להפצה והמוציא לאור. זה להיות בזירות הדיגיטליות. זה מחד להיות כתב קלאסי, המתווך לציבור מציאות ומחלץ מידע שמישהו רוצה להסתיר אבל זה גם להגשים את החלומות האסורים של עיתונאים חמורי סבר. זה לפרסם תערוכות עם ערך חדשותי ולחלק קרדיט לגופים אחרים כי כולנו יחד. זה ליצור פולו אפ לחשיפות שלך ושיימינג פחות מנומס לבכירים שסרחו. להיות עיתונאי עצמאי זה מפרך ומטלטל עד שבא לי להיבלע לפעמים. אבל הטלפון של מושא תחקיר, האדם שתפסת בקלקלתו המנסה להוריד כתבה, הוא שואל "מי המו"ל ומי העורך – אני!" אתה עונה לו. וזה שווה הכל. תודה לכולם. אתם מאפשרים לי לעשות מה שאני אוהב וזו בחירה לא טריוויאלית להעניק פרס למישהו שהכנסת לא מגדירה אותו ככזה. וכל הכבוד לגוגל כי גם עליהם כתבתי כתבות ביקורתיות."

נעם למלשטריך לטר צילום קובי אליהו (1)

ד"ר נעם למלשטריך לטר, תומר אביטל, פול סולומון ורועי כ"ץ. צילום: קובי אליהו

בדברי הפתיחה פול סולומון, סמנכ"ל תקשורת Google ישראל, מזרח תיכון, טורקיה ואפריקה, אמר כי "השנה יותר מתמיד אני מרגיש שהשימוש במונח עיתונות דיגיטלית הפך למיותר. כבר היום קשה להבחין מה יתפתח בדיגיטל. למי שייכות החדשות? מדובר במהפכה של ממש. במהפכה, כמו במהפכה התהליך הוא כאוטי. מצד אחד צרכני התקשורת ובטח בישראל מצביעים במסך ובמקלדת. מצד שני המודלים העסקיים עדיין אינם גמורים ונבנים תוך כדי הליכה. ככל שהסדקים מתרחבים גודל המקום ליצירת עיתונות בולטת ובועטת.

אומרים שידע זה כוח, אבל אני חושב שמעבר לזה הוא גם זכות. בגוגל, אנחנו מאמינים ששיח ציבורי בריא ותקין יכול לשגשג בעולם שבו המידע נגיש לכל אדם בכל מקום וכל זמן. לגופי המדיה תפקיד חשוב ביותר בהעברה ובניתוח המידע לציבור ולכן אנחנו פועלים בצמידות אליהם כדי לעזור בחלק מהשאלות שהעליתי".

צילומים: אור גפן, המרכז הבינתחומי


תומר אביטל: איך עושים את 100 ימים של שקיפות


digit_logo-1 (1) (1)

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • אדם
    4 באפריל 2016 @ 1:27 pm, 1:27 pm

    כנס מוצלח ופורה למשתתפים.

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.