728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מחשבון הדולרים למסמכי פנמה

מחשבון הדולרים למסמכי פנמה
דן מרגלית.צילום: רועי כ"ץ, רדיו תל-אביב

דן מרגלית, שחשף לפני 39 שנה את הפרשה שאילצה את יצחק רבין להתפטר מתפקידו: "התבססה אז נורמה נכונה, שמתקיימת בחלקה גם היום - אין הנחות לנבחרי ציבור"

היום לפני 39 שנה, ב-7 באפריל 1977, הודיע יצחק רבין, שעמד באותה עת בראש ממשלת מעבר, על פרישתו מתפקידו כראש הממשלה ומהנהגת המערך. רבין, שהודיע על כך בשידור טלוויזיה, פינה את מקומו לשמעון פרס בראש רשימת המערך לקראת הבחירות לכנסת התשיעית במאי – הבחירות של המהפך הפוליטי  – בהן הפסידה המפלגה לליכוד בראשותו של מנחם בגין, לראשונה מאז קום המדינה. הדבר היה לאחר "המלצתו" המפורשת של אהרן ברק, מי שהיה אז היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות פרסום פרשת חשבון הדולרים, שבועות ספורים לפני כן, ע"י העיתונאי דן מרגלית, שהיה אז שליח עיתון "הארץ" בארה"ב.

  

כמה חודשים לאחר החשיפה העיתונאית של מרגלית, שעמדה ברקע המהפך הפוליטי הדרמטי בישראל, הוא נפגש עם רבין בתל אביב. "לאחר הפרסום, הייתי בארה"ב ולא הייתי מעורה במה שקרה עם רבין בעקבותיו", נזכר היום מרגלית. "הוא ישב במשרד בקריה  וכבר לא היה ראש ממשלה". באותה פגישה, מספר מרגלית, הוא גם אמר לרבין, שהכחשה נמרצת מצידו, בשלבים הראשונים של בדיקת המידע באשר לחשבון הדולרים הלא-חוקי, אפשר שהייתה "מורידה" אותו מהסיפור: "אם הדובר שלך (דן פתיר, י.י) יפרסם הכחשה מוחלטת ולא תהיה לי הוכחה מוחלטת – לא אחטט במקרה". מרגלית מספר שרבין השיב לו :"מה רצית, שאשקר לך?".

 

הפרשה החלה כאשר מרגלית, פרסם ב-15 במרץ 1977, שלאה רבין, רעייתו של ראש הממשלה, מחזיקה חשבון דולרים ב-"National Bank" בארצות הברית, בניגוד להוראות הפיקוח על מטבע זר שהיו בישראל באותה עת. קיומו של החשבון הודלף על ידי יורם סתר, קצין הביטחון של שגרירות ישראל בוושינגטון. החשבון נפתח כחוק בעת שיצחק רבין כיהן כשגריר ישראל בארצות הברית ונשא את שם שני בני הזוג. הממונה על החשבון היה פרופ' דוד נחמנסון, דודה של לאה רבין מניו יורק, שנהג להשמיד את מסמכי החשבון שנשלחו אליו מהבנק. החוק הישראלי חייב את סגירת החשבון עם סוף הכהונה של רבין כשגריר (בשנת 1973), אך בני הזוג המשיכו להחזיק בו. על עבירות מסוג זה נהוג היה אז להטיל קנס מנהלי, ללא העמדה לדין. משרד האוצר נטה לטפל באופן דומה גם במשפחת רבין, אך נתקל בהתנגדותו של  אהרן ברק, שהודיע על כוונתו להעמיד לדין את לאה ויצחק רבין‏. פרישתו של רבין מנעה אז העמדתו  לדין, וברק הסתפק בהגשת כתב אישום נגד אשתו. במשפט הוטל על לאה רבין קנס בסך 250 אלף לירות.

 

בשבוע בו התפוצצה הדלפת הענק של "מסמכי פנמה" – לאחר עבודת תחקיר עיתונאי חסרת תקדים בהיקפה, בהשתתפות מאות עיתונאים מרחבי העולם – מתברר כי מאות פוליטיקאים בהווה ובעבר וראשי מדינות ומקורביהם מעורבים בפרשה שחשפה את עולם הצללים האפל של חברות ה-offshore.  "חשיפת 'מסמכי פנמה' מציירת תמונה עגומה של המנהיגות ברחבי העולם", אומר מרגלית, ומוסיף: "המנהיגים איבדו מהבושה. יש תחושה שאף אחד כבר לא מופתע מכך שמנהיג עובר עבירה ונתפס".

 

"מה שרבין עשה אז, היה לא בסדר. כאדם וכמובן כראש הממשלה – היה עליו לכבד את החוק", אומר היום מרגלית, שטוען כי ראש הממשלה שנאלץ להתפטר לא נטר לו טינה בעקבות החשיפה. הוא גם אומר שהצביע לרבין בבחירות ב-1992 ומוסיף: "אני שלם עם עצמי, כמי שמילא את תפקידו".

 

לאה רבין לא סלחה לאהרן ברק, ובהלוויתו של יצחק רבין אף סירבה ללחוץ את ידו‏ . "ברק ביסס אז נורמה נכונה שמתקיימת בחלקה הניכר גם היום – אין הנחות סלב, דהיינו לנבחרי ציבור" אומר מרגלית, ומוסיף: "כמו שעשה לפניו גם מאיר שמגר בפרשת 'נתיבי נפט'. יצחק רבין הבין זאת היטב ושילם את המחיר".

-היית חברו של אהוד אולמרט וגם איתו באת חשבון.

"כשנתגלתה שחיתות, לא יכולתי לעבור על כך לסדר היום. כן, אולמרט היה חבר שלי, אבל זה הוציא אותי מדעתי כשנתגלו העובדות. הוא נתן לי להבין שכל מה שנאמר עליו זה שקר וכזב. נכון שלא הייתי שווה נפש כלפי מושחתים, אבל יש להבין שלא כל אחד מושחת. אני אומר שלהשמיץ ולדבר סרה במישהו זה לא מספיק, תביאו לי הוכחה אחת שהאיש מושחת, זה כבר משנה את כל התמונה. כל חיי עסקתי באמת שלי שלא ויתרה לשחיתויות ואני שלם עם זה."

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.