728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

יום חופש

יום חופש
אקלים של "פחד ומתח, בשילוב עם שליטה גוברת והולכת על מערכות החדשות מצד ממשלות ואינטרסים של המגזר העסקי"צילום: (glenn Comvalius, Nicu Buculei (CC BY-NC 2.0

יום חופש העיתונות ברחבי העולם מצויין השנה על רקע שפל מדאיג. רק 13 אחוזים מאוכלוסיית העולם נהנים מעיתונות חופשית - מלחצים פוליטיים וכלכליים

בין העיתונאים ופעילי המדיה שיתכנסו היום בהלסינקי כדי לציין את יום חופש העיתונות בעולם – שעל פי החלטת האו"ם חל מדי שנה ב-3 במאי –  יפקד מקומה של העיתונאית חאדיג'ה איסמאילובה מאזרבייג'אן, זוכת פרס אונסק"ו/גילרמו קאנו, שמוענק לאדם או ארגון או מוסד שתרמו תרומה יוצאת דופן לקידום ולהגנה על חופש העיתונות. איסמאילובה מרצה כעת עונש מאסר של שבע שנות מאסר וחצי, שגזר עליה בספטמבר בית המשפט לפשעים חמורים בבירה באקו, בעקבות עבודתה שחשפה שחיתות שלטונית, ועסקה במקור עושרו של נשיא אזרבייג'אן, אילהאם אלייב, ושל משפחתו.

איסמאילובה

חאדיג'ה איסמאילובה. (CC BY-NC 2.0)

הפרס נקרא על שמו של גילרמו קאנו איסאזה, עורכו של העיתון הקולומביאני El Espectador, מבקר חריף של ברוני הסמים בארצו, שנרצח בבוגוטה ב-17 בדצמבר 1986.

 

על-פי הוועד להגנת עיתונאים (CPJ), כמאתיים עיתונאים כאיסמאילובה, אסורים כעת ברחבי העולם, ובתי הכלא הם לא הדרך היחידה בה ממשלות פועלות לדיכוי חופש העיתונות.

עיתונאי נוסף שהוזמן להלסינקי ולא יוכל להגיע, הוא פראביט רוז'אנפארוק מתאילנד, שהחונטה הצבאית השלטת מונעת ממנו לעזוב את ארצו – מחיר פעוט לדבריו, במציאות בה עיתונאים במקומות אחרים נכלאים לתקופות מאסר ארוכות ואף נרצחים.

 

חופש העיתונות ברחבי העולם הידרדר לשפל של יותר מעשור, כך על פי הדו"ח השנתי האחרון של ארגון Freedom House, שפורסם בשבוע שעבר. על פי הדו"ח רק 13 אחוזים מאוכלוסיית העולם נהנים מעיתונות חופשית – במקומות בהם שלומם של עיתונאים מובטח, התערבות המדינה בתקשורת הינה מינימלית והעיתונות אינה סובלת מלחצים כלכליים או לגאליים. הדירוג של ישראל במדד חופש העיתונות העולמי של Freedom House ירד לדרגת "חופשית למחצה", לאחר שבשנה הקודמת דורגה ישראל כמדינה בעלת חופש עיתונות מלא. בארגון העניקו השנה ניקוד של 32 מתוך 100 לדרגת חופש העיתונות – הנמוך ביותר מאז החל הדירוג.

 

הדו"ח השנתי על מצב חופש העיתונות בעולם ב-2016 שפרסם לפני כשבועיים ארגון "עיתונאים ללא גבולות" משקף אקלים של "פחד ומתח, בשילוב עם שליטה גוברת והולכת על מערכות החדשות מצד ממשלות ואינטרסים של המגזר העסקי", ומצביע על "הידרדרות מטרידה של חופש העיתונות גם ברמה האזורית וגם ברמה הגלובאלית".

 

"למרבה הצער, ברור שרבים ממנהיגי העולם מפתחים סוג של פארנויה לגבי עיתונות לגיטימית", אמר המזכיר הכללי של ארגון "עיתונאים ללא גבולות", כריסטופר דלואר, עם פרסום הדו"ח.

ארגון "עיתונאים ללא גבולות" (בצרפתית: Reporters sans frontières) הוא ארגון בינלאומי הפועל לקידום ושמירת חופש העיתונות. הארגון הוקם בצרפת ב-1985 ומטהו שוכן בפריז. החל משנת 2002 מפרסם הארגון בכל ינואר את "דירוג חופש העיתונות בעולם", הסוקר את חופש העיתונות ב-180 מדינות ברחבי העולם.

 

שלוש מדינות באירופה מובילות את הדירוג: פינלנד (מובילה את דירוג המדינות בעלות חופש העיתונות הרב ביותר משנת 2010), הולנד (עלייה של שני מקומות בדירוג) ונורווגיה (ירידה של מקום אחד). המדינות בהן שרשמו את ההתקדמות הגדולה ביותר במעלה הדירוג הן טוניסיה (מקום 96, עליה של 30 מקומות בדירוג) ואוקראינה (מקום 107, עליה של 22 מקומות). הירידה החדה ביותר ברמת חופש העיתונות נרשמה השנה בטאג'קיסטן (מקום 150, ירידה של 34 מקומות) כתוצאה מעליית כוחו של המשטר האוטוריטרי,  ובסולטנות הגז והנפט ברוניי (מקום 155, ירידה של 34 מקומות) – שם מובילה מערכת החוקים האסלאמית, השַׁרִיעַה, לצנזורה עצמית מחשש לענישה בשל חילול הקודש. הדירוג של הרפובליקה של בורונדי (מקום 156, ירידה של 11 מקומות) נפל בשל האלימות נגד עיתונאים שנגרמה על רקע בחירתו מחדש לתקופת כהונה שלישית של הנשיא פייר נקורונזיזה. בתחתית הדירוג של חופש העיתונות בעולם מופיעות גם השנה המדינות טורקמניסן (מקום 178), צפון קוריאה (178) ואריתריאה (מקום 180).

דירוגה של ישראל ברשימה לא השתנה מהשנה שעברה. חופש העיתונות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" מדורג במקום ה-101 – אחרי קניה, טוניסיה, בוליביה, לבנון, מזרח טימור, וגאבון. ומקדימה (עם אותו ניקוד) את אוגנדה.

 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.