728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"לשפוט עפ"י כללי הז'אנר"

"לשפוט עפ"י כללי הז'אנר"
יגאל סרנה.צילום: רועי כ"ץ, רדיו תל אביב

כתב ההגנה שהגיש העיתונאי יגאל סרנה בתביעה שהגישו נגדו בני הזוג נתניהו: ניתן לראות בפרסום גם משל והגזמה ולא בהכרח שיקוף מדויק של מציאות ריאלית

העיתונאי יגאל סרנה הגיש היום (שלישי) לבית משפט השלום בתל אביב את כתב ההגנה בתביעה שהגישו נגדו ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, בעקבות פוסטים שפרסם בפייסבוק.

 

בפוסט  שפרסם סרנה לפני כחודש וחצי, הוא רמז כי שרה נתניהו הורתה לראש הממשלה לרדת מהרכב בו נסעו בעת שנסעו בכביש מספר 1. בפוסט נכתב:  "כשבלילה (מעשה שהיה) נעצרת שיירת ראש הממשלה הכבדה, ארבעה רכבים שחורים ועוד ועוד מאבטחים ומגינים ורכבים ונפלט ממנה בחושך אל כביש 1, בצעקות, גבר לא צעיר שהוא עילת הכל, כי אשה אחת לא רוצה שהוא ישאר איתה באוטו ושמה ללעג את כל האבטחה ובעצם את כל המדינה, זה חלק מהחיים. תעשו כל רעש אפשרי שלא נשמע שהכל עולה באש השגעון. הכו בתופים".

 

עו"ד יוסי כהן, פרקליטם של בני הזוג נתניהו, פנה לטענתו לסרנה ודרש ממנו להסיר את הפוסט "הכוזב והפוגעני", אך לדבריו ביום שבו שוגר מכתב הדרישה, פרסם סרנה "פרסום כוזב נוסף, שבו מופיעה תמונתו של ראש הממשלה כשהיא ערוכה ומסולפת באופן מבזה ביותר, ובה נצפה ראש הממשלה עומד כביכול בצידו של כביש, כשהוא חבוש ברדס וידו מושטת לשם עצירת "טרמפ" בליווי המלל:
"בבאב אל ואד, לצד כביש אחד,
מחכה רודן זעיר בחושך לטרמפ.
קחו אותו."

 

בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בתל אביב דרשו בני הזוג נתניהו מסרנה פיצוי בסך של למעלה מ-279 אלף שקל בגין הוצאת לשון הרע.

 

בכתב ההגנה שהגישו היום עורכי דינו של סרנה, אביגדור פלדמן וליאור אפשטיין, נכתב כי סרנה יטען, בין השאר, "כי אין לסבור שפרסום פוסט במסגרת הבעת דעה על ראש ממשלה ורעייתו בשולי הרשת החברתית נועד להשפילם". כמו כן, יטען "באופן חד משמעי, כי האמור בפרסום הוא אמת ותמים כי פורסם בתום לב בהתבסס על מקורות ראויים ואמינים, ובהיותו נושא מאפיינים דומים או זהים לאפיזודות ידועות בחיי משפחת התובעים. לחילופין יטען הנתבע כי בעיקרו הפרסום הוא אמת וכי אם יש בו פרטים לא מדויקים הרי שהם נבלעים באמת הכללית של הפרסום וכי גרעינו הקשה של הסיפור הוא אמת, בין אם התרחש בפרטי פרטים באופן המתואר בפרסום או בפרטים דומים לו".

 

עוד נאמר בכתב ההגנה כי סרנה יטען ש"הייתה עליו חובה ציבורית ומוסרית לבצע את הפרסום, שיש בו כדי להציג את התובע כאדם רך לב רדוף על ידי התובעת 2 הפועלת ממניעים לא רציונאליים", וכי "בעיקרו מהווה הפרסום ביקורת הוגנת ראויה ומחויבת על התנהלות התובע ושליטת הנתבעת 2 בו, עובדה שכאמור תוכח בדרכים שונות ומגוונות".

 

עורכי הדין פלדמן ואפשטיין טוענים כי "עובדת היותו של הנתבע עיתונאי רלוונטית רק לפרסום עיתונאי ולידיעה שיש בה אלמנטים חדשותיים….הנתבע פרסם את הדברים ברשת החברתית ובמסגרת זכותו להביע דעתו לגבי תפקודו של ראש הממשלה. הנתבע יטען כי הרשת החברתית מתירה פרסום פחות מוקפד ומרוסן מן העיתונות המסורתית, כי האירוניה העצמית של הרשת החברתית ומעמדה כעיתונות פוחזת במקצת המטילה ספק בכל, ולוקחת עצמה לא לגמרי ברצינות, מתירה כתיבה מסוג פרודיה ומשל, וכי קוראי פוסטים בפייסבוק אינם מתייחסים ברצינות תהומית לכל מה שמתפרסם שם. כי גבול הסבילות של חופש הביטוי בפייסבוק נמצא הרבה מתחת לזה של העיתונות המסורתית, וכל כן יש לשפוט את הפרסום על פי כללים אלה שמכוחם ניתן לראות בפרסום דנן גם משל, היפרבולה, הגזמה, הגחכה ולא בהכרח שיקוף מדויק של מציאות ריאלית, אלא של מציאות אפשרית. ועל כן יש לשפוט הפרסום על פי כללי הז'אנר של פוסט בפייסבוק".

 


 כתב ההגנה של יגאל סרנה

 

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • גישור על מים סוערים - עיתונות
    16 במאי 2016 @ 2:42 pm, 2:42 pm

    […] בכתב ההגנה שהגיש סרנה, טענו עורכי דינו, בין השאר, כי "עובדת היותו של הנתבע עיתונאי רלוונטית רק לפרסום עיתונאי ולידיעה שיש בה אלמנטים חדשותיים….הנתבע פרסם את הדברים ברשת החברתית ובמסגרת זכותו להביע דעתו לגבי תפקודו של ראש הממשלה. הנתבע יטען כי הרשת החברתית מתירה פרסום פחות מוקפד ומרוסן מן העיתונות המסורתית, כי האירוניה העצמית של הרשת החברתית ומעמדה כעיתונות פוחזת במקצת המטילה ספק בכל, ולוקחת עצמה לא לגמרי ברצינות, מתירה כתיבה מסוג פרודיה ומשל, וכי קוראי פוסטים בפייסבוק אינם מתייחסים ברצינות תהומית לכל מה שמתפרסם שם" […]

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.