728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לבקר את המבקר

לבקר את המבקר
מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: משרד מבקר המדינה, Cc-by-sa-3.0

מבקר המדינה יוסף שפירא, שדורש לחקור את הדלפת טיוטת הדו"ח על התנהלות צה"ל והדרג המדיני בצוק איתן – צריך לבדוק גם את עצמו

מבקר המדינה יוסף שפירא, פנה בתחילת השבוע במכתב רשמי ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה לבדוק את הדלפת טיוטת הדו"ח על התנהלות צה"ל והדרג המדיני בצוק איתן.
המבקר מתייחס כמובן לאיסור החל על מי שקיבל לידיו את הטיוטה להביא לפרסומה. איסור זה מודגש בכל עמוד מעמודי הטיוטה המופצת בזו הלשון "מסמך זה מכיל ממצאי ביקורת של מבקר המדינה. פרסומם ללא נטילת רשות מטעם המבקר אסור על פי סעיף 28 (א)(3) לחוק מבקר המדינה, התשי"ח-1958 (נוסח משולב)".
הוראת החוק והאיסור הנובע ממנה הוא על פרסום הטיוטה ולא עוסקת במי הדליף אותה למי.
טיוטת הדו"ח בנוגע לצוק איתן הופצה לעשרות גורמים הקשורים באופן ישיר ועקיף למבצע בקיץ 2014. מדובר בכל חברי הקבינט ובהם ראש הממשלה, הרמטכ"ל ובכירים במטה הכללי של צה"ל, בכירים במשרד הביטחון וגורמים במודיעין בשב"כ ובמוסד.
לכן, הוראה של היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בבדיקה או בחקירה תצריך את זימונם של עשרות אישים בכירים בממשלה ובמשרדי הממשלה ואף במוסדות רגישים הקשורים למבצע "צוק איתן".
מבקר המדינה שפירא יודע אף יודע, כי במשרדו פועלים כמה גורמים שטיפלו בהכנת הדו"ח וגם הם אינם חסינים מהחקירה והבדיקה. במשרד המבקר יודעים גם, כי יש עיתונאים המגיעים ללשכת המבקר לקבל תדרוך לגבי מושאי ביקורת של משרד המבקר.
במאי 2014 פרסם מבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח על רשות השידור. היה זה דו"ח רופס ומקל באופן תמוה וזאת למרות שבידי משרד המבקר הוצגו ממצאים מגובים במסמכים והוכחות למכביר כנגד בכירים ברשות השידור, שפעלו בה כבתוך שלהם, עד כדי מעשי שחיתות ופלילים.
ממצאים אלה, שהוצגו בפני מבקר המדינה ובכירי משרדו באופן אישי, הצריכו דרישה מפורשת מצד המבקר ליועץ המשפטי לממשלה – להורות על פתיחת חקירה על התנהלות בכירי רשות השידור, שהודחו מתפקידם בעקבות פירוק רשות השידור והקמת תאגיד השידור הציבורי.
במהלך דצמבר 2013 הגיעה לידי טיוטת דו"ח המבקר על רשות השידור, שכאמור פורסם בחודש מאי 2014 .
עיון בטיוטת הדו"ח, גילה כי משרד המבקר התעלם מממצאים חמורים שהוצגו בפני בכירי המשרד וכי ממצאים חמורים שהופיעו בטיוטת הדו"ח הוצגו באופן רופס ומקל מאוד עם בכירי רשות השידור, כאילו שהיה עניין למאן דהוא לא לפגוע במושאי הביקורת ואף רצון לדון אותם לכף זכות.
בעקבות העיון בטיוטת הדו"ח, פניתי לבכירה במשרד המבקר שטיפלה באופן ישיר בממצאי הדו"ח – ואף נפגשה עמי כמה חודשים קודם לכן וקיבלה מידי מסמכים המעידים על מעשים הגובלים בפלילים ואף יותר מכך של בכירים מאוד ברשות השידור.
בשיחתנו הטלפונית הטחתי ביקורת חריפה על האופן בן הוכן הדו"ח המקל, בלשון המעטה, ואף רמזתי לקשרים אישיים של המבקר עצמו עם בכיר מאוד ברשות השידור ועם מקורבים לאותו בכיר.
כמה ימים לאחר אותה שיחה, ביקשה אותה בכירה שאבוא לפגישה אישית עם המבקר וזאת על פי דרישתו. ואכן, ב-2 בפברואר 2014 נפגשתי עם המבקר שפירא. באותה פגישה נכחו שלשה בכירים נוספים ממשרד המבקר, ש"מרח" את הפגישה, לא התייחס לממצאים שהוצגו בפניו וניסה למתן את הביקורת מצידי, שלוותה במכתב שהופנה אליו כמו גם ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ"ל המשטרה.
במכתב נוסף שהופנה לאותה בכירה במשרדו, נכתב מפורשות על אחד ממקורביו של המבקר, שקשור לבכיר ברשות השידור ואף קשור לאחת הפרשיות שהוצגו בפני המבקר .
כשהדבר הוצג בפניו, התברר מייד כי אכן מדובר בחברו הקרוב של המבקר שאף המתין לפגישה עמו מייד אחרי.
המבקר ביקש ממזכירתו להכניס את חברו לחדר הסמוך, כדי שלא ייתקל בי וכדי לוודא זאת ליווה אותי המבקר עד למעלית.
ללמדכם: המבקר עצמו מזמן אליו עיתונאים וגורמים שונים כדי לבדוק איתם כיצד ואיך יתקבל הדו"ח. כך עושה המבקר הנוכחי וכך עשה המבקר הקודם, מיכה לינדשטראוס

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.