728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הכרזת העצמאות

הכרזת העצמאות
דפנה הראל כפיר.

בעקבות המשבר בגלובס - שם ערכה את מדור הצרכנות, החליטה דפנה הראל כפיר לצאת לדרך עצמאית עם אתר משלה - במקום לפרוש לגמרי מהעיסוק בעיתונות

"רבים מהעיתונאים נוטשים בימים אלה את העיתונות בשל הקושי האמיתי להתפרנס מהמקצוע הכל-כך חשוב הזה, במיוחד עיתונאים בעיתונות המודפסת, אבל אני מאמינה שדווקא בעידן שבו כל אדם עם סמארטפון ומקלדת הוא עיתונאי בפוטנציה, חשיבותו של תוכן אמיתי, אובייקטיבי ובדוק גדולה מאי פעם". כך אומרת העיתונאית דפנה הראל כפיר, שהשיקה בימים האחרונים את האתר הצרכנות העצמאי כספונט. "לא קל להיות צרכן בישראל, ולא קל להיות עיתונאי בישראל" היא כותבת באתר, על הרקע להקמתו. "בעוד שהצרכנים נלחמים בזירות שונות על סחר הגון, על מחירים הוגנים, על איכות ועל שירות, נלחמים העיתונאים על פרנסתם ועל עצמאותם. על הציר הזה נולד האתר הזה, אתר שבו אני מחויבת לספק לצרכנים הישראלים את המידע שהם צריכים לדעת על מה שמגיע עליהם, על מי שמגן עליהם, על מי שפוגע בהם ועל המוצרים והשירותים שהם צורכים – תוך שאני פועלת בעצמאות מלאה ושומרת על כללי האתיקה העיתונאית, שלצערי הולכים ומיטשטשים בחלק מאמצעי התקשורת כיום".

 


"במשבר האחרון בגלובס קיבלתי החלטה להיפרד מהעיתונות המודפסת. אני מודה שהיו לי מחשבות, ברגעים מסוימים, לעזוב בכלל את תחום העיתונות, כמו רוב עמיתיי האחרים. אך האהבה למקצוע הזה לא אפשרה לי לעזוב לגמרי. קיבלתי הרבה הצעות עבודה באמצעי תקשורת מובילים, עם הצעות שכר של כמה אלפי שקלים בודדים, בשביל עבודה תובענית, סיזיפית וקשה, ללא תנאים סוציאליים. בנקודה הזו, החלטתי שאיני מוכנה לזה"


 

הראל כפיר עוסקת בעיתונות כבר 20 שנה. את דרכה העיתונאית החלה כעוזרת לכתב בקול ישראל, ומשם המשיכה ולמדה בקורס הכתבים והעורכים של קול ישראל. בהמשך סיקרה את מזרח ירושלים במהדורת החדשות המקומיות "זמן ירושלים" (שהפכה עם הזמן "לחדשות הוט"), וליוויתה את הנסיגה מלבנון ואת האינתיפאדה השנייה מהדסק של חדשות ערוץ 2. ב-11 השנים האחרונות ערכה את מדור הצרכנות ב"גלובס", כתבה בחלקים שונים של העיתון והגישה באתר "גלובס" מבזקים כלכליים ואת התוכניות "ברקוד" ו"צ'ק אין". לאורך השנים, ביססה את מעמדה כמומחית בתחום הצרכנות וכפרשנית בתוכניות טלוויזיה שונות, כמו "הכול כלול" בערוץ 10, אורלי וגיא בערוץ 10, "הבוקר של קשת" בערוץ 2, "סוגרים חשבון" בחינוכית ועוד. בשלוש השנים האחרונות היא מגישה מדי יום ראשון פינת צרכנות ירוקה בתוכנית "אקולייף" ברדיו אקו99.
כשגלובס נקלע למשבר כלכלי חמור, שהוביל לפרישתם ולפיטוריהם של עשרות עיתונאים, הוצע לה להמשיך לעבוד בעיתון אך לשמש בתפקיד אחר, אך היא החליטה לעזוב. לדבריה, הסיבה לכך היא ההידרדרות בתחום העיתונות והחלשות מעמד העיתונאי.
הראל כפיר: "במשבר האחרון בגלובס קיבלתי החלטה להיפרד מהעיתונות המודפסת. אני מודה שהיו לי מחשבות, ברגעים מסוימים, לעזוב בכלל את תחום העיתונות, כמו רוב עמיתיי האחרים. אך האהבה למקצוע הזה לא אפשרה לי לעזוב לגמרי. אחרי שעזבתי את גלובס קיבלתי הרבה הצעות עבודה באמצעי תקשורת מובילים, עם הצעות שכר של כמה אלפי שקלים בודדים, בשביל עבודה תובענית, סיזיפית וקשה, ללא תנאים סוציאליים. בנקודה הזו, החלטתי שאיני מוכנה לזה".

 

kasponet

כספונט. "אצלי יש כמה דגשים מעניינים שחשובים לי באופן אישי: כלכלה שיתופית, צרכנות חברתית, דגש על איכות סביבה ואקולוגיה." (צילום מסך)

"אני באה עם המון ניסיון מתחום הצרכנות, ומתחומים מגוונים של כתיבה ועריכה טלוויזיה. הגעתי למסקנה שאם אני רוצה להמשיך להיות עיתונאית, אני צריכה לעשות את זה לבד, והחלטתי להקים את האתר. כעת אני עושה צעדים ראשונים ומקווה שזה יוכיח את עצמו. האתר קיים פחות משבוע, השקתי אותו לפני כמה ימים.
"אני מאמינה שעיתונות עצמאית זאת הדרך להרבה מאוד עיתונאים שיכולים לממש את עצמם, ולהתפרנס בכבוד, כל אחד מוצא לעצמו את הדרך שמתאימה לו", היא מוסיפה ואומרת. "אני יודעת שאתר כזה אין. קיימים עיתונים ואתרים כלכליים בארץ, שמסקרים מגוון תכנים, חלקם מסקרים את תחום הצרכנות בהיקף כזה או אחר. אין אתר שמוקדש כל כולו לחדשות צרכניות, ולצרכנים בפרט. אצלי יש כמה דגשים מעניינים שחשובים לי באופן אישי: כלכלה שיתופית, צרכנות חברתית, דגש על איכות סביבה ואקולוגיה."
דבר נוסף שלדבריה מייחד את האתר שלה, הוא המגע האישי: "בגלל שאני הבעלים של האתר, אני יכולה לכתוב בגוף ראשון עם נימה אישית. אני חושבת שכיום חשוב לצרכנים ולגולשים לקבל מידע ממישהו שהם סומכים עליו."

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.