728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לגעת בפצע

לגעת בפצע
רינה מצליח.צילום: אייל בן יעיש (CC BY-SA 4.0)

בסדרת פרסומים בחודשיים האחרונים החזירה העיתונאית רינה מצליח את פרשת ילדי תימן החטופים לסדר היום הציבורי. מה הביא אותה לעסוק בפצע הפעור?

ועדת החוקה של הכנסת קראה אתמול (שלישי) לחשוף את הפרוטוקולים של ועדת החקירה הממלכתית בפרשת חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן. תוכן הפרוטוקולים חסוי עד 2071, ורק החלטת ממשלה תוכל להתיר את חשיפתם. ראש הממשלה בנימין נתניהו שהתייחס לנושא בדף הפייסבוק שלו, אמר: "פרשת ילדי תימן היא פצע פעור אצל משפחות רבות שמחפשות את האמת לגבי מה שקרה לילדיהן. הגיע הזמן לחשוף את האמת ולעשות צדק". נתניהו הדגיש כי הוא יפעל להסרת החיסיון.

הדיון בכנסת הוא המשך לפרסומים בנושא בחודשיים של העיתונאית רינה מצליח בחדשות ערוץ 2.

פרשת ילדי תימן עוסקת בהיעלמות של אלפי תינוקות מבין עולי תימן וארצות נוספות בשנים 48' – 54', שלמשפחותיהן נמסר כי הם מתו, אף שלא הוצגו קברים, גופות או תעודות פטירה של הילדים. שלוש ועדות חקירה ציבוריות וממלכתיות מונו כדי לחקור אלת הפרשה והן שמעו 850 עדויות.

 

– למה דווקא עתה החלטת לטפל בנושא הרגיש הזה? הרי לא קרה דבר חדש, כדי שלפתע יהיה צורך להידרש לפרשה הזו.

"האמת – לא תכננתי מראש לדון בפרשת ילדי תימן והגעתי לנושא הזה באקראי. הייתי עסוקה בהכנת כתבה על סוכנת המוסד לשעבר אורנה קליין סנדלר, שכתבה שני ספרים על עבודתה במוסד ועל אחותה אילנה, שעקבותיה אבדו בתחילת שנות החמישים, לאחר שהגיעה לישראל עם משפחתה. תוך כדי השיחות אתה לצורך הכתבה על שירותה במוסד, ששודרה לפני כמה חודשים באולפן שישי, אורנה סיפרה לי שהיא חברה בקבוצה הקרויה 'אחים וקיימים', פורום משפחות הילדים החטופים, שמשמשת קבוצת לחץ לבירור גורלם של ילדי עולי תימן. מיד הסתקרנתי. הרגשתי שאני לא יכולה להתעלם מהסיפור הזה. נפגשתי עם חברי הקבוצה, שסיפרו לי כי הם עומדים לפנות לבג"ץ כדי שיורה על חשיפת המסמכים הקשורים להיעלמותם של הילדים. השיחות עם אנשי הקבוצה עוררו בי עוד יותר את הרצון להציף את פרשת היעלמות הילדים.

 


רינה מצליח: "כשדיברתי עם בני המשפחות, ראיתי את רגשות האשם, הבכי, חוסר הנוחות והתחושה שהם היו צריכים לגלות עירנות וחשדנות כדי למנוע את ההתרחשות הנוראה הזו. ועכשיו הדור השלישי רוצה לחשוף הכל, להגיע לאמת – ולשם כך יש לפתוח בפניו את כל הארכיונים"


 

– מדובר לא רק בילדים של עולי תימן שנעלמו.

רק היום התקשרה אלי אשה ממוצא עיראקי שסיפרה לי כי גם במשפחתה נעלם ילד. וגם מקרב עולי רומניה ובוכרה נעלמו ילדים, כך שהפרשה חובקת משפחות שעלו מכמה מדינות, כאשר בראש וראשונה ניצבים עולי תימן. כשדיברתי עם בני המשפחות הללו, ראיתי את רגשות האשם אצלם: הבכי, חוסר הנוחות והתחושה שהם היו צריכים לגלות עירנות וחשדנות כדי למנוע את ההתרחשות הנוראה הזו. ועכשיו הדור השלישי רוצה לחשוף הכל, להגיע לאמת ולשם כך יש לפתוח בפניו את כל הארכיונים".

 

– את מתכוונת להיות חלק מהקמפיין לחשיפת גורלם של מאות או אלפי ילדי תימן ויתר המדינות? הרי לפי החוק חל צו חיסיון על התיקים המכילים חומר על הפרשה, עד שנת 2071, כלומר עוד 55 שנה, מועד שבו גם הדור השלישי לעולי תימן כבר לא יהיה בין החיים.

"אני מטפלת בנושא של היעלמות הילדים מהמקום של הכאב. פשוט התחברתי לנושא הזה ומזדהה עם המאבק שמנהלים האנשים אותם פגשתי לצורך הסדרה, משום שמדובר במורסה שיש לרפא את הגוף ממנה. אבל בכך בא חלקי לידי מיצוי. אני לא יכולה לנהל את הקמפיין ולקבוע למשתתפיו מה לעשות".


 

רינה מצליח החזירה את פרשת ילדי תימן החטופים לסדר היום, בטור מיוחד היא קוראת לשים סוף לפרשה ולטפל בפצע הזה מיסודו

Posted by ‎חדשות 2‎ on Tuesday, June 21, 2016

 

2 תגובות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

2 תגובות

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.