728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

רשת ב', סוג ז'

רשת ב', סוג ז'
אלדד קובלנץ, מנכ"ל תאגיד השידור

עיתונאי רשת ב' למנכ"ל תאגיד השידור: "הליכי המיון משפילים; בתאגיד עושים הכל כדי לגרום לנו להרגיש שאנחנו לא רצויים, ושהם היו מעדיפים עיתונאים מבחוץ"

"בתאגיד עושים הכל כדי לגרום לנו להרגיש שאנחנו לא רצויים, ושהם היו מעדיפים להביא עיתונאים מבחוץ", כך אומרים עיתונאי רשת ב' בפניה למנכ"ל תאגיד השידור הציבורי, אלדד קובלנץ. את הידיעה על קריאתם של עיתונאי קול ישראל במחאה על "הליכים שמבזים את עיתונאי רשת ב'" פרסם הבוקר רז שכניק בידיעות אחרונות.

 

"אנו מוחים על הליכי מיון מעליבים, שבהן מעמידים עיתונאי עם ותק של 25 שנה למבחן כאילו היה זה ראיון הקבלה הראשון עבורו", נאמר בפנייה לקובלנץ. "הצעות השכר שלנו בלתי הולמות, ובחלק מן המקרים הפחיתו את שכרנו הנוכחי (שאינו נחשב גבוה ברשות השידור!), בכ 30 אחוזים ואף יותר. לא ייתכן שיתייחסו אלינו כאל סוג ז׳, בעוד אתם ממהרים לקלוט ׳טאלנטים׳ צעירים מבחוץ בשכר של 25 אלף ש׳׳ח ואף יותר. לחלק מהעיתונאים אתם אפילו לא טורחים להחזיר תשובה- שלילית או חיובית.

 

"ההצעות שהתאגיד מציע לא רק שמורידות לעיתונאים את השכר, אלא כעת דורשים מאיתנו שנעבוד גם לרדיו, גם לטלביזיה וגם לזרוע האינטרנט החדשה. כלומר כל אחד יידרש ל-3 משרות, ב-3 מדיומים.

 


"אנחנו אלה בעלי המוטיבציה שהביאו את רשת ב׳ למה שהיא היום. כולנו רוצים להשביח עוד יותר את השידור הציבורי. לא ייתכן שייפגעו במעמדנו בצורה שכזו…אתם מביאים כוכבים מכלי תקשורת מתחרים ומדובר בכסף ציבורי, לא ייתכן שהכל ייעשה במחשכים, מבלי שנחתם הסכם קיבוצי, עם אפס שקיפות"


 

"אנו קוראים לכם קוראים לממש את ההבטחות שניתנו בעת חקיקת החוק שהביא לסגירת רשות השידור, שבמסגרתן התחייבו לשמור על נכסי תחנת הרדיו החשובה והמצליחה", נאמר בפניה. "אנחנו אלה בעלי המוטיבציה שהביאו את רשת ב׳ למה שהיא היום. כולנו רוצים להשביח עוד יותר את השידור הציבורי. לא ייתכן שייפגעו במעמדנו בצורה שכזו".

 

"התאגיד סובל גם מהעדר השקיפות בכל הקשור לסולמות השכר. אתם מביאים, כוכבים מכלי תקשורת מתחרים ומדובר בכסף ציבורי, לא ייתכן שהכל ייעשה במחשכים, מבלי שנחתם הסכם קיבוצי, עם אפס שקיפות.

 

"אנו דורשים להפסיק משא ומתן עם גורמי חוץ ולמצות בתום לב את המשא ומתן מול עיתונאי התחנה, ורק לאחר מכן לפנות אל עיתונאים מן החוץ.

 

"על המכתב חתומים אריה גולן, אסתי פרז, קרן נויבך, כרמלה מנשה, יואב קרקובסקי, צ׳יקו מנשה, גיא קוטב, גיל ליטמן, אורית ברקאי, רן בנימיני, אמוץ שפירא, מירית הושמנד-מיטראני, ערן זינגר, ניקולא רוזנבאום, אסף פוזיילוב אופיר ברק,לירן כוג׳הינוף וערן סיקורל".

 

הבוקר אמר אריה גולן: "למרות שחתמתי על מעבר לתאגיד השידור, בתנאים טובים מבחינתי, חתמתי על המכתב מתוך הזדהות עם חברי ברשת ב'".

 

אגודת העיתונאים בירושלים פנתה למבקר המדינה

במכתב ששלחה בשבוע שעבר אגודת העיתונאים בירושלים למבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא, כתבה, בין השאר, כי "קיבלה עשרות פניות נדהמות של עיתונאים, חלקם מאבני הבניין ממש של רשות השידור, על יחס מבזה, מזלזל ואפילו משפיל. מטבע הדברים עיתונאים רבים חוששים שמה יבולע להם, ועל כן הם חוששים להתייצב בגלוי מול התאגיד. התחושה המתקבלת משיחות עם עשרות עובדים שהתראיינו בתאגיד השידור הציבורי היא זלזול בהם, בעבודתם ובשידור הציבורי.

 

האגודה הביאה מספר דוגמאות בעילום שם:  "עובדים מוכרים, המופיעים מדי יום על מסך הטלוויזיה הישראלית, חלקם מזה שנים רבות, נדהמו לגלות כי המראיינים בתאגיד השידור הציבורי החדש, אינם מכירים אותם, ולמעשה – הם כלל לא טרחו לצפות בשידורי הטלוויזיה הישראלית", נאמר במכתב.

 

עוד נטען, כי  "עובדי טלוויזיה זומנו לראיון, והתברר כי להם כי מי שמראיין אותם לא עסק בטלוויזיה מעולם, אלא אך ורק בתחום הרדיו". במקרה אחר, נטען, "עובד בתפקיד בכיר ברשות השידור זומן לראיון בשעה 8:30 במשרדי התאגיד בתל אביב. כאשר הגיע למשרדים הוא גילה לתדהמתו כי הם סגורים. רק לאחר כרבע שעה הגיע העובד הראשון, שפתח לו את הדלתות, וגם אז הוא המתין עוד דקות ארוכות בטרם החל הריאיון".

אגודת העיתונאים בירושלים כתבה למבקר כי היא "רואה ביחס המשפיל לעיתונאים אות מבשר רעות, המצטרף לאותות נוספים".

 

בתגובה נמסר מתאגיד השידור: "הליך קליטת עובדי רשות השידור נעשה באופן מכובד וראוי מתוך כוונה לקלוט בתאגיד את העיתונאים והעובדים המתאימים ביותר במסגרת הזמן הקצר שקבע המחוקק. בתאגיד מתקיימים מאות ראיונות בחודש ובסופו של תהליך יציג התאגיד נבחרת מובילה ומקצועית שתכלול עיתונאים רבים ומוערכים מרשות השידור. כל המינויים בתאגיד נעשים באופן שקוף ועל בסיס מקצועי בלבד".

3 תגובות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

3 תגובות

 • […] על חוזה בתאגיד והתקבל בסבר פנים יפות וקיבל יחס נהדר, אך חתם על מכתב יחד עם עובדי רשת ב' מתוך סולידריות. "אני רוצה אותם […]

  הגב
  • נורית הניג@יתחיל במועד, באופן חלקי - עיתונות
   8 ביולי 2016 @ 12:42 pm, 12:42 pm

   עודד קובלנץ המנכל האחרון של הטלויזיה החינוכית סייע בידי המעוניינים לחסל סופית את המעט שעוד נותר בה. האולפנים ריקים. עזובה בכל. במקום הפקה יצירה מוטיבציה וחזון נותרו שם יאוש ודיכאון ובעיקר חידלון. הפרס הוא בנייה והקמה של רשות שידור חדשה באופן הכי לא מכבד את היוצרים והאחראים לרשות שהיתה פעם גאווה ישראלית וכיום רכילות על שחיתות. איך קורה שמדינת ישראל הורסת במו ידיה מורשת של חמישים שנות שידור בעברית ומפריטה כל מה שניתן בשם התייעלות מזוייפת מחד וחוסר יכולת לשמר את כל הטוב והחשוב מאידך. כמה טמטום טפשות ובכייה לדורות. מזלי שזכיתי להפיק ולערוך בשנים בהן להיות עובדת החינוכית היתה גאווה ומושא לחיקוי.

   הגב
 • מַצֶּבֶת וידאו - עיתונות
  11 ביולי 2016 @ 3:46 pm, 3:46 pm

  […] מאין הגיעו העובדים שגוייסו עד כה לתאגיד, וזאת על רקע ביקורת שנמתחת לאחרונה על תהליך […]

  הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.