728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"הוצאו מהקשרם, נופחו ועוותו"

"הוצאו מהקשרם, נופחו ועוותו"
טקס הענקת דרגת ניצב משנה למירב לפידות, דוברת המשטרה, פברואר 2016צילום: משטרת ישראל

דוברת המשטרה מירב לפידות, על הסערה בעקבות דבריו של המפכ"ל אלשיך על התייחסות המשטרה ליוצאי אתיופיה: "התקשורת עשתה מעשה שלא ייעשה"

ההתבטאות החריגה של מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, בסוף נאומו אתמול (שלישי) בכנס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין, כשענה לשאלה על התייחסות המשטרה לעולים מאתיופיה, ואמר כי טבעי ששוטרים חושדים יותר במהגרים, בהם יוצאי אתיופיה, עוררה סערה ותגובות נזעמות.

 

מנכ"לית האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, זיווה מקונן-דגו, קראה היום לפיטוריו של המפכ"ל אלשיך ואמרה כי היא מקווה שהשר לבטחון הפנים, ארדן, "ינקה את האורוות". בתוכנית "הבוקר הזה" ברשת ב' אמרה מקונן-דגו לאמוץ שפירא כי" זה יום שחור, עצוב וקשה למדינת ישראל".השר אופיר אקוניס מהליכוד אמר כי התפלא על דברי המפכ"ל אמש וכי דרוש שיפור ניכר ביחסה של המשטרה אל יוצאי אתיופיה. הוא קרא למפכ"ל אלשיך להבהיר בפומבי את עמדתו.
השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, יצא אמש להגנת המפכ"ל ואומר כי רב-ניצב אלשיך לא הצדיק את תופעת שיטור היתר נגד יוצאי אתיופיה אלא תיאר את הלכי הרוח של השוטרים שגרמו להם בעבר לפעול באופן שגוי.
 

RE

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך. צילום: משטרת ישראל.


 

"מדוע יש התנהגות אלימה כלפי אתיופים", אמר אלשיך אתמול. "אז קודם כל, הם לא אתיופים, הם יוצאי אתיופיה. הם יהודים וישראלים לכל דבר. אבל, צריך לומר כך: בכל המחקרים הקרימינולוגים בעולם, ללא יוצא מן הכלל, הוכח שמהגרים מעורבים בפשיעה יותר מאשר אחרים, זה לא צריך להפתיע אף אחד. בכל המחקרים מוכח שצעירים מעורבים יותר בפשיעה, וזה לא צריך להפתיע. כאשר שני הדברים האלה מתלכדים ביחד, כלומר נוצר מצב שבאופן סטטיסטי קהילה מסוימת מעורבת בפשיעה יותר מאשר קהילות אחרות. זה היה בכל העליות".

המפכ"ל אלשיך קשר בין יוצאי אתיופיה לערביי ישראל ולתושבי מזרח ירושלים ואמר: "כשישנה קהילה שמעורבת יותר בפשיעה, גם לגבי ערבים או תושבי מזרח ירושלים, והסטטיסטיקות מפורסמות, אז כאשר שוטר פוגש חשוד מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר. זה טבעי. אנחנו לדעתי הבנו והתחלנו לטפל בזה קצת באיחור, אבל כשנה יש תכנית מאוד-מאוד אדוקה יחד עם מנהיגים בתוך הקהילה, שתפקידה לצמצם בין השאר את שיטור היתר".

 

בשיחה שערכתי היום עם דוברת המשטרה, מירב לפידות, היא אמרה שדבריו של המפכ"ל "הוצאו מהקשרם ועוותו, תוך ניפוח לממדים חסרי פרופורציה". לטענתה, לא היתה בדבריו של אלשיך כל נימה של התנשאות, גזענות או הדבקת תווית על קהילת יוצאי אתיופיה בישראל. הנה שוב, כשאיש ציבור מסתבך עם אמירה לא מוצלחת, התחליף להתנצלות מפורשת או הבהרה – הוא הפניית האצבע אל התקשורת. התקשורת לא הבינה, התמקדה בנקודה אחת בודדת של הדברים. התקשורת אשמה.
 
-המפכ"ל אמר את הדברים. תסכימי איתי שלכל הפחות מדובר בתקלה?

"לא, זו לא תקלה. התקשורת עשתה מעשה שלא ייעשה. לקחה רבע מילה וציטטה חצי משפט, מתוך הרצאה שלמה המסבירה את המורכבות של עבודת המשטרה. רק בסוף ההרצאה מישהו שאל את אלשיך על ההתנהלות מול הקהילה האתיופית, לרבות מקרי אלימות שהיו, והוא ענה. המפכ"ל הסביר את מורכבות הטיפול והוא הזכיר מחקרים קרימינולוגים העוסקים בקהילות של מיעוטים ואת העובדה שבכל העולם אוכלוסיות מיעוט מעורבות בפשיעה יותר מהממוצע של כלל האוכלוסיה"

"המפכ"ל סבור שיש סיבות אובייקטיביות לכך שאוכלוסיות המיעוט מעורבות יותר מאשר כלל האוכלוסיה בתחום הפשיעה, גם בישראל, כגון היעדר תעסוקה של דור ההורים, קשיי השתלבות במדינה אליה הגיעו, נשירה מבתי הספר ועוד. את כל זה הוא מסביר מאז אתמול לאישי ציבור בקרב קהילת יוצאי אתיופיה, שפנו אליו לבקש הבהרות.

 


דוברת המשטרה: "אני קוראת לכלי התקשורת, תבדקו את עצמכם לפני שאתם בוחרים לקחת אמירה בודדת או אפילו שני משפטים עוקבים מתוך הרצאה שלמה ולגרום בכך נזק לא רק למשטרה, אלא גם לקהילת יוצאי אתיופיה"


 

אלשייך פנה מיוזמתו גם לעיתונאים מקרב יוצאי אתיופיה? הרי הם לא חסכו את ביקורתם מהסגנון של דבריו.

"אני לא מוכנה לפרט אל מי בדיוק המפכ"ל פנה, או מי פנה אליו כדי לקבל הסברים. אבל, אני קוראת לכלי התקשורת: תבדקו את עצמכם לפני שאתם בוחרים לקחת אמירה בודדת או אפילו שני משפטים עוקבים מתוך הרצאה שלמה ולגרום בכך נזק לא רק למשטרה, אלא גם לקהילת יוצאי אתיופיה".
 

אולי שיטור היתר בשכונות של יוצאי אתיופיה, היוצר לעתים תקריות, הוא אחת הבעיות המרכזיות ביחסי המשטרה ואוכלוסיה זו?
"המפכ"ל אומר בגילוי לב שנכון, יש שיטור יתר. הוא מודה שיש בעיה. גם אם ידוע לנו שיש נוער עבריין המשוטט ברחובות, אין זה נכון כמדיניות להפעיל שיטור יתר בשכונות של יוצאי אתיופיה. הנושא מטופל כבר כיום. רוב השוטרים עוברים סדנא לרב-תרבותיות. אנו שואפים למטמורפוזה בעבודת המשטרה, אבל זה לוקח זמן. המפכ"ל הציב זאת כיעד לעצמו ולמשטרה. כשמגיעה לנו ביקורת, אז בסדר. אבל בתחום הזה, של שינוי ההתייחסות של השוטרים כך שהיא תהיה רב תרבותית, ואוניברסלית, מגיע לנו קרדיט".
 

האירוע של אתמול בכנס לשכת עורכי הדין מצטרף לתקלות אחרות בממשק של המפכ"ל הנוכחי עם התקשורת. למשל החרם שהטילו כתבים לענייני הפלילים על המשטרה, בגלל יחסה אליהם. הם טענו שהמשטרה לא מאפשרת להם לסקר כראוי את האירועים בשטח.

"יש שינוי מדיניות שיזם המפכ"ל בנושא תקשורת. הפכנו את המשטרה לארגון מסודר כמו כל ארגון גדול אחר. הפסקנו את הנוהג שלפיו כל בעל תפקיד במשטרה יכול היה לדבר חופשי עם עיתונאים. כפי ששום קצין בצה"ל לא יעלה על דעתו להתקשר לעיתונאי ולספק לו מידע שלא בתיאום עם לשכת הרמטכ"ל או דובר צה"ל, כך מתקיימים יחסי העבודה בין התקשורת למשטרה: בתיאום עם הדוברות ו/ או לשכת המפכ"ל".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.