728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"אתם רוצים תקשורת משלכם"

הפאנל "מפץ התקורת" בכנס אילת לעיתונותצילום: חיים דוד

מנכ"ל חדשות 2 בביקורת חריפה על נתניהו: "מה שמאוד דחוף לרוה"מ ואנשיו זה לעשות אדמה חרוכה בשוק התקשורת, כדי שהקבוצה שכבר יש להם תוכל להיכנס"

מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, אבי וייס,אמר היום (שני) בפאנל בכנס אילת לעיתונות שעסק ב "מפת התקשורת של בנימין נתניהו", כי "מה שמאוד דחוף לראש הממשלה ולאנשים סביבו זה קודם כל לעשות אדמה חרוכה בשוק התקשורת, כדי שהקבוצה שכבר יש להם – זה לא שלדון, כי אסור לו, אבל יש להם קבוצה בראשות מיליארדר, אני אומר את זה מידיעה אישית – תוכל להיכנס. הם קודם כל רוצים ליצור אדמה חרוכה, והמטרה הראשית שלהם היא ערוץ 2".

 

יו"ר ועדת הכנסת, חה"כ יואב קיש, התייחס לדבריו של וייס ואמר: "השינויים שצריכים להיות הם תחרות וכמה שיותר ממנה ואז העם ישלוט בשלט. עסקתי בערוץ הכנסת, וגם בנושא התאגיד והרשות. לדעתי הדרמה האמיתית שתתחולל בתקשורת היא פיצול ערוץ 2. יש פה מהלך שלתפיסתי יועיל לתחרות. זה יהיה יותר טוב לנו כי נראה תחרות יותר טובה. אני רוצה שכל אחד מיצרני התוכן יתמודד על הצופה והעיתונות תהיה כמה שיותר פתוחה. המצב כיום לא טוב".

 


חה"כ יואב קיש: "השינויים שצריכים להיות הם תחרות וכמה שיותר ממנה – ואז העם ישלוט בשלט. הדרמה האמיתית שתתחולל בתקשורת היא פיצול ערוץ 2. יש פה מהלך שלתפיסתי יועיל לתחרות.


 

וייס פנה לקיש ואמר לו: "ספר את האמת. אתם רוצים תקשורת משלכם. שכחתם למה אתם רוצים תקשורת. לא זכור לי שאהוד ברק או אולמרט לוטפו על ידי התקשורת. אולמרט בכלא בגללה. אם היינו עושים כתבות יותר מפרגנות לרה"מ, או בעיקר לרעייתו, הדיון הזה לא היה מתקיים בכלל".

 

קיש: "אני לא נגד ערוץ 2 אבל אני חושב שכשיש כזה כוח חזק בשוק, אף מתחרה שייכנס במצב הזה לא יזיז לו במשהו".
אריה גולן, מנחה הפאנל, אמר: " ערוץ 2 עשה את זה בכוחותיו שלו. המהפך לטובתו היה לאחר רצח רבין. אם אתם בעד תחרות חופשית. מה פתאום אתם מתערבים שיהיה ריבוי? תנו לכוחות השוק לנצח".

קיש השיב: "אתה כשלטון, כרגולטור, כשיש תחרות אתה לא מתערב. כשאין אתה צריך להתערב".
חה"כ שלי יחימוביץ אמרה': "תמיד ממשלות ירצו שיכתבו עליהן דברים טובים. גם אני. מה לעשות שזה לא עובד ככה בדמוקרטיה, שבה יש איזונים ובלמים. היום אנחנו חיים בעידן חדש לחלוטין. לראשונה רה"מ מתעקש לכהן כשר תקשורת. זה משליך על הכל. גם על השידור הציבורי וגל המסחרי. אף אחד לא יוצא נקי. אנו עדים היום, לראשונה בתולדות המדינה, לרה"מ שרוצה לשלוט באופן אישי ויחידני באמצעי התקשורת, אם באמצעות רגולציה ואם באמצעות הפעלת כוח והפעלת שליחים. גם אם 80% מאנשי החדשות יהיו ימנים זה לא יספק אותו. הוא רוצה תקשורת שתהיה נתונה למרותו. מה ששליחיו לא מבינים, זה שכשיסור חינם בעיני רה"מ, הם יהיו הראשונים לחטוף מהתקשורת הזו אחר כך. כן צריכים כלי תקשורת חדשים. זו לא קללה. זה התנאי לחופש הביטוי. כלי תקשורת שזקוק לחסדי הממשלה הוא לא כלי תקשורת חזק. הוא עובד נגד הדמוקרטיה ולא מעצים אותה. אנחנו נלחמים פה על נשמת אפה של הדמוקרטיה".
קיש הגיב לדברי יחימוביץ': "אני לא שליחו של רה"מ. אני בעד תחרות. אני חושב שלאף אחד אחר אין את האומץ להיות במקום הזה כמו רה"מ נתניהו".

יחימוביץ' ענתה לקיש: "אם נתניהו היה קם מחר בבוקר ומחליט שלא צריך לפגוע בתאגיד או לפצל את חדשות 2 היית מייצג את דבריו".

יחימוביץ': "דבריי מיועדים לכחלון ולבנט, הדבר הזה יחזור אליהם כחרב פיפיות. אנחנו נקבל כלי תקשורת שעובדים רק עבור בנאדם אחד. הם חייבים להבין שהדבר הזה יחזור אליהם כמו בומרנג והם ישלמו מחיר כבד יותר מאשר אני כאופוזיציה למשל, כי אני מהווה עליו פחות איום מהם".

קיש: "כל עוד התקשורת בשמאל אז אין בעיה, אבל כשאנחנו רוצים לעשות תחרות, אז פתאום כן יש בעיה. מי שלא שם לב, יש פה רשות חזקה נוספת לשלושת הקיימות וזו התקשורת. היא יכולה להוביל אג'נדה ולקבוע עובדות".
יו"ר הרשות השניה, אוה מדז'יבוז',  אמרה בדיון: "כרגולטורית שאחראית לאינטרס הציבורי, אנתח בצורה אובייקטיבית את נושא הפיצול. מי שקבע את חוק הרשיונות זה כחלון. הפיצול גם ככה מובנה בחוק, והוא בלתי נמנע. אם יחליטו קשת ורשת להתמזג, אני כרגולטור אתמוך בזה. אבל החוק כמו שהוא מסיים את תקופת הזיכיונות כפי שהוא כעת באפיק 22 ב-31 באוקטובר 2017".
רותם אברוצקי: "התכלית של כל המהלך שמוביל נתניהו היא שלא יהיו כלי תקשורת אם יותר מ-6-7% רייטינג. יש הנחות לחברות חדשות עניות ורזות. הם לא יוכלו לעשות יותר מכרוניקה".

מדז'יבוז': "אין מישהו שיכול להתווכח על כך שנלחמנו על הישרדותו של ערוץ 10. התפרשנו רבות. האופציה לרשיון קיימת כבר שנים, ולא ראיתי גוף אחד שעומד בתור".

 

 

חה"כ קיש: "עניין ביטול התאגיד התחיל מהצעת חוק פרטית של ביטן. בקשתי ממנו לראות את המספרים ללא התערבות של רה"מ. כל אותה תקופה רה"מ לא התבטא ולא הייתי איתו בקשר בעניין זה. כמה ימים לפני שרה"מ יצא פומבית, הייתה פגישה משותפת שלי, שלו ושל ביטן ושם הוא אמר לי שהוא לא היה שותף להחלטה של דוד ביטן, אבל שהוא החליט להוביל אותה ולתמוך בה".
יו"ר העין השביעית, עו"ד אלעד מן, אמר: "היוזמה נולדה בישיבת וועדת הכלכלה שדנה בתיקון החמישי לחוק השידור הציבורי הישראלי. כבר אז אמר דוד ביטן שלאחר הפגרה הם יביאו עוד תיקונים. כבר אז דחו את יום התחילה בפעם המי יודע כמה. היו הרבה תחנות בדרך שהראו את כוונות רה"מ בנוגע לתאגיד. הכל במטרה להיות בשליטה מנגנונית על כל מה שקורה שם. למה מונתה בסוף מועצה? בגלל בג"צ. ואז החלו הלחצים לפרק. כי מי שמונה שם לא סר למרותו של רה"מ או של מי שהוא שולח".

 

יחימוביץ': "יש כאן גחמנות נטול הגיון שנתונה בידי אדם אחד ולא יעזור שום נרטיב. הרגע הקשה ביותר בחירותו של עיתונאי זה כבר כשהוא לא רב עם המו"ל או העורך שלו. כאן את זה מתחיל הדיכוי. אין הגיון. יש כאן רצון לקחת כל כלי תקשורת עם איזשהו חוט שדרה מקצועי ולחרב אותו. יש כאן מערכה כוללת, אל תחפשו כאן היגיון. צר לי על כל הנימוקים הטובים וההגיוניים שנשמעים כאן מפי אנשים שמבינים ומתעסקים בתקשורת, אבל הם לא רלוונטיים. יש כאן חטא למהות התקשורת. תקשורת צריכה להכאיב. תקשורת צריכה לבקר. מי שרוצה שהתקשורת תסגוד לרה"מ לא מבין את מהותה. תקשורת בכל העולם החופשי נוטה יותר שמאלה כיוון שבד"כ שלטון שמזוהה עם רעיונות של קדמה וחופש נותן לה לעשות לתקשורת מה שמתחשק לה, כולל לבקר אותו בעצמו. אנחנו עוברים כן תהליך נפלא של כניסת פריפריה וימין למשל לתוך התקשורת. וזה חשוב, אבל אנחנו רואים ניסיון להשתלטות עוינת".

 

קיש: "שלי אמרה בצורה ברורה שאני שליחו של נתניהו. האופוזיציה תעשה תמיד ההפך ממה שאנחנו נעשה. לפני שנה, מרצ הציעה חוק לסגור את התאגיד ולשמור על הרשות. ופתאום אחרי שאנחנו שינינו את דעתינו הם שינו את עמדתם. בתוצאה הסופית, כל הסיפורים של נתניהו ומה שאני שומע כאן – בולשיט – יצא חוק טוב ומכרז טוב. שלי, עם כל הכבוד, אל תבואי ותספרי לי למרותו של מי אני סר".
אברוצקי: "רשות השידור המושמצת שמצויה תחת כונס נכסים היא הכי חופשית שהייתה אי פעם. צריך להרחיק את הפוליטיקאים. צריך שופט מכהן שיוודא שיש תקינות מנהלית ואין התערבות של פוליטיקאים. אצלי אין התערבות היום. אנחנו גם יודעים לעמוד בלחצים".

 

אריה גולן: "אני לא מקבל שום טלפונים מאף אחד. אני רוצה שאת השידור הציבורי יממן הציבור באמצעות אגרה ולא הממשלה, שלא נהיה תלויים בה".

אלעד מן: "אני רוצה שידור ציבורי חזק, חופשי ומקצועי. אל תיתן לעובדות לבלבל אותך. מי שמשם את הכסף שמממן את השידור הציבורי הוא הציבור, בלא יכולת של הממשלה לגעת בו. הוא משולם באמצעות אגרת הרכב".

 

אברוצקי: "החוק הזה יצא משליטה, שנייה אחר שנייה. חוקקו חוק שידעו שהוא בלוף".
מדז'יבוז' דיברה על תחרות ומשמעותה: "אנשים לא רוצים תחרות וזה טבעי, הגופים שמחזיקים את הטלוויזיה המסחרית הם פרטיים. הרגולטור כן צריך לדאוג לתחרות ולגיוון שלקהל ולצופים יהיו זכות הבחירה. אני בתפקידי רוצה שתהיה תחרות, ואני לא ישבתי עם שר התקשורת כבר שנה וחצי. אני צריכה אותה רק בעת העברת חקיקה. צריך שתהיה תחרות ואיזון, אבל אסור שתפגע בגופים הקיימים. אסור לשפוך את המים עם התינוק".

 

וייס סיכם מבחינתו את הנושא ודיבר על האופן בו לדעתו השלטון משפיע על הלך הרוח: "הדברים שאמרו על אמנון אברמוביץ' למשל, 'חבל שלא נשרפת בטנק', זה בא מרה"מ ומטהו. לא לחשוב כמוהו זה כנראה לא לגיטימי. אני חושש זה יכול להרוג".

 

יחימוביץ': "אילנה דיין היא לא עיתונאית שוליים. בסקרי פופולאריות היא עוקפת שרות ופוליטיקאיות. היא מכובדת ושקולה, נחשבת ללא מזוהה פוליטית. הבחירה להתמקד בה היא הכרזת מלחמה ויש כאן בפירוש התרת דם – שמים אותה עם הבוגדים והשמלאנים ועוד. יכולים גם להיות שם בוגי יעלון ורובי רבלין. זה קמפיין שנועד להחליש את התקשורת ולהפחיד את התקשורת – גם ברמה האישית, גם ברמת כלי התקשורת הספציפי וגם ברמה הכללית".

 


חה"כ שלי יחימוביץ': הבחירה להתמקד באילנה דיין היא הכרזת מלחמה ויש כאן בפירוש התרת דם – שמים אותה עם הבוגדים והשמלאנים. זה קמפיין שנועד להחליש את התקשורת ולהפחיד את התקשורת"


 

וייס פנה לקיש ושאל האם התגובה של לשכת רה"מ לאילנה דיין הייתה לגיטימית: "אני חושב שיכול להיות פה מאד מסוכן. מישהו עלול למות. אנחנו מחלצים עיתונאים עם מאבטחים ומשטרה. צריך להיות משהו מעבר לגינוי בפייסבוק".

 

קיש ענה: "גם לגבי ההתנהגות הברברית כלפי אברמוביץ' גיניתי את זה. פניתי לשר גלעד ארדן ואמרתי לו שזו תופעה אלימה ומסוכנת שחייבים לעצור אותה. השר ארדן אמר לי שהם מטפלים בזה. זה נושא מאד כאוב בעיניי. הסתה קיימת מכל הכיוונים ומכל הצדדים מה ששלי חוטפת ומה שאני חוטף זה לא נעים. גם כלפי רה"מ יש הסתה. לשאלתך לגבי אילנה דיין. היה פספוס והיה צריך להתייחס ספציפית לגבי מה שהיה בכתבה. שרה"מ יסביר את תגובתו שלו. אבל אני חושב שאילנה דיין צריכה לדעת לקבל ביקורת".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.