728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לאמת סיפור או להפליל?

לאמת סיפור או להפליל?
תא"ל עופר וינטר, במהלך חשיפת מנהרה ברצועת עזה בצוק איתן. צילום: דובר צה"ל. (CC BY-SA 2.0)

בתכנית של אראל סג"ל בגל"צ נטען, כי רביב דרוקר ניסה להפליל את תא"ל עופר וינטר בירי לא מוצדק. חדשות 10: "תפקידם של תחקירנים להביא מן השטח ראיות"

האם עיתונאי שפועל, על פי חוק, לאשש מידע שהובא לידיעתו, מנסה בעצם "להפיל בפח קצין בצה"ל, ככל הנראה מסיבות פוליטיות"? ומדוע הטענות הנטענות כנגד העיתונאי מפורסמות היום, ארבע שנים לאחר המקרה?
 
הבוקר פרסם אראל סג"ל בתכניתו בגלי צה"ל כי הפרשן הבכיר ומגיש תכנית "המקור" בערוץ 10 רביב דרוקר, שלח לפני כארבע שנים תחקירן עם מכשיר הקלטה סמוי ללשכתו של תא"ל עופר וינטר, כיום ראש מטה פיקוד מרכז. הסיבה לבואו של התחקירן היה אירוע שנטען שהתרחש כשוינטר שימש כמפקד החטיבה הצפונית באוגדת עזה, ולפני שמונה למפקד חטיבת גבעתי.

 

וינטר קיבל טלפון מאדם שהזדהה כחייל משוחרר שלחם תחת פיקודו. האיש ביקש להיפגש עם וינטר, והפגישה בין השניים אכן התקיימה בלשכתו של הקצין. בפגישה סיפר החייל המשוחרר כי לקח חלק בפעילות מבצעית ומאז הוא "לא ישן טוב בלילות", מכיוון שבמסגרת אותה פעילות, הוא ירה בילד פלסטיני חף מפשע. עוד טען האיש כי וינטר היה מי שהורה לו לירות בילד".

 

RD1

רביב דרוקר. "החייל לשעבר ביקש להתעמת עם המח"ט ולהקליט את השיחה וכך נעשה". צילום: חדשות 10


 

כשהגיע לפגישה, התבקש האיש על ידי הרל"שית של וינטר שלא להיכנס ללשכתו עם הטלפון הנייד, אלא להשאירו אצלה, והוא אכן עשה כך. בזמן שהאיש שוחח עם וינטר בחדר הסגור, התעורר חשדה של הרלש"ית בנוגע לכוונות העומדות מאחורי יוזמתו לפגוש את מפקדה. היא נכנסה לחדר בעוד השניים מדברים ומסרה לוינטר פתק עליו נכתב שהיא חושדת כי האורח מקליט את השיחה.
 
וינטר הפסיק את השיחה ושאל את בן שיחו "אתה מקליט אותי"? והאיש, אחרי שהיסס, השיב בחיוב. בשלב זה וינטר הפסיק את הפגישה. אנשי לשכתו הזעיקו למקום אנשי משטרה וקציני מודיעין והללו לקחו את האיש לחקירה ובדקו את מכשירי ההקלטה שהוא נשא על גופו.
 
דרוקר או איש מטעם תוכנית "המקור" לא השתתפו בתכנית של סגל. מי שכן השתתף בה והשיב על שאלותיו של סגל הוא מקורבו של וינטר, עורך הדין עודד סבוראי. לטענת סבוראי, החייל המשוחרר ששנתו נדדה, לכאורה, עקב הירי בנער הפלסטיני, לא היה אלא תחקירן שנשלח על ידי דרוקר. "זהו ניסיון להפיל בפח קצין בצה"ל, ככל הנראה מסיבות פוליטיות", טען סבוראי.  לדבריו, "זה פוגע בצבא, פוגע בקצינים, וגם מסוכן לביטחון המדינה. מעבר לזה, חבל שקצין עתיר זכויות שנבחן בקרב וגילה אומץ לב יוצא דופן בשדה הקרוב, נאלץ להתמודד עם מסע דה-לגיטימציה מאורגן ומכוון".

 


 
עו"ד סבוראי סיפר בגל"צ כי החייל המשוחרר היה חבוש כיפה, כשמעולם לא חבש כיפה קודם לכן. "הוא אמר שהרג בטעות נער פלסטיני בלתי מעורב וטען בפני וינטר: 'אתה נתת לי את ההוראה לירות בו'. עופר העריך שהוא ניסה לדובב אותו או לנסות לגרום לו לרדת מהסיפור. בתחושה של עופר, החייל המשוחרר ניסה לגרום לו לדבר על האירוע הזה, שלא קרה במציאות".

 

לדברי עוה"ד סבוראי, העיתוי של חשיפת הפגישה, לפני ארבע שנים, אינו מקרי, אלא קשור לתחקיר שערוץ 10 אמור לפרסם בקרוב בנוגע לתפקודו של תא"ל וינטר בפרשה אחרת, הנוגעת ללירן חג'בי, מג"ד גדוד צבר, שאולץ לפרוש מצה"ל בשל עדויות על התנהגות בלתי הולמת, בחלקה על רקע מיני. "מתכונן תחקיר של המקור, שממחזר סיפורים שנסגרו על ידי מצ"ח ושלגביהם הרמטכ"ל הקודם סיכם שלא נפל רבב בהתנהלותו של וינטר. נראה שמחפשים את ראשו של תא"ל וינטר ועל הציבור להבין זאת".

 

מחדשות 10 נמסר בתגובה כי התוכנית "המקור" נוהגת לפי כללי האתיקה והחוק, ומשתמשת לעתים – כפי שמשתמשת כל מערכת עיתונאית – במצלמות ואמצעי הקלטה, כדי לתעד אירועים ושיחות. "תפקידם של מקורות או תחקירנים אינו 'להפיל מרואיינים', אלא להביא מהשטח ראיות שיפריכו או יאוששו טענות שנבדקות, החומר שנאסף נבדק לעומק, ורק אם המערכת משוכנעת באמיתותו, הדברים משודרים".

 


רביב דרוקר בטוויטר: "מחרתיים ישודר התחקיר של אור הלר ושלי על מה שקרה בגדוד צבר של חטיבת גבעתי ואז יובן לגמרי למה וינטר קפץ פתאום"


 

את דרוקר לא היה ניתן להשיג, אך הוא פירסם את גירסתו לדברים בדף הפייסבוק שלו:

 

לפני מספר שנים הגיע למערכת "המקור" חייל לשעבר עם טענות חמורות על ירי לא מוצדק שביצע תא"ל עופר וינטר, שייתכן והרג ילד פלס…

Posted by ‎רביב דרוקר‎ on Sunday, December 4, 2016

 
"לפני כמה שנים הגיע למערכת 'המקור' חייל לשעבר עם טענות חמורות על ירי לא מוצדק שביצע תא"ל עופר וינטר, שייתכן והרג ילד פלסטיני ללא שום סיבה. בדקנו את העדות של אותו חייל לשעבר, שאישר אותה. החייל לשעבר ביקש להתעמת עם המח"ט ולהקליט את השיחה וכך נעשה. בסופו של דבר, לא המשכנו עם התחקיר, מכיוון שאותו חיים לשעבר התחרט ולא רצה לחשוף את עמו בתקשורת.
"בקרוב נשדר תחקיר על מה שקרה בגדוד 'צבר' של גבעתי, לרבות ההתנהגות המקוממת והמביכה של המח"ט וינטר, עליה נחקר גם במצ"ח. למרבה הצער, הקצין וינטר בחר במקום להתמודד עם השאלות שהועברו אליו לפני שבועות ארוכים, לנסות ולפגוע בתחקיר בטרם פירסומו".

 

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • חדשות 10 נגד גל"צ - עיתונות
    8 בדצמבר 2016 @ 12:59 pm, 12:59 pm

    […] רביב דרוקר ומערכת תוכנית ' המקור' ".   בתחילת השבוע פרסם אראל סג"ל בתכניתו בגלי צה"ל כי הפרשן הבכיר ומגיש […]

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.