728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

תישקל נקיטת סנקציות

תישקל נקיטת סנקציות
עו"ד יורם שפטל.צילום: Arielinson CC BY-SA 4.0

בג"ץ מחק את עתירת מרצ נגד רדיו ללא הפסקה, יורם שפטל והרשות השניה, מאחר ויש למצות תחילה את הליך ההפרה שתקיים הרשות לבחינת התבטאויות שפטל

בג"ץ רשם לפניו את הודעת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, כי בכוונתה לנקוט נגד רדיו ללא הפסקה בע"מ ועו"ד יורם שפטל הליך הפרה במסגרתו ייבחנו תלונות מרצ ביחס להתבטאויות עו"ד שפטל בתכניתו ותישקל נקיטת סנקציות בגינן. נוכח הודעה זו, העתירה נמחקה, שכן יש למצות תחילה את ההליך שתקיים הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו.
 

יו"ר  מרצ, זהבה גלאון, ומזכ"ל התנועה, מוסי רז, שלחו בתחילת חודש יולי מכתבי תלונה ליועץ המשפטי לממשלה וליו"ר הרשות השנייה בדרישה להסיר את התכנית של יורם שפטל מהאוויר, "ובכך לשים סוף למסכת ההכפשות וההסתה החוזרת בתכניתו השבועית ברדיו 103 FM כלפי מרצ ונבחריה וכלפי ציבור הבוחרים במפלגה".

 

במכתב לאווה מדז'יבוז', יו"ר הרשות השניה, הביא מוסי רז דוגמאות לדברים שאמר שפטל בתכניתו במהלך השנה וציין כי "מדובר בהפרות חמורות וחוזרות של כללי האתיקה של הרשות השנייה, וזאת לאורך זמן, ומבלי שנעשה דבר על מנת להפסיקן. לא ייתכן כי יינתן זמן אוויר שעתי בתחנת שידור ברדיו הפועל על פי חוק ובזיכיון ציבורי, לאדם אשר מנצל את השידור כדי להסית כנגד נבחרי הציבור של מרצ, ואינו בוחל בשימוש בשקרים שאין להם כל שחר ופשר". מכתב דומה, עליו חתומים רז וגלאון,  נשלח, כאמור, גם ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, ובו הם פנו אליו שיורה "לפתוח בחקירה בעקבות דבריו החמורים והאלימים של עו"ד יורם שפטל".

 

"השידור ברדיו צריך וראוי שיכיל מגוון רחב של עמדות, אך אין הדעת סובלת כי הוא ישמש להסתה חמורה, על בסיס דעות ושיוך פוליטי, נכתב. "באווירה הציבורית השלטת דבריו החמורים של יורם שפטל הנם הסתה לכל דבר ועניין אשר קיים חשש ממשי כי תוביל לנקיטת פעולה אלימה ופוגענית. חשוב אף לציין כי גם במהלך תקופת הבחירות לכנסת ה-20 לא שינה יורם שפטל ממנהגו וקילל והסית כלפי המועמדים מטעם מרצ ובוחריהם. דווקא בתקופת בחירות בה מוגבלת תעמולה מפלגתית, אין להתיר השתלחות במפלגה, בנבחריה ובציבור בוחריה באופן אלים שהאוזן אינה יכולה לשאת.

 

כחודשיים לאחר התלונה לרשות השנייה וליועץ המשפטי לממשלה, הגיש מזכ"ל מפלגת מרצ, מוסי רז, עתירה לבג"ץ כדי להוריד את תוכנית הרדיו של יורם שפטל מעל גלי האתר. "עניינה של עתירה זו הינה הימנעות הרשות השנייה מלנקוט צעדים נגד 'רדיו ללא הפסקה' ו/או נגד תוכניתו של שפטל, זאת בעקבות סדרת התבטאויות חסרות תקדים בחריפותן של השדרן נגד העותרת בפרט ומחנה השלום בכלל", נכתב בעתירה שהוגשה על ידי עורך הדין ערן לב. "יצוין כי הימנעות זאת הינה תמוהה ביותר, בין היתר לאור העובדה ש'רדיו ללא הפסקה' מיהרה להסיר מלוח השידורים את תוכניתו של פרשן הספורט רון קופמן בגין דברים שאמר נגד שרת התרבות מירי רגב".

 

הרשות השניה לטלויזיה ולרדיו מסרה לבית המשפט העליון בתשובתה לעתירה, כי ביום 28.8.2016 הודיע לה נציג היועץ המשפטי לממשלה, כי אחר בדיקת התלונות ביחס להתבטאויות של שפטל, כי הוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית בגינן. "משכך, החליטה היא לפתוח נגד רדיו ללא הפסקה בהליך הפרה בענין זה, אולם עוד טרם שהשלימה את גיבוש מסמך הפנייה הוגשה העתירה והתהליך הוקפא. לפיכך, טענה הרשות השניה, העתירה היא מוקדמת".

 

בית המשפט העליון  אמר בפסיקתו כי  דין העתירה שלפנינו להימחק, שכן יש למצות תחילה את ההליך שתקיים הרשות השניה. "אין צריך לומר, כי טענות העותרת שמורות לה והיא תוכל לשוב ולעתור לבית המשפט אחר מיצוי ההליך האמור, ככל שתמצא לנכון", נאמר.

 


 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.