728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"לא להיבהל מביה"ד בהאג"

"לא להיבהל מביה"ד בהאג"
ד"ר יהודה יפרח.

ד"ר יהודה יפרח, ראש הדסק המשפטי ב"מקור ראשון": "ארגוני השמאל ניסו לייצר כוח אלטרנטיבי ברתימת המערכת המשפטית. זה רע למערכת הדמוקרטית"

חוק ההסדרה, שנועד להסדיר את מעמדם של בתים בהתנחלויות ביהודה ושומרון, שנבנו על קרקעות בבעלות של פלסטינים, אושר אתמול (שני) במליאת הכנסת ברוב של 60 בעד ו-52 נגד. לפי החוק, הקרקע אשר עליה בנויים הבתים תישאר בידי בעליה, אולם המדינה תפקיע מהם את זכויות השימוש בקרקע ותעביר אותן לממונה על הרכוש הממשלתי באזור יהודה ושומרון. בתמורה, יפוצו בעלי הקרקעות הפלסטינים בסכום בגובה של 125% מערכם הראוי של דמי השימוש בקרקע, או יקבלו קרקע חלופית, לפי בחירתם. חוק ההסדרה עבר ימים אחדים לאחר פינוי עמונה ונחשב לניצחון פוליטי של מחנה הימין וכמעניק רוח גבית למצדדי הסיפוח של יהודה ושומרון.

 

"מה שהיה בגדר דליפה בצנרת, הפך לפיצוץ בצנרת שהפך לאיום קיומי" אומר העיתונאי ד"ר יהודה יפרח, ראש הדסק המשפטי בשבועון "מקור ראשון", בעניין חשיבותו של חוק ההסדרה. "ישנם 4,000 בתים של מתיישבים יהודים, בעשרות ישובים ביהודה ושומרון, המצויים בסכנת הריסה. חלקם עומדים על תילם 40 שנה".

 

– לא כל הח"כים מהליכוד, ומהקואליציה בכלל, רצו ללכת עם הצעת חוק ההסדרה עד הסוף. יכול להיות שאותם חברי כנסת הצביעו בעד החוק מתוך הנחה שהוא ייבלם בבג"ץ?

"לא חושב. רוב חברי הכנסת שהצביעו אמש בעד החוק, רוצים שהוא ייכנס לספר החוקים. הם רואים בחוק ההסדרה צעד מהותי לקראת החלת הריבונות הישראלית על שטחי יהודה ושומרון. אולי יש בקואליציה ח"כ אחד או שניים שאינם רוצים את החוק הזה. בני בגין, למשל, שהצביע נגד. אבל לו אין מה להפסיד. הרי הוא לא שר, אלא רק חבר כנסת והוא הצביע נגד החוק מטעמי נוחות."

 

– חוק ההסדרה עשוי להביא את הנהגה המדינית של ישראל בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

"השאלה אם נגיע לבית הדין בהאג או לא, נתונה בידינו. זו תהיה החלטה שלנו אם להופיע בו. אני רוצה להזכיר לך, שישראל מעולם לא קיבלה את מרותו של בית הדין הזה. בית הדין בהאג פועל בכלל תחת הערת אזהרה, בגלל הביקורת הנמתחת עליו מצד מדינות דמוקרטיות בעולם, על רקע חוסר הפרופורציה שהוא נוקט ביחס למוקדי רצח בעולם. איך משתקף הטבח ההמוני בסוריה, למשל, בהחלטותיו של בית הדין? בעולם מתרחשים מעשי זוועה שבית הדין הזה לא מתייחס אליהם בכלל. באפריקה למשל.

 


"גם אם ייפתחו הליכים משפטיים בבית הדין בהאג, לא צריך להיבהל. זו לא הכרזת מלחמה מצד מועצת הביטחון. זה מזכיר את המצב שבו אני כעיתונאי חשוף לאיום של תביעת לשון הרע. אז מה, בגלל זה אני נמנע מלכתוב על כל מה שאני מוצא לנכון?"


 

– דווקא לגבי אפריקה, בית הדין בהאג קבע שמנהיג סודן, עומר אל בשיר, חשוד כפושע מלחמה ועליו להתייצב למשפט.

"כן, אבל במבט כולל, בית הדין בהאג נותן לגיטימציה למעשי טבח המוני במקומות שונים בעולם, אבל כן מתמקד בזירה הישראלית – פלסטינית, שבה אין רצח עם, אלא סכסוך או מחלוקת לגבי פתרונו".

 

– האמירה שבית הדין בהאג עשוי להשמיע, תהיה בעיתיית לישראל.

"גם אם ייפתחו הליכים משפטיים בבית הדין הזה, לא צריך להיבהל. זו לא הכרזת מלחמה מצד מועצת הביטחון. זה מזכיר את המצב שבו אני כעיתונאי חשוף לאיום של תביעת לשון הרע. אז מה, בגלל זה אני נמנע מלכתוב על כל מה שאני מוצא לנכון?"

 
– אתה לא חושב שחוק ההסדרה עשוי לגרום להתלקחות מחודשת, אולי אפילו אינתיפאדה, בינינו לבין הפלסטינים?

"מי שמנהל בפועל את הרשות הפלסטינית, הוא פולי מרדכי (מתאם פעולות הממשלה בשטחים – ח"ב). חוק ההסדרה לא יוביל להתלקחות. הכיסוי המודיעיני של צה"ל בשטחים חזק יותר ולכן אני לא רואה שהולכת לפרוץ אינתיפאדה . איומים ביטחוניים? אלה קיימים מאז ומעולם, ואין להם קשר לקבלת החוק. יש נושאים הקשורים להתיישבות אותם יש להסדיר ואחד מהם הוא חוק ההסדרה. החוק הזה משרת לא רק את ההתיישבות ביהודה ושומרון, אלא טוב גם לפלסטינים, כי הוא מסדיר את המחויבות של ישראל כלפיהם. לא הגיוני שהפלסטינים, יחיו תחת מערכות דינים עותמאניות, בריטיות או ירדניות".

 

– אבל הפלסטינים לא רואים את זה כך, אלא רואים בו מכשיר לסיפוח והם כבר גינו אותו.

"עזוב, לאבו מאזן יש רק שיקולי הישרדות. במבט רחב יותר, הסיפוח הוא אינטרס של הפלסטינים כפרטים. הם מאסו בעימותים הפנימיים בהם מעורב אבו מאזן ובכך שהרשות הפלסטינית עוסקת במאבק לאומני. הם רוצים זכויות ושירותים, ועבור רבים מהם – ויוצא לי לדבר אתם – הסיפוח הוא טוב. צריך להתחיל בסיפוח של שטח C."

 


"התנהלות ארגוני השמאל מאלצת את הקואליציה להפעיל כלים כבדים, כמו חוק ההסדרה. היה עדיף מצב שבו לא צריך להשתמש בחוק ההסדרה, אלא ליישם הסדרים נקודתיים ברחבי ההתיישבות. בית המשפט וארגוני השמאל מנסים ליטול את הכוח מחברי הכנסת ואלה נאלצים להשתמש בפטיש 5 קילו"


 

– היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר שלא יוכל להגן על חוק ההסדרה בבג"ץ, מה שמטיל ספק בסופו של דבר במימושו.

"נכון, אבל לפני שהיועץ אמר את המשפט הזה, הוא הודיע שהוא יגן על ההתיישבות באמצעות הכלים שברשותו. נחזור לחוק ההסדרה: חוק זה הוא הזדמנות לחשבון נפש עבור ארגוני שמאל כמו 'יש דין ו'שלום עכשיו'. הם בחרו במהלך אסטרטגי עגום של יאוש מהמערכת הפוליטית ושל ניסיון לייצר כוח אלטרנטיבי בכבישים עוקפי בחירות ורתימת המערכת המשפטית לצרכיהם. זה רע למערכת הדמוקרטית, שאמורה להתבסס על שיח ציבורי וזה רע לכנסת, שהיא המוסד הדמוקרטי העליון. אם חלקים מהציבור מיואשים מבית המחוקקים זו סכנה לדמוקרטיה. הרתימה הזו של ארגוני השמאל את בתי המשפט, פוגעת באימון של כלל הציבור בבתי המשפט, כאשר הללו נענים די בקלות לעתירות של ארגונים אלה, למשל בעניין עמונה".
 
"התנהלות ארגוני השמאל מאלצת את הקואליציה להפעיל כלים כבדים, כמו חוק ההסדרה. היה עדיף מצב שבו לא צריך להשתמש בחוק ההסדרה, אלא ליישם הסדרים נקודתיים ברחבי ההתיישבות. בית המשפט וארגוני השמאל מנסים ליטול את הכוח מחברי הכנסת ואלה נאלצים להשתמש בפטיש 5 קילו".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.