728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

להודות על האמת

להודות על האמת
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.צילום: (Gage Skidmore, (CC BY-SA 2.0

מניעת השתתפותם של כלי תקשורת ביקורתיים בתדריך רשמי, ולעג לפרסומת החריגה של הניו יורק טיימס שתשודר באוסקר: לאן הולך המשבר בין טראמפ לבין התקשורת?

יומיים לאחר שנמנעה השתתפות עיתונאים מכלי תקשורת המבקרים את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בתדריך עיתונאים של הבית הלבן, תשודר הערב (ראשון, שני לפנות בוקר שעון ישראל) פרסומת לא שגרתית של הניו יורק טיימס במהלך שידור טקס הענקת פרסי האוסקר, תחת הכותרת "האמת היא קשה". הפרסומת המינימליסטית, שאורכה 30 שניות, היא פרסומת הטלוויזיה הראשונה של הניו יורק טיימס בשבע השנים האחרונות. הפרסומת הועלתה לרשת כבר ביום חמישי ונצפתה כבר למעלה מ- 2.5 מיליון פעמים, עוד לפני השידור בטלוויזיה.
 


 
הפרסומת נפתחת במסך לבן, כשאת המילים "האמת היא…" ממשיכים בתורם ביטויים סותרים מהחודשים האחרונים, כשהם מלווים בקולות: "האמת היא שהאומה שלנו מפולגת יותר מאי פעם"; "האמת היא שעובדות אלטרנטיביות הן שקר"; "האמת היא שהתקשורת אינה הוגנת"; "האמת היא שנשים צריכות להתלבש כמו נשים"; "האמת היא שזכויות נשים הן זכויות אדם". הפרסומת מסתיימת המשפטים: "האמת היא קשה לגילוי. האמת היא קשה לדעת. האמת היא יותר חשובה מאי פעם".
 
נשיא ארצות הברית, שהודיע בציוץ בטוויטר, כי אין בכוונתו להשתתף באפריל בנשף השנתי המסורתי של תא כתבי הבית הלבן, וסימן בכך שפל נוסף ביחסים בין הממשל שלו לתקשורת ולעיתונאים, אותם כינה לאחרונה "אויבי העם האמריקאי", הספיק להגיב, בטוויטר- אלא מה, על הפרסומת של הני יורק טיימס: "זו הפעם הראשונה שהניו יורק טיימס הכושל לוקח פרסומת (רעה) להציל את המוניטין הכושל שלו. נסו לדווח במדוייק ובהגינות!"

 


 
"טראמפ בא מעולם העסקים. מהצמרת. הוא רגיל שמתייחסים אליו כאל מי שבתפקיד מנכ"ל והוא ציפה לקבל כבוד גם בתקופת נשיאותו, ואף בשלב של ההתמודדות על הנשיאות, מה שלא קרה", אומר ד"ר ישראל ויסמל-מנור, מומחה לפוליטיקה אמריקאית מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה.
 
לדבריו, ברגע שטראמפ נתקל בתקשורת שמסקרת אותו באופן שאינו מתרפס, אלא באופן מקצועי ולעתים תכופות ביקורתי, הוא הגיב בזעם. "הוא נקלע למציאות חדשה, כל כך שונה מזו שחי בה קודם לכן, וזה מוציא אותו מהאיפוס", אומר ויסמל- מנור. "מעגל כלי התקשורת הנמצאים בעימות איתו מתרחב והולך, וכבר אינו כולל רק את העיתונים 'ניו יורק טיימס', ' לוס אנג'לס טיימס' או רשת CNN".

 

ישראל ויסמל מנור

ד"ר ישראל ויסמל-מנור


 

ד"ר ישראל ויסמל-מנור אומר שההתייחסות של טראמפ אל התקשורת בכללותה כאל אויב, ניכרה כבר בתחילת קמפיין הבחירות שלו, כאשר העדיף לפנות אל הציבור האמריקאי ישירות, בלי תיווכם של עיתונאים. "זה הסתמן כהישג אדיר מבחינתו, כי הוא היה המועמד הראשון במערכת בחירות אי פעם שתיקשר כך".
 
"אבל אילו זה נשאר רק במישור הזה, ניחא. בעקבות זאת באו ההתבטאויות שלו בעניין ה'חדשות המזויפות' ( Fake News) והמגמה המחריפה ביחסו לתקשורת ששיאה אי מתן אפשרות לנציגים של כלי תקשורת מרכזיים להשתתף בתדרוך לעיתונאי הבית הלבן והודעתו כי לא יבוא לנשף השנתי של תא כתבי הבית הלבן. לא זכור לי שהתנהלות דומה היתה מצד נשיאים אחרים, גם לא בתקופתם של ניקסון או קרטר, שזעמו לא פעם על התקשורת, אבל מעולם לא כינו אותה 'Fake News' " .
 

– וההתנהלות הזו לא עשויה לחזור אל טראמפ כבומרנג ולזעזע אותו?

"טראמפ משוכנע שבאמצעות הענשת התקשורת יעלה בידו להכפיף אותה לרצונותיו, ואולם התנהלות זו, לדעתי, רק תפגע בו בסופו של דבר. היא תעצים את התחושה בציבור האמריקאי שיש לו נשיא שאינו מקבל את כללי המשחק הדמוקרטיים ומולו עומדת מעצמה שהיא העיתונות, שאמנם לא עמדה לבחירה כמוהו, אבל יש לה תפקיד מרכזי במערכת הדמוקרטית והשלטונית. זה מה שיקרה, גם אם נכון שרבים מתומכי טראמפ שונאים את כלי התקשורת לא פחות ממנו. הנשיא ג'פרסון אמר פעם שהוא מעדיף עיתונות חופשית ללא ממשל מאשר ממשל ללא עיתונות חופשית".
 
"איך היתה נראית ארה"ב אלמלא פרשת ווטרגייט, הגילויים על מלחמת וייטנאם ופרשות השחיתות וחמורות שנחשפו? מאז שנות ה-60 של המאה הקודמת, העיתונות האמריקאית עושה את מלאכתה נאמנה והיא מבקרת במקצועיות וללא משוא פנים את הממשל ושלוחותיו. נכון, יש גם עיתונות צהובה שאינה אובייקטיבית, אבל הניו יורק טיימס, וושינגטון טיימס , CNN ועוד שורה ארוכה של עיתונים בארה"ב מבצעים את מלאכתם במקצועיות, לפי כללים מחמירים והם לא באים עם אג'נדה. אני רוצה להזכיר שאפילו בתקופת מערכת הבחירות, הניו יורק טיימס היה ביקורתי יותר כלפי הילרי קלינטון מאשר כלפי טראמפ והוא סיקר באינטנסיביות את פרשת החקירה של ה- FBI את תכתובות המייל של קלינטון".
 
"אז אם כעת היועץ לביטחון לאומי של טראמפ אולץ להתפטר על רקע קשריו עם רוסיה, זכותו של העיתון לסקר זאת ללא מורא, כפי שהוא עושה לגבי החשדות לניגוד עניינים של מזכיר המדינה עם תעשיית הנפט במדינה. הרי האדם הזה היה עד לפני רגע מראשי התעשיה הזו".
"כרגע אי אפשר לאמר שממשלו של טראמפ עומד להתמוטט. אנו לא שם. אפשר לקבוע שהמצב הנוכחי אינו מיטיב עמו, כי אפילו אנשים שהצביעו עבורו בבחירות, כבר חשים שלא בנוח. גם אמצעי תקשורת הנמנים עם מחנהו, כגון ' פוקס ניוז' כבר משמיעים ביקורת על התקפותיו על העיתונות ועל כך שהוא מסנן את נציגי כלי התקשורת המורשים לבוא לפגישות עמו".
 

– אבל ההתנהלות הזו שלו עשויה להשתנות, כשהוא יראה שהמצב פועל לרעתו?

– " האיש כבר בן 70 וקשה להבחין אצלו בשינויי התנהגות, בעיותיו קשורות למבנה האישיות שלו. הוא מקיף את עצמו ביועצים, אבל הספינה הזו בהחלט מקרטעת. כבר מתפתחים עימותים בין מחנות בבית הלבן. קשה לדעת אם טראמפ ישרוד את מלוא הקדנציה, אבל אם הוא יפול זה לא יהיה בגלל יחסו לתקשורת שהוא חסר תקדים בהסטוריה האמריקאית. מעולם נשיא אמריקאי לא הפסיק את כהונתו בגלל יחסו לתקשורת. זה יכול לקרות רק בגלל עניינים קונקרטיים שטראמפ נחשד בהם כמו קשרים עם רוסיה, ניגוד אינטרסים כלכליים או חשדות אחרים שבהחלט עשויים לצוץ".

 

פוליטיקאי שמנהל מלחמה נגד התקשורת מזיק לעצמו

 
פרופ' איתן גלבוע, ראש המרכז לתקשורת בינלאומית באוניברסיטת בר אילן ויו"ר האגודה הישראלית לתקשורת טוען כי פוליטיקאי שמנהל מלחמה נגד התקשורת מזיק לעצמו ובכך טראמפ אינו יוצא מן הכלל. "עם זאת, טראמפ אינו מודע לכך עדיין. המתקפות שלו על התקשורת לא נפסקות והוא חוצה קווים אדומים בלי הפסק. כל מי שבעל דיעות ליברליות, קל וחומר עיתונאי הוא אויבו. הוא בונה על כך שציבור תומכיו מקבל את ההתנהלות הזו. זה ציבור שרק מעטים ממנו קוראים את הניו יורק טיימס ומקבל באהדה את העובדה שטראמפ הוא נגד הממסד ומנסה לקעקע סדרי עולם. אבל המצב גם עשוי להתהפך, כי מתנגדיו של טראמפ מתחילים להשיב מלחמה שערה".

 

איתן גלבוע

פרופ' איתן גלבוע. צילום מסך, YouTube


 
– אתה רואה מקבילה ישראלית בהתנהלות של טראמפ?

"גם נתניהו מתעב לפחות חלק מכלי התקשורת המרכזיים ויחסו זה אליהם עזר לו, לפחות בטווח הקצר. תומכיו עדיין חושבים שהמערך נמצא בשלטון ובעיניהם, התקשורת היא חלק מהממסד המפא"יניקי. טראמפ דומה בהתנהלותו לביבי, אבל בגדול יותר: הוא הכריז מלחמה על שלוש מערכות חשובות במדינתו: סוכנויות המודיעין, בתי המשפט והתקשורת – שלוש מערכות קריטיות לניהול מדינה".

 

– יש מומחי תקשורת בארה"ב שטוענים כי העיתונות האמריקאית לא תינזק בסופו של דבר מהמתקפות עליה מצד טראמפ, אלא היא צפויה לעדנה, כי הציבור יידע להעריך את נחישותה לעמוד מולו ולבקר אותו כמה שצריך.

"יש בזה משהו. עיתונאים יתחילו עכשיו להלחם כדי להגן על מקום העבודה שלהם ויתאמצו לעשות עבודה עוד יותר טובה ואנשים, בעיקר מהשכבות המשכילות, יגלו יותר עניין בעיתונות. אבל המציאות חזקה יותר, וגם עגומה: העיתונות האמריקאית המודפסת, כמו העיתונות המודפסת בכלל בעולם, נחלשת והולכת, בגלל עיתונות הדיגיטל שנוגסת בה בשנים האחרונות. אני שומע שהניו יורק טיימס שוקל לסגור את מהדורת יום ראשון שלו. כן, מהדורת יום ראשון היוקרתית, שהיא עבה כמו ספר".

 
– מלחמתו של טראמפ בעיתונות תחזיק מעמד?

"לא. היא לא תחזיק מעמד. לא בגללו, אלא משום שכבר יש יותר ויותר צירים רפובליקנים שמתחילים לפתוח עוינות כלפיו והם חוששים לאבד את השליטה בשני בתי הקונגרס. אני נתקל ביותר ויותר אנשים בארה"ב שמוכנים אפילו להמר שזה אכן יקרה".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.