728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

שימוש לרעה בהליכי המשפט

שימוש לרעה בהליכי המשפט
אילוסטרציה.צילום: Pixabay, CC0 Public Domain

נדחתה בקשת ערעור על פסק דין שדחה תביעת לשון הרע של ראש עיריית קרית גת אבירם דהרי נגד העיתונאי שי לוי מ"ידיעות הדרום" - וקבע כי מדובר בתביעת השתקה

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה בשבוע שעבר בקשה למתן רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות בקרית גת, שדחה תביעת לשון הרע של אבירם דהרי, ראש עיריית קריית גת, נגד שי לוי, עיתונאי בעיתון "ידיעות הדרום" והטיל עליו  הוצאות בסך של 10,000 שקל.
 

לוי פרסם כתבה לרגל מלאת 13 שנה לכהונת דהרי כראש העיר. הכתבה כללה היבטים שונים של תפקודו של ראש העיר, צוין כי הוא זוכה לפופולאריות וכי יזכה ככל הנראה בבחירות הבאות גם כן. עם זאת, עיקרה של הכתבה מהווה סיקור של היבטים שליליים של תפקוד העירייה בראשות המבקש.
 

התביעה התייחסה לאמירה אחת בלבד בכתבה, והיא כי יש ירידה במספר הזכאים לבגרות בעיר, שכן "כשדהרי נבחר בפעם הראשונה לראשות העיר, עמד שיעור הזכאים לבגרות, על פי משרד החינוך, על כ- 78%". נטען כי אמירה זו כוזבת ועולה כדי "לשון הרע". עוד נטען כי העיתונאי נהג בחוסר תום לב בכך שלא מסר, למען הגילוי הנאות, כי עבד בעבר במערכת העירונית ועבודתו הופסקה. כן נטען כי הכתבה לא נמסרה לתגובה. נתבע פיצוי בגובה סמכותו של בית המשפט לתביעות קטנות, היינו סכום של 33,0000 ₪.

avirandahari

אבירם דהרי.צילום: CC BY-SA 2.0) Netanel_h)

כאמור, בית המשפט לתביעות קטנות דחה את התביעה והורה על תשלום הוצאות, בסכום גבוה ומרתיע, על יסוד כמה נימוקים מצטברים. בין השאר, ציין בית המשפט כי מתקבל הרושם שדהרי נוקט במודע בדרך של הגשת "תביעות השתקה" נגד עיתונאים,  שנועדו להרתיע עיתונאים מפני כתיבה נגדו. זאת, "הן נוכח התנהלותו האמורה בתיק זה, והן נוכח דברים שנכתבו עליו בהליכים קודמים, בהם הגיש תביעות לשון הרע נגד עיתונאים". בית המשפט ציין בהקשר זה את תמיהתו על כך שהתביעה הוגשה נגד העיתונאי אישית, נגדו בלבד, ולא נגד העיתון עצמו. נאמר כי השילוב של שלוש תביעות בסכומים גבוהים, שהן אישיות וללא תביעת העיתון, נועדה לכאורה להרתיע עיתונאים. בית המשפט ציין כי אין בפסיקה הישראלית קטגוריה מובחנת של "תביעות השתקה", במובן הקיים בארצות הברית, היינו תביעות המוכרזות ככאלה שהן חסרות סיכוי מוחשי, אשר נועדו בעצם הגשתם, עם כל הסרבול וההוצאות הכרוכות בכך, להשתיק עיתונאים ולהרתיע מביקורת. עם זאת, בית המשפט קבע כי גם בישראל נכון להתמודד עם תופעה מסוג זה, ולו על ידי השתת הוצאות מרתיעות בגין השימוש לרעה בהליכי המשפט.
 

בית משפט השלום הדגיש כי הוא מודע לזכותו של כל אדם לשם טוב, גם לנבחר ציבור. זכות, ממנה נגזרת חובתם של העיתונאים לשמור על כללי חוק איסור לשון הרע, והזכות של מי שנפגע לתבוע, כאשר פורסמו נגדו דברי לשון הרע, שלא בתום לב. יחד עם זאת, הזכיר בית המשפט כי חופש העיתונות, ובלבו הביקורת העיתונאית על נבחרי ציבור, היא נשמת אפה של הדמוקרטיה.
 

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע אלון אינפלד דחה את בקשת רשות הערעור של דהרי מנימוקים שונים, וכתב בין השאר בהחלטתו כי לא שוכנע מהבקשה כי "שגה בית המשפט בקבעו שמדובר בניצול לרעה של ההליך, כנראה משיקולי הרתעת עיתונאים". עוד כתב כי "מסקנת בית המשפט, לפיה המבקש פעל כדי להרתיע את המשיב, בכוונה ובחוסר תום לב, מסתברת…למעשה, המבקש מודה כי הוא רוצה לפגוע במשיב. בית המשפט ראה בכך שהמשיב נתבע אישית, ללא העיתון שהוא מטבע הדברים גם 'כיס העמוק', אינדיקציה לחוסר תום לב בהליך". עוד כתב השופט אינפלד כי "ייתכן שהתנהלות חסרת תום לב של המבקש, הבאה לידי ביטוי בשימוש לרעה בהליכי משפט, יכולה להוות שיקול מספיק לדחיית הבקשה למתן רשות ערעור. הדבר צריך עיון. אולם, בוודאי שהתנהלות כזו מהווה שיקול המצטרף ומצטבר ליתר השיקולים".
 
בנוסף לדחיית הבקשה לרשות ערעור, קבע השופט כי דהרי ישלם לאוצר המדינה הוצאות גם בגין ההליך הזה בסך 2,000 שקלים נוספים.

 


1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • מלחמות שאין להן ביסוס - עיתונות
    14 במאי 2017 @ 5:29 pm, 5:29 pm

    […] דהרי הגיש בשבוע שעבר את בקשת רשות הערעור על החלטת המחוזי בבאר שבע מפברואר האחרון לדחות את תביעת לשון הרע שהגיש נגד […]

    הגב
KE2017

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.

aguda ad haaretz