728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

העולם, משבת לשבת

העולם, משבת לשבת
יצחק נוי מגיש את תוכניתו "שבת עולמית" ברשת ב' של קול ישראלצילום: רוני בן ארי CC BY-SA 4.0

רצועת השידור של "שבת עולמית" ברשת ב', במסגרתה מגיש ד"ר יצחק נוי סקירת עיתונות עולמית ודן בידענות ובדעתנות במגוון נושאים אקטואליים - תורחב לשעתיים

מצוקת תפעול לוח המשדרים של רשת ב', נוכח הצמצומים לקראת סגירתה הצפויה של רשות השידור בסוף אפריל, תאפשר מעתה למאזיניה הקבועים הרבים של תכנית הרדיו הוותיקה "שבת עולמית", בהגשת ד"ר יצחק נוי, לקבל ממנה מנה כפולה בכל סוף שבוע. החל מהשבת הקרובה תשודר התכנית – בה מובאת סקירת עיתונות עולמית עם דיון בנושאי אקטואליה, מדע, חברה, תרבות והסטוריה – במשך שעתיים, החל מהשעה 08:00 בבוקר.

 

את "שבת עולמית" מגיש ד"ר יצחק נוי בשידור חי, בידענות ובדעתנות,  כבר קרוב ל-30 שנה, גם לאחר שפרש לגימלאות מרשות השידור בסוף 2008. בתחילת אותה השנה, כשעמד נוי בפני החלטה על פרישה מ"קול ישראל", הוא דחה אותה בעקבות התערבות מאזינים.

נוי, שבחודש הבא ימלאו לו 75, נמנה על קבוצה מצומצמת של מגישים, הפעילים ברצועות מואזנות ברשת ב' לאחר פרישתם הרשמית לגמלאות, ביניהם גדעון הוד, שמואל שי ומשה טימור. "אני הצעיר שבחבורה הזאת", הוא אומר בחיוך.

 

נוי הוא בוגר החוג להיסטוריה כללית והיסטוריה יהודית באוניברסיטה העברית בירושלים. את תואר הדוקטור להיסטוריה הוא קיבל באוניברסיטת ברנדייס שבבוסטון ארצות הברית. נוי לימד היסטוריה באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית בירושלים, וכתב ספרי נוער, אותם שידר בהמשכים בתכניות רדיו לילדים ולנוער. בשנות השבעים הוא הגיש ברשת א' את תוכנית הילדים "לבת ולבן ולמי שמתעניין". במסגרת תכנית התסכיתים לנוער "חתול בשק" כתב, הגיש ושיחק בסדרות תסכיתים. בסוף שנות השבעים השתתף בדיבוב הסדרה "היה היה". נוי עבד כעורך בכיר בקול ישראל ובמשך שנים רבות הוא הגיש ברשת א' תוכנית שבועית, שבה סקר קטעי עיתונות מהמערב בנושאי חברה ופוליטיקה, ואחר-כך גם בנושאי מדע. לאחר מכן עבר לרשת ב', בה שידר את יומן החוץ – "השעה הבינלאומית", ובמקביל, את התכנית "אור ראשון".

 


"אני משתדל להיות מאוזן, אבל לא תמיד יכול לשתוק ולהיות פוליטיקלי קורקט. אני מקבל לא מעט מכתבי נאצה בעקבות דברים שאני אומר בשידור, גם מהצד הימני וגם מהצד השמאלי – ולכן אני מרגיש שאני כנראה עושה עבודה נכונה. אני מקבל גם הרבה מחמאות, אבל משתדל שלא להשמין מכך"


 

"התוכנית עברה גלגולים שונים וצברה לאט לאט יותר ויותר מאזינים. אני חושב שאני יודע מה סודה", אומר נוי. "אנחנו מתגוללים יותר מדי במיץ של עצמנו, ואנשים רוצים לדעת מה קורה בעולם. יש פיתוחים טכנולוגים מופלאים, סכסוכי דמים במקומות שונים", הוא אומר, וחולף ביעף על תחומי עניין שונים, שניכר כי הם מרתקים אותו. "זה מעניין מה עושים היום עם חיידקים במעבדות בעולם. יש לנו בגוף  טריליוני חיידקים, רובם טובים, חלקם עובר שינויים והופך לחיידקים מסוכנים. יש חיידק בשם קלוסטרידיום דיפיציל והוא רע. מפעם לפעם הוא עובר שינוי גנטי והופך מטורף, קשה להשתלט עליו" הוא מרעים בתזזיתיות בקולו הרדיופוני ." אז כן, דיברתי על מה שקראתי בעיתוני העולם,  ומרתק לדעת שאחד השימושים הניסויים זה לקחת חיידקים צואתיים זיהומיים שעברו עיבוד ולהחדירם לגידול במוח כדי להשתלט עליו". נוי מקפיד להגיד בכל תכנית שהוא איננו רופא ולא איש מקצוע רפואי והוא בסך הכול מעביר מידע מדעי בלשון עממית.

 


"בגילי המופלג אינני צריך להוכיח כלום לאף אחד, אני יכול לעבוד לפי תפישת עולמי. אני משדר מהאולפן בתל אביב בתחושה סוריאליסטית. הכול לפני פירוק ואני ממשיך לשדר בתוך המהומה הזאת. המנהל האחראי על השידורים אמר לי: 'אתה עובר לשדר שעתיים' וזהו. אז כך יהיה"


 
נוי מרבה לעסוק באירועים פוליטיים ובסכסוכים ברחבי העולם."אני היסטוריון במקצועי ואם יש אירוע היסטורי גדול, אני אשדר, אביא מאמר בנושאים פוליטיים שמעניינים את הציבור".
 

לא פעם, הוא מותח ביקורת נוקבת במסגרת סקירותיו. "אני משתדל להיות מאוזן, אבל לא תמיד יכול לשתוק ולהיות פוליטיקלי קורקט. כאשר, למשל, ביום הזכרון הבינלאומי לשואה שנקבע ביוזמת השר סילבן שלום, עושים אנשי הליכוד חגיגה באילת – אני אומר שזאת בושה וחרפה", הוא אומר. "אני לא חוסך ביקורת גם בנושאים אחרים, כמו למשל על על כך שלא לקחנו דוגמה מגרמניה, מהמדינות המתקדמות בעולם בשימוש באנרגיית השמש. לנו בישראל יש יותר שמש ואצלנו ניצול אנרגיית השמש מתעכב".
 

"אני מקבל לא מעט מכתבי נאצה בעקבות דברים שאני אומר בשידור, גם מהצד הימני וגם מהצד השמאלי – ולכן אני מרגיש שאני כנראה עושה עבודה נכונה. אני מקבל גם הרבה מחמאות, אבל משתדל שלא להשמין מכך", הוא  צוחק במבוכה.

נוי קיבל תגובות חריפות, כשעסק, למשל, בנושא של מילת נשים. "מדובר בנושא כאוב, העיתונות העולמית מתעניינת בו ואני בסך הכול הד לה בסקירה הכוללת שאני מגיש. זו חשכת ימי הביניים וארגון הבריאות העולמי מגדיר את מילת הנשים כהטלת מום באבריהן. אני מדווח על זה ומה אני מקבל? 'אתה סוטה מין, אתה פרוורטי'. למדתי לחיות עם זה, זה לא יפסיק אותי מלדווח".

 
"בגילי המופלג אינני צריך להוכיח כלום לאף אחד, אני יכול לעבוד לפי תפישת עולמי. השבת אשדר שעתיים את 'שבת עולמית'. אני משדר בתחושה סוריאליסטית, מהאולפן בתל אביב ובתחנה שעומדת בפני פירוק פיזי. חלק מהשטח נמכר לקבלנים. אנשי רשות העתיקות אינם מרשים לגעת בחלק מהמבנים השייכים לטמפלרים והם מוצגים היסטוריים, הכול לפני פירוק ואני ממשיך לשדר בתוך המהומה הזאת. קיבלתי הזמנה לשדר בתאגיד החדש ואינני יודע לאן עוברים. המנהל האחראי על השידורים אמר לי: 'אתה עובר לשדר שעתיים' וזהו. אז כך יהיה".

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • אביטל
    10 בספטמבר 2017 @ 8:16 am, 8:16 am

    בגילוי הנאות הטרחני שלך הודעת שאתה ב"מילואים " בנורמנדי או כדומה לומדים .על גדולתו של מר צרציל או .
    והקופה דופקת איך לא

    הגב
KE2017

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.

aguda ad haaretz