728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"הדיון על המוכנות פתטי. נכשלתם"

"הדיון על המוכנות פתטי. נכשלתם"
עובדי רשות השידור מוחים בפתיחת ישיבת ועדת הכלכלה.צילון מסך

מחאת עובדי רשות השידור עיכבה את פתיחת הדיון בוועדת הכלכלה על מוכנות התאגיד. ח"כ כבל: "עליית התאגיד לאוויר ב-30 באפריל היא החלטה חלוטה"

פתיחת ישיבתה של ועדת הכלכלה של הכנסת שכונסה היום (שלישי) כדי לדון במוכנות של תאגיד השידור הציבורי לתחילת שידוריו ב-30 באפריל, עוכבה במשך כרבע שעה – לאחר שעובדי רשות השידור, העומדת להיסגר במקביל לפתיחת התאגיד, שנכחו באולם הישיבות, קראו קריאות כנגד יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני).
 
העובדים קראו לכבל: "איפה המוסר שלך"; "נבוא לבית שלך"; "אתה מתעלל בילדים ועובדים"; "בושה וחרפה" וכיו"ב. בעקבות המהומה הוצאו מחדר הישיבות שניים מהעובדים, בעוד כבל אומר להם: "הממשלה היא הכתובת. לא אני". העובדים השיבו לנו: "אתה דחפת לזה".

V2

גיל עומר (מימין) ואלדד קובלנץ בישיבת ועדת הכלכלה היום. צילום מסך

מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, אמר בישיבה כי כל לוחות השידורים של התאגיד, בתחומי הרדיו והטלוויזיה, כבר אושרו על ידי מועצת התאגיד והם עוברים עדכונים. לדבריו, אושרו 300 מיליון שקל למטרת תוכן – כ-80 מיליון שקל יותר מהסכום שאושר במקור.

 

V3

משה שגב (מימין), יו"ר ועד עובדי הנדסה וטכנאים ברשות השידור. צילום מסך

 

משה שגב, יו"ר ועד עובדי הנדסה וטכנאים ברשות השידור, שנכח בדיון, קטע את דבריו: "כל הדיון הזה על מוכנות התאגיד הוא פתטי. נכשלתם. אלף עובדים ברשות ייזרקו לרחוב".
כבל השיב לו: "הצעת החוק הממשלתית המקורית דיברה על כך שרק 25% מעובדי רשות השידור ייקלטו בתאגיד החדש. בפועל ייקלטו 51% או 451 עובדים – הגבוה מבניהם. עליית התאגיד לאוויר ב-30 באפריל היא החלטה חלוטה".
קובלנץ המשיך בדבריו ואמר  כי לתאגיד הצטרפו 736 עובדים, כש-429 מהם הם עובדי רשות השידור, אף כי לא כולם במשרה מלאה.
 
ח"כ עיסאווי פרייג' (מרצ) אמר כי הוא חש שרומה כאשר הצביע בעד הקמת התאגיד במקומה של רשות השידור. "זו אחת התרמיות הגדולות שעוד יילמדו. אני מצטער עכשיו, אבל לא נוכל לעצור (את הקמת התאגיד). ניתן לעובדי רשות השידור מה שנוכל, לפחות בכל הנוגע לתשלום פיצויים". פרייג' קבל על שיטת ה"דלת המסתובבת" בתאגיד, לפיה חלק מהעובדים המפוטרים מרשות השידור,  ייקלטו ב"כאן" כעובדי קבלן בתנאים כספיים נחותים.
 
ח"כ איילת ורבין (המחנה הציוני) אמרה כי היא "מבינה לליבם של עובדי רשות השידור". היא הציעה להקים חדר מצב שיטפל בעתידם של עובדי רשות השידור שיישארו ללא מקור פרנסה.

 

משה שגב, יו"ר ועד עובדי הנדסה וטכנאים ברשות השידור, הדגיש כי: "רוב עובדי רשות השידור שייקלטו בתאגיד יועסקו בדרגה 7 בסולם השכר, שהוא נמוך מאוד". לטענתו, רבים מהעובדים שנקלטו מחוץ לרשות משתכרים בדרגה גבוהה יותר.

V5

ח"כ עיסאווי פרייג'. צילום מסך

כבל השיב לו: "אילו השארנו את המצב כמו שהיה ורשות השידור היתה ממשיכה להתקיים, גם אז היה נעשה בה קיצוץ חד בכוח האדם. אני לא בטוח שהיו נשארים בה יותר עובדים מאלה שנקלטו בתאגיד". כבל הוסיף כי הוא מוכן לדון עם ועדי העובדים ברשות על הקמת ועדת חריגים, בתיאום עם משרד האוצר והכנ"ר, אשר תטפל במקרים שבהם יש לתקן עיוותים בתנאי הפרישה של עובדים מסוימים, חלקם מבוגרים שקרובים מאוד לגיל הפרישה הרשמי. "נוציא את המיטב עבור עובדים אלה, שמונים כמה עשרות. אבל אני, כמי שתמכתי בהקמת התאגיד, סבור שעל התאגיד לעלות לאוויר בכל הכוח".
 
איילת נחמיאס ורבין: "ברשות מועסקים כמה זוגות נשואים, ששניהם לא נקלטו בתאגיד. יש לדאוג להם במיוחד, וזו חלק ממה שאני מכנה כ'מוכנות התאגיד'".
 
כבל ביקש מראשי התאגיד לסקור את המוכנות בכל האמור לגבי תוכן השידורים. יו"ר התאגיד גיל עומר השיב ליו"ר הוועדה שאמורה לפקח על התאגיד, בדיון שעוסק במוכנתו כי "לא נוכל לגלות כאן את לוח השידורים".
כבל התעקש: "ובכל זאת, מה החסמים"?

עומר: "באופן כללי אומר שרשת א' תקרא מעתה 'כאן תרבות' ותכלול תוכניות תרבות. חלק מתחנות הרדיו של הרשות שיעברו אלינו יישארו במתכונתן הקיימת. לגבי הטלוויזיה, יש דברים שהם תהליכיים ובימים הראשונים יהיה לוח שידורים לא רגיל, בגלל יום הזיכרון ויום העצמאות שיחולו בתחילת מאי. אנו מוכנים לעלייה לאוויר בכל השידורים, בעברית ובערבית כאחת. שני החסמים הם קליטת עובדי רשות השידור אצלנו, דבר שיש להשלימו עד חודש לפני העלייה לשידור וכן חומרי וידאו שאנו מבקשים לקבל מרשות השידור".

 
מנהל מחלקת התעודה ברשות, איתי נבו לנדסברג, אמר כי החוק שזורק הביתה 1,600 עובדים לא מוסרי וכי עד עכשיו הוא לא יודע למה הוא מפוטר. "נאמר שהיה סינון ובדיקה מקצועית, אבל מה שאנחנו חוויני זה לא מקצועי בעליל. המנכ"ל והיו"ר יושבים כמו שני חברים מגל"צ כשהמנכ"ל צריך למנכל והיו"ר צריך לפקח עליו. האדם הראשון שנהנה מסגירת רשות השידור זה האדם שהכריז שצריך לסגור את הרשות, האם זה לא מדליק נורה אדומה? גם אם זה חוקי זה לא מריח טוב", אמר.

 
יו"ר ועד עובדי המח"ר ברשות השידור, תמנע עורב, הקריאה מהכתב ואמרה: "אני רוצה לברך את ראש הממשלה בברכה של קיסר שמקריב את עובדי רשות השידור על מזבח הנדל"ן. במקום לפטר 10 מנהלים מפטרים 1,800 עובדים. ברכות גם ליאיר לפיד שחתם על תעודת הפטירה של הרשות וגם שם העובדים, וגם לשר גלעד ארדן שהחוק ירשם על שמו לדאון עולם. ברכות גם לכנסת ובעיקר לח"כ קארין אלהרר וח"כ איתן כבל שעשו לילות כימים והביאו את עובדי רשות השידור עד הלום".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.