728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"היום זה אנחנו"

"היום זה אנחנו"

"הפגנת האלף": עובדי רשות השידור ונציגי ועדים גדולים יפגינו מול בית ההסתדרות בתל אביב, במחאה על פיטוריהם הצפויים בסוף החודש הבא

מאות מעובדי רשות השידור וכמה חברי ועדים אחרים במשק מתכנסים בדקות אלה לקראת הפגנה ליד בית ההסתדרות ברחוב ארלוזורוב בתל אביב, המכונה "הפגנת האלף". ההפגנה נועדה למחות על פיטוריהם הצפויים של כאלף עובדים ברשות השידור, במידה והרשות תיסגר לטובת פתיחתו של תאגיד השידור הציבורי "כאן", ב-30 באפריל.
עובדי רשות השידור החליטו לקיים את המחאה ליד בית ההסתדרות, על רקע אי שביעות רצונם, כדבריהם, מטיפולו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן במשבר התאגיד. "ניסנקורן יכול היה להכריז על שביתה בכל המשק, או לפחות בשירותים חיוניים כמו נתב"ג, הנמלים וחברת החשמל, ובכך היה מסייע למאבקנו נגד השלכתם לרחוב של אלף עובדים", אמרו אמש יו"ר ועד העיתונאים ברשות השידור מיקי קליין ויו"ר ועד הטכנאים ועובדי ההנדסה משה שגב.

בעצרת ישאו דברים יעקב אחימאיר, כרמלה מנשה, איתי לנדסברג-נבו, ז'וזו אבוטבול, שרון וכסלר לאחרים. כמו כן כמה ועדי עובדים הודיעו כי יגיעו למקום ההפגנה, ביניהם הוועדים ממפעלי ים המלח, נמל אשדוד, תרכובות ברום, רותם אמפרט והבנק הבילנאומי.
ההסתדרות מצידה החליטה להרחיב את השיבושים בשירות הציבורי כהזדהות עם עובדי רשות השידור והחל מהבוקר מתקיימים עיצומים במשרד הבינוי והשיכון. במסגרת העיצומים, עובדי המשרד אינם מקבלים קהל ואינם עונים לטלפונים. נמשכים גם "עיצומי ההזדהות" במס הכנסה וברשות האכיפה והגביהה (ההוצאה לפועל).

במקביל נמשכים המאמצים בקרב סיעות הקואליציה להגיע לפשרה במשבר, בהשתתפות יו"ר סיעות הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד), שר התיירות יריב לוין, שרת התרבות מירי רגב, ומנכ"ל משרד האוצר ש"י באב"ד. ביום חמישי, לאחר שובו של ראש הממשלה מביקורו בסין, יואצו המגעים במגמה להגיע לפתרון עוד לפני צאת הכנסת לפגרת האביב. עם זאת, בתאגיד "כאן" נמשכת כרגיל ההיערכות המערכתית והטכנית לקראת פתיחת השידורים ב-30 באפריל.

"עושה רושם כי 1,000 עובדים שייכנסו למעגל האבטלה אינן מהווים שיקול במסגרת הדיל שנרקם בנושא התאגיד. אני קורא לראש הממשלה להתעקש על מנת למנוע את פיטוריהם. ההסכמים הקואליציוניים מאפשרים לנו למנוע את העוול הזה, וכך עלינו לפעול", כך אמר אתמול (שני) יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (ליכוד) שמתח ביקורת על ההסדר המסתמן למשבר הפוליטי בעניין התאגיד. " אם הסיכום עם משרד האוצר מתבטא בעריפת ראשים, אסור לליכוד לקבל אותו", אמר חה"כ קיש. "מדובר בנושאים עקרוניים של שמירה על הסכמים קואליציוניים ומניעת פיטורים מיותרים ברשות השידור".

 

הפרסומים על הצעות הפשרה בסוגיית תאגיד השידור הציבורי, לא הפיגו את החששות של עובדי רשות השידור מפני סגירה צפויה של הרשות. על פי הצעות הפשרה, שהועלו במטרה למנוע את המשך הזעזועים בקואליציה, שעשויים להוביל לבחירות, תאגיד השידור הציבורי יחל לפעול ב-30 באפריל הקרוב, ובמקביל הוא יוכפף לפיקוח הדוק של הדרג הפוליטי, במסגרת חוק התקשורת החדש שמקודם בימים אלה. עוד אומרת הצעת הפשרה כי יגדל מספר עובדי רשות השידור שייקלטו בתאגיד מעבר ל-51% . הצעה אחרת דיברה על מיזוג בין רשות השידור, שאף היא עשויה לאפשר קליטת עובדי הרשות בתוך התאגיד בהיקף גדול יותר.
נודע, כי צוות חשיבה פנימי ולא פורמלי שהקימו עיתונאים ובעלי מקצועות הנדסה ברשות השידור גיבשו ביממה האחרונה הצעה שלישית, המדברת על מיזוג, אך בכיוון הפוך. לפי ההצעה, כ-300 עובדים שכבר התקבלו לתאגיד יעבדו, בהתאם למקצועותיהם, במתקני רשות השידור לתקופת ניסיון של שנתיים עד שלוש שנים. אחת האפשרויות היא שהם יועסקו במתקנים של ערוץ 33. בתום תקופה זו, אלה מהעובדים שיימצאו מוכשרים יישארו לעבוד בגוף המאוחד.

עובדים ברשות השידור מצויים בעניין זה בקשר עם שר תקשורת הזמני צחי הנגבי, עם שרת התרבות והספורט מירי רגב ועם שר התיירות יריב לוין, המנסים לגבש פתרון לסוגיית התאגיד לקראת דיון שיתקיים בעניין זה ביום חמישי השבוע, לאחר שובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מביקורו בסין. "אני לא יודע מה ייצא מההצעה שלנו. תמיד יכולים לעשות עלינו ספינים, אבל גורלנו בידינו, ועלינו לעשות הכל כדי להציל את רשות השידור", אמר היום (שני) אחד מחברי צוות החשיבה".

יו"ר ועד העיתונאים ברשות השידור, מיקי קליין, אמר אתמול בשיחה עמו כי 10 הימים הבאים יהיו קריטיים למאבק למען הצלת רשות השידור. "בעוד 10 ימים אמורים לעבור לתאגיד 300 מעובדי רשות השידור. אם זה קורה – נסגרנו. את זה יש למנוע. היום אנחנו ברגיעה מבחינת פעולות המחאה, אבל אנו שומרים כוחות לקראת ההפגנה מחר, מול בית ההסתדרות. במקביל לא נשדר מחר את מהדורות החדשות באנגלית, בעוד שיתר השידורים בערוץ 1 וקול ישראל יתקיימו כרגיל".

עורך "מבט" בערוץ 1, אבי מוסקל, אומר שאינו פוסל את ההצעה לקיים למעשה מיזוג בין רשות השידור לבין תאגיד השידור הציבורי לגוף אחד. "הבעיה היא שהקמת הגוף המאוחד לא ימנע פיטורים. ואני חושש שיראו בעובדי רשות השידור 'פסולי חיתון' ואחרי שהם יעברו ראיונות קבלה הם יעברו לשלב הבא כעובדים בעדיפות נמוכה, כלומר ישובצו לאו דווקא בתפקידים אותם הם מילאו ברשות השידור בהתאם לכישוריהם".

– למה את חושב שעובדי הרשות השידור שיזכו להמשיך לעבוד יופלו לרעה לעומת אחרים?

" כי במשך תקופה ארוכה היתה דמוניזציה של עובדי רשות השידור שלא בצדק, למרות שאכן היו במשך השנים תופעות שליליות ברשות, באשמת המנהלים והדרג הפוליטי. לא ייתכן להשית את האחריות על כל מה שקרה ברשות השידור על כתפי העובדים ולהשחיר אותם באופן כמעט גזעני. להגיד על עובדים ברשות השידור שיש להם ד.נ.א פגום זה להשתמש במונח גזעני. זה התחיל במאמר של גיא רולניק אותו אימצו פוליטיקאים".
"רעיון המיזוג שעלה לא מסיר את החששות של עובדי רשות השידור מפני פיטורים. השאלה היא אם הרעיונות המתגבשים נותנים לעובדי הרשות הזדמנות להוכיח את יכולותיהם, בפרט לפני שהולכים לגייס עובדים מחברות קבלניות לכוח אדם".
"רשות השידור כבר הצטמקה ב-40% בתחום כוח האדם, מ-1,800 עובדים לכ-1,000 עובדים כיום. חשוב שבתהליך האתחול מחדש של השידור הציבורי בישראל, הטובים ומיומנים שבקרב עובדי רשות השידור, יזכו להזדמנות הוגנת להכלל בגוף השידור הציבורי החדש. כעת המצב הוא שיותר מדי חברים שלי מערוץ 1 לא התקבלו לתאגיד או אפילו לא קיבלו תשובה שלילית. הם תלויים באוויר".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.