728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"לדחות הסגירה ב-6 חודשים"

"לדחות הסגירה ב-6 חודשים"

עובדים ברשות השידור עתרו לבג"ץ בדרישה שיורה לראש הממשלה ולשר האוצר לדחות את מועד סגירתה בשל "שורה של הפרות חוק ומעשי אפליה" כלפיהם

104 עובדים ברשות השידור עתרו אתמול (ראשון) לבג"ץ נגד ממשלת ישראל, תאגיד השידור הישראלי (בהקמה) ואגודת העיתונאים בירושלים, למתן צו על תנאי ולסעדים זמניים דחופים כנגד ממשלת ישראל, אשר יורו לממשלה – ובפרט לראש הממשלה ולשר האוצר – לפעול לדחיית מועד סגירתה של רשות השידור, שהוא גם מועד פיטוריהם-  ב-30 באפריל – בשישה חודשים לפחות, כפי שנעשו עד כה מספר דחיות של מועד הסגירה – וזאת, לטענתם, בשל "שורה של הפרות חוק ומעשי אפליה כלפי העותרים, הדורשים תיקון והסדרה דחופים עוד בטרם יפוטרו".

עתירת העובדים הוגשה באמצעות עוה"ד ורד גרטל  ממשרד אריאל שמר ושות'.

 

לטענת העותרים, העתירה הוגשה לאחר שבימים האחרונים התברר להם, לתדהמתם, שהתאגיד אינו קולט לשורותיו את עובדי רשות השידור משום שהוא מגייס מאות עובדי קבלן במקומם. לדבריהם, גיוס מאות עובדי קבלן לתאגיד עומד בסתירה להצהרות יוזמי הקמת התאגיד ושר האוצר, לפיהן התאגיד יופעל בהיקף כוח אדם "רזה" יותר מזה שמועסק ברשות השידור. לדבריהם, פרסום מכרזים להעסקת מאות עובדי קבלן בתאגיד מגלה את האמת המרה במערומיה. עוד הם טוענים, כי בשל גיוס מאות עובדי הקבלן לתאגיד, תישלל לחלוטין תעסוקתם ופרנסתם של מאות עובדים של רשות השידור, לרבות עובדים ותיקים רבים שטרם מלאו להם 50 שנה ואשר אינם זכאים אפילו לפנסיית גישור עד לגיל הפרישה לגמלאות.
 

לטענת העותרים, העתירה הוגשה גם בשל כך שקיימות בקרב עובדי רשות השידור שתי אוכלוסיות של עובדים ותיקים ומבוגרים, אשר רובם לא התקבלו לתאגיד והם צפויים לקבל עם סגירת רשות השידור ופיטוריהם תנאי פיטורים מקפחים ומפלים, אשר לא יאפשרו מחיה בכבוד להם ולמשפחותיהם. מדובר בעובדים ותיקים ומבוגרים, אשר מבוטחים בפנסיה צוברת חדשה, אשר יקבלו עם פיטוריהם "פנסיית גישור" שתנוע בין 1,000 ₪ ל- 3,500 ₪ בחודש וכן בעובדים ותיקים ומבוגרים המועסקים ב"חוזה גלובלי", בשכר נמוך, שיקבלו עם פיטוריהם "פיצויים מוגדלים", שגם אותם יצטרכו להשיב במידה וייקלטו לעבוד בתאגיד בתוך שלוש שנים מיום סגירת הרשות.
 

במסגרת העתירה מבקשים העובדים מבג"צ לגרום לממשלה לעבור מדיבורים למעשים, להפסיק לעשות שימוש ציני במצוקתם של עובדי רשות השידור לצרכים פוליטיים ובמקום זאת לפעול בהתאם לחובותיהם ולסמכויותיהם לתיקון העוול המשווע שנגרם וייגרם להם – הכול בהתאם להצהרותיהם של ראש הממשלה ושר האוצר ובהתאם לחובתה החוקית של הממשלה, שהיא האחראית מכוח חוק לכך שהתאגיד יפעל כחוק והיא זו שאחראית לנהוג כלפי עובדי רשות השידור בשוויון ובהגינות, גם אם, לדבריהם, הארגונים היציגים הפקירו את עובדי רשות השידור לגורלם המר, על לא עוול בכפם.
 

מאחר שרשות השידור צפויה להיסגר כבר ב-30/4/17 ומאחר ששר האוצר מתנגד (לפי הפרסומים בתקשורת) לכל ארכה נוספת לסגירתה, ביקשו העותרים מבג"ץ לתת צווי ביניים דחופים, אשר ימנעו את סגירת רשות השידור ופיטורי העובדים כל עוד לא תפעל הממשלה להשגת ארכה של שישה חודשים לפחות לסגירת רשות השידור, שבמהלכה תפעל הממשלה באופן מקצועי וענייני על מנת לתקן את העוול שנגרם וייגרם לעותרים וכן התבקש צו מניעה זמני דחוף כנגד גיוס עובדי קבלן לתאגיד.
 
בסמוך להגשת העתירה, הורה אתמול בג"ץ בו למדינה וליתר המשיבים להגיש תשובה לבקשה לצווים הדחופים עד ליום 9/4/17 וקבע כי לא יינתנו הארכות, אלא מטעמים מיוחדים. כמו כן נקבע, כי בשלב זה בג"ץ אינו קובע מועד להגשת תגובה מקדמית לעתירה, אך על המשיבים להתכונן ולהיערך לאפשרות שייקבע דיון בעתירה לפני 30/4/17 – מועד סגירתה הצפוי של רשות השידור ופיטורי העותרים.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.