728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

תכליות שניתן להגן עליהן

תכליות שניתן להגן עליהן
המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, במהלך ישבית הוועדה המשותפתצילום מסך

פרק נוסף ברצף הדיונים של הוועדה המשותפת שמכינה לקריאה שנייה ושלישית את חוק פיצול התאגיד עסק, בין השאר, בשאלה האם יש בהצעת החוק פגיעה חוקתית

היום (שלישי) בשעה 14:00 יימשך הדיון בוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה וועדת הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, שמכינה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק תאגיד השידור הציבורי, ולהקים תאגיד חדשות נפרד.

 

בישיבת הוועדה שנערכה אתמול בצהריים הציג עו"ד אביגדור קלגסבלד, המייצג את התאגיד, את עמדתו לפיה תיקון החוק פוגע בזכות חוקתית מרכזית של התאגיד, ההנהלה, המועצה והמנהלים האחרים שלו. לדבריו, נפגעת ליבת חופש הביטוי של התאגיד, המוגנת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. היו"ר ביטן שאל את עו"ד קלגסבלד האם למעשה לכנסת ולממשלה אין סמכות לשנות רק בגלל העיסוק בתקשורת, ועו"ד קלגסבלד השיב: "נגיד שהיו לוקחים לך את חופש הביטוי שלך, זה חשוב אם היו נותנים אותו לח"כ אחר או לנשיא בית המשפט העליון? מה שחשוב זה מה נלקח ממך ונלקח ממנו החופש לשדר חדשות ואקטואליה". לדברי עו"ד קלגסבלד, במקרה כזה הכנסת צריכה להוכיח שהפגיעה היא לתכלית ראויה ומידתית. אתם לא יכולים להרים את הנטל הזה כי יש התבטאויות גם שלך וגם של השרה מירי רגב כנגד התאגיד. ההתבטאויות היו חמורות, במיוחד בכך שהחשידו תאגיד שטרם התחיל לשדר כתאגיד שמאל עם אג'נדה אנטי ממשלתית. בנוסף הובאה בין ההתבטאויות רצון של הממשלה לחזק את השליטה על השידור הציבורי ולשלוט על המינויים. תכלית ראויה קשה למצוא פה. האם יש פה פרופורציות? את כל מה שאתם רוצים לעשות אפשר לעשות בתאגיד. רוצים לקלוט עוד עובדי רשות השידור אפשר לעשות את זה בתאגיד הזה. יש פה פגיעה חוקתית שלא ניתן לחלוק עליה ולא מתקיימת תכלית ראויה ולא מתקיימת מידתיות".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי השיב לעו"ד קלגסבלד: "תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה הוא להתייחס אם יש מניעה משפטית או לא ולתת ליווי משפטי של התהליך. החוק שמונח הוא תוצר של הסכמות כאלה ואחרות ותוצאה של קביעות של היועץ המשפטי לממשלה שעליהם הוא לא יוכל להגן. אם הייתה מחשבה בשלב מסוים שיהיה תאגיד שלא יקלטו בו כל עובדי התאגיד הקיים היועמ"ש לממשלה אמר שזה בעייתי. היועץ גם עמד על כך שלא יכול להיות שהוא ישדר חדשות רק ברדיו ולא בטלוויזיה. החוק כן שמר על מספר עקרונות, הוא שמר על עובדי התאגיד גם במספרם וגם בתפקידיהם. הוא שומר על כך שסמכויות המנהל הזמני יישארו. לגבי הפגיעה החוקתית בהעברת שידורי החדשות, אנחנו לא חושבים שיש פגיעה בחופש הביטוי. אנחנו לא חושבים שלתאגיד ציבורי יש חופש ביטוי לכשעצמו. גם לרשות השידור היה חופש ביטוי והוחלט שהיא תיסגר וזה כשלעצמו לא פגיעה חוקתית". עם זאת הוא הוסיף כי "ודאי שיש קשיים משפטיים לא מבוטלים". היו"ר ביטן הגיב על כך ותהה: "איזה קשיים? בגלל שעשינו תאגיד שידור אנחנו מחויבים לו לכל חיינו?".

 

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, התייחס לתכליות החוק ואמר: "התכליות של החוק הן העובדה שהדרמה סביב חדשות וענייני היום, שלא כמו שידורי המוזיקה, אומרת שחדשות זה הנושא המרכזי של שידור ציבורי. היום מתוך 12 חברי מועצה יש אחד שהוא מומחה לחדשות, לכן חשבנו לבנות מועצה שתהייה יותר מומחית לחדשות". יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל העיר בציניות: "היית אומר את זה מהתחלה היינו חוסכים את הכל". פילבר המשיך ואמר: "הנושא השני זה קליטת עובדי רשות השידור, לא רק כמותית גם איכותית. ברקע עומד משפט שאמרו אנשי התאגיד וועדת לנדס על די.אן.איי דפוק. ברגע שקם אורגן שפוסל אנשים בגלל מקום העבודה שלהם זאת בעיה. ניסינו להתמודד עם זה מבחינה מקצועית בסיג ושיח עם אלדד קובלנץ מקיץ 2015. אנחנו מגיעים לחקיקה זה כי המאמצים בשנתיים האלה כשלו, וכי החוק יצר סיטואציה שכאשר המחוקק רוצה לעשות איזונים הוא יכול רק לתקן חקיקה". היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה והמשנה ליועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אתי בנדלר, התייחסה לשאלה האם הכנסת יכולה לחוקק את החוק, ואמרה כי מדבריהם של עו"ד נזרי והמנכ"ל פילבר עולה, על פניו, שיש תכליות שניתן להגן עליהן וכי לא ניתן לומר שאין כאן תכלית ראויה.

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, אמר כי הקרב הוא קרב על שליטה. הוא הוסיף כי הוא יושב בדיונים כדי לנסות לפעול כמיטב יכולתו למען עובדי רשות השידור, "אבל אם מישהו חשב שכפי שראש הממשלה התבטא, כל המהלך נועד למען העובדים, אז לא מיני ולא מקצתי". "לח"כ ביטן ולשרה רגב, שכנתי, אין את הבושה לומר שכל עוד זה לא יהיה כמו שהם רוצים זה לא יהיה. אתם רוצים לומר שהתיקון נועד לייצר את ההפרדה מהפוליטיקה, אבל אם זה מתקיים ממילא אז למה צריך להקים את התאגיד החדש", אמר. היו"ר ביטן הגיב ואמר: "מותר לעשות שינוי ארגוני", וח"כ כבל ענה: "איך אתה מדבר על שינוי ארגוני כשעוד לא ניסית אותו בכלל".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.