728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

שקשוקת כרוב סיני

שקשוקת כרוב סיני
מיקי רוזנטלצילום מסך מתוך התכנית בולדוזר

נדחתה תביעת דיבה שהוגשה על סף תקופת התיישנות נגד מיקי רוזנטל ושידורי קשת בגין כתבה בתכנית בולדוזר, שעסקה באופן בו מנצלים חברי ליכוד את כוחם

בית משפט השלום בתל אביב דחה השבוע תביעת לשון הרע, בסך 400 אלף שקל, שהגיש חקלאי מהדרום על סף תקופת ההתיישנות נגד איתן בן דוד, לשעבר מזכ"ל תנועת המושבים ומנכ"ל מועצת הירקות, ונגד מיקי רוזנטל ושידורי קשת, בגין כתבה ששודרה בדצמבר 2005 בתכנית "בולדוזר" והציגה את התובע כמי שזכה לקבל פיצויים ממועצת הירקות בגין נזקים שנגרמו לו, תוך אפלייתו  לטובה על פני חקלאים אחרים – וזאת רק משום שהוא חבר פעיל בליכוד.
 

סיפור המעשה החל בשנים 2001 – 2002, אז היה חרם צרכנים באירופה על סחורה מישראל, בעקבות מבצע "חומת מגן". אחד מביטויו של החרם היה החזרה של תוצרת חקלאית למגדלים הישראלים. אחד המגדלים שנפגעו מהחרם היה ניסן סאריזדה, שנהג לייצא לאירופה כרוב סיני.
 

החקלאים שנפגעו מהחרם דרשו לקבל פיצויים בגין הנזקים הכספיים שנגרמו להם כתוצאה מהחרם האירופי. ואולם, משרד החקלאות הודיע כי אין באפשרותו לפצות את החקלאים, לנוכח העלויות הגבוהות הכרוכות בכך. עם זאת, בדיון שנערך בלשכת מנכ"ל משרד החקלאות, בהשתתפות נציגי חברת  אגרקסקו לייצוא חקלאי ומועצת הירקות, הוסכם שהחברה בבעלותו של סאריזדה יחד עם עוד שני מגדלים יזכו לפיצוי בשל העובדה כי הם עסקו בייצוא של כרוב סיני, שהוא תחום ייחודי.
 

מהתביעה שהגיש סאריזדה נגד רוזנטל, שידורי קשת ומזכ"ל תנועת המושבים באותה עת איתן בן דוד, עולה כי ביולי 2005 הגיע רוזנטל לחברה שבבעלות סאריזדה, כדי להכין כתבה על כך שסאריזדה קיבל פיצויים בניגוד ליתר החקלאים שלא זכו לכך. לטענתו, רוזנטל התפרץ לישיבה שבה הוא נכח והטיח כלפיו "איך יכול להיות שמכל החקלאים שדרשו פיצוי, רק אתה קיבלת". לטענתו, הוא הוצג בכתבה כאחרון העבריינים, כאשר במהלך השידור הוצגה כיתובית שבה נאמר כי "על פי משרד החקלאות, למעלה מחצי מיליון שקלים הועברו לסאריזדה וחבריו לענייני הכרוב הסיני".

 

לפי התביעה, בראיון שהעניק רוזנטל לגלי צה"ל לקראת השידור בטלוויזיה, הוא אמר כי המקרה של סאריזדה לא היה יחודי, מכיוון שחקלאים רבים אחרים נאלצו להשמיד את הסחורה בארץ ואף הם הפסידו כסף. אני חושב שכאן איבדו את הבושה".
 

לטענת סאריזדה,  רוזנטל הוציא את דיבתו רעה "ובפרסום זה יש כדי לבזות אותו ועשותו מטרה לשנאה בעיני הבריות בכלל ובעיני אוכלוסיית החקלאים בפרט וכתוצאה מהפרסום נפגע המוניטין שלו ונפגעה פעילותו הציבורית.
 

רוזנטל טען בכתב ההגנה שהגיש כי הפרסומים מעלים חשדות ביחס להתנהלות ציבורית לקויה, במסגרתה התובע, מגדל כרוב סיני ובאותה עת חבר מרכז הליכוד ויו"ר סניף של הליכוד, קיבל פיצוי נכבד על חשבון הקופה הציבורית, בגין נזקים שנבעו בעקיפין ממבצע חומת מגן.  וזאת, בשעה שמכהן שר חקלאות ממפלגת הליכוד, ושעה שמגדלי ירקות שונים שנפגעו – לא פוצו. "הפסיקה קבעה כי פירסומים מסוג זה, שעומדים במרכזה של התביעה, חוסים תחת חופש הביטוי, הגובר על אינטרסים פרטיים", הוא טען.
 

רוזנטל הוסיף כי הפרסומים אינם מכוונים לתובע אלא לשיטה הקלוקלת שהיתה נהוגה במערכת השלטונית, שאיפשרה פיצוי לא שוויוני למגדלים השונים, והפרסום יכול להיות באותה מידה ביחס לכל אדם אחר שהיה זוכה לפיצוי דומה בנסיבות דומות". עוד הוא טען כי תגובתו של סאריזדה התבקשה פעמים רבות לקראת שידור התכנית, אך הוא סירב במשך חודשים למסור את תגובתו.  לבסוף טען רוזנטל כי התביעה נגדו מצד סאריזדה הוגשה בשיהוי רב (6 שנים), המקשה עליו להתגונן כראוי ומקנה יתרון לתובע.
 

השופטת רונית פינצ'וק-אלט קיבלה את טענתם של רוזנטל ושידורי קשת ולפיה עניינה של התוכנית היה תחלואי ה"שיטה" או מפלגת השלטון באותה עת, ולא סאריזדה. השופטת ציינה כי החקלאי הגיש את התביעה כ-6 שנים לאחר פירסום הכתבה. "שיהוי זה גרם לכך שבידי בנתבעים לא נמצאו עוד מסמכים רלוונטיים לתובענה. ובנוסף, כאשר מוגשת תביעה בעילה של הוצאת לשון הרע הרי שיש בהגשת התביעה בשיהוי כה רב כדי להטיל ספק בטענת התובע בדבר הפגיעה והנזקים שנגרמו לו. אין זה סביר כי מי שנפגע מדברים שפורסמו לגביו, ימתין מעל שש שנים על הגשת תביעה בגין כך, שכן דווקא במקרים של הוצאת לשון הרע, ישנה חשיבות רבה בהגשת התביעה בסמוך לביצוע העוולה".
 

השופטת קבעה כי  "התובע הופלה לטובה ביחס לחקלאים אחרים ללא סיבה עניינית. לפיכך הפירסומים בתכנית הטלוויזיה חוסים תחת הגנת אמת הפירסום, הבעת דיעה והגנת תום הלב". היא דחתה את התביעה וחייבה את סאריזדה בהוצאות משפט בסך 30 אלף שקל.\
 


אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.