728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לא הזמן לחגיגות

לא הזמן לחגיגות
סוהיל כראם, רדיו א-שמסצילום: חיים דוד

ברדיו א-שמס, תחנת הרדיו המשדרת למגזר הערבי בישראל, החליטו לבטל את האירוע החגיגי לציון 14 שנה להיווסדה. "בנסיבות הקשות שנוצרו איננו יכולים לשמוח"

רדיו א-שמס, תחנת הרדיו האזורית בשפה הערבית, עמד לקיים אתמול (שלישי) את האירוע השנתי לציון יום הקמתה של התחנה, לפני 14 שנה. כבכל שנה, האירוע עמד לכלול הענקת אותות הוקרה לאישים יהודים וערבים על פועלם למען זכויות אדם ולמען קירוב בין חלקי האוכלוסיה השונים בישראל. ואולם הטקס, שבו עמדו להשתתף אישי ציבור רבים, בוטל ולא יתקיים השנה.

 

מנכ"ל רדיו א-שמס, סוהיל כראם, פירסם הודעה באתר התחנה, באנגלית ובערבית, ובה הוא מסביר, כי הנהלת התחנה החליטה שעקב "הנסיבות השוררות בקהילה הערבית והמתח בירושלים, במיוחד במסגד הקדוש, איננו יכולים לקיים טקסים חגיגיים". כראם ציין, כי אין זו השעה לאירועים מעין אלה "במצב שבו קיימת מתיחות ברחבי הארץ, כאשר אמהות איבדו את ילדיהן ולנוכח האלימות בחברה הערבית בחודשים האחרונים".

 

כראם הוסיף כי "מאז ומתמיד רדיו א-שמס היה הדופק של החברה הערבית בישראל. אנו מכבדים את הציבור שלנו, ולכן לא נקיים השנה כל טקס חגיגי. בנסיבות הקשות שנוצרו איננו יכולים לשמוח."

 

في الذكرى ال14 لانطلاقة اذاعة الشمس

كرام : لا يمكن الاحتفال في الظروف الصعبة التي يمر بها شعبنا
….
اكد المدير الع…

Posted by ‎סוהיל כראם‎ on Tuesday, July 25, 2017

 

בשיחה עם אתר אגודת העיתונאים בת"א אמר כראם כי ההחלטה לבטל את הטקס השנה לא הייתה קלה. "זה אירוע חשוב לא רק עבור רדיו א-שמס, אלא גם כבמה לקיום דיון על מקומה של החברה הערבית בישראל ובמרכזו – הענקת אותות ההוקרה לאישים מכל מיני מגזרי עשייה, שפעלו למען זכויות אדם וחופש העיתונות ומטיפים לדו קיום בין יהודים לערבים. עם מקבלי האות בעבר נימנו נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק, העיתונאי הוותיק חיים יבין, נועם שליט – אביו של גלעד שליט שנפל בשבי המאס, השייח' כאמל ריאן הפועל נגד האלימות בחברה הערבית והתעשיין דב לאוטמן המנוח. זה אירוע שאנו מקיימים בכל שנה, אבל הפעם הרגשנו שזה לא הזמן למסיבות".

 


מנכ"ל רדיו א-שמס, סוהיל כראם, פרסם הודעה ובה הוא מסביר, כי הנהלת התחנה החליטה שעקב "הנסיבות השוררות בקהילה הערבית והמתח בירושלים, במיוחד במסגד הקדוש, איננו יכולים לקיים טקסים חגיגיים"


 

-מה הקשר? אירוע חגיגי דווקא יכול להרגיע את המתח. אתה לא סבור?

"המתח בין מוסלמים ודרוזים בעשרת הימים האחרונים, מאז האירוע בירושלים, הוא חסר תקדים בשנים האחרונות. אני לא רוצה מצב שבו תפרוץ אלימות בין שתי הקהילות. אני חייב לשבח את ראשי העדה הדרוזית, כולל המשפחות של שני השוטרים  שנהרגו בירושלים, הפועלים בלי הפסקה להרגעת הרוחות ולמניעת מהומות. מוסלמים ודרוזים מתגוררים יחד בכפרים. נכון שעכשיו אין תקריות, אבל לך תדע. המצב נפיץ. ניצוץ אחד יכול להדליק מדורה גדולה. ביטול האירוע החגיגי שלנו הוא חלק מהמאמץ להבטיח אווירה רגועה בכפרים".

 

– ואירוע כזה עשוי לגרום להתפרצות של אלימות?

"אי אפשר לדעת. נכון שראשי העדה הדרוזית הבטיחו שלא תהיה נקמה, אבל אנחנו ראי של החברה הישראלית. אי אפשר לספר על המציאות העגומה שהשתררה בארץ, לרבות ביחסי מוסלמים ודרוזים ובאותה עת לחגוג. זה בלתי אפשרי".

 

"א -שמס" (בעברית: "השמש") נוסדה ב-2003 כתחנת רדיו אזורית ערבית- יהודית ברשיון של הרשות השניה. אנשי התחנה מתייחסים אליה כתחנה "מגזרית" ולא אזורית, כלומר הפונה לכל האוכלוסיה הערבית בישראל. מטרתה המוצהרת היא "לשרת את הצרכים התקשורתיים של האוכלוסייה הערבית בישראל ולשמש גשר בין ערבים ליהודים".

 

א-שמס היא בבעלות משפחת כראם. עד 2005 היתה שותפה לבעלות על התחנה קבוצת גאון תקשורת של בני גאון. התחנה משדרת תוכניות אקטואליה, ספורט תרבות נשים ונוער וכן מהדורות חדשות, יומני אקטואליה ומשחקי כדורגל. לפני עשור "א-שמס" הצטרפה למועצת העיתונות וסוהיל כראם חבר בה.

 

לדברי כראם, כ-20% מתוכניות האקטואליה של התחנה משודרות בעברית, כחלק ממדיניותה להעמקת ההבנה בין החברה היהודית לזו הערבית. אנשי התחנה אומרים כי שידור חלק מהתוכניות בעברית עורר בעבר ביקורת ועצומות מצד מאזינים ערבים.

במודעת פרסום עצמי מלפני כמה שנים ציין כראם כי "אנו מציעים למאזינינו את מה שלא עשתה התקשורת בעברית בעלת האוריינטציה החד כיוונית, המשדרת יחס מפלה ומנכר כלפי המיעוט הערבי". הוא הוסיף: "הפכנו בן לילה לאותו ערוץ מיוחל, המסוגל להביא את הסיפור של אלה שלא ניתנה להם קודם ההזדמנות לספר את מלוא הסיפור שלהם. הפכנו את הרדיו לערוץ של דיאלוג בין המיעוט הערבי לבין הרוב במדינה. דיאלוג מזה נעשה במלוא החופש על ידי נציגים יהודים וערבים, המתראיינים ללא הרף מעל גלי האתר בכל יום מחדש".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.