728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

כותרת של פעם בעשור

כותרת של פעם בעשור
בנימין נתניהו. מפנה דרמטי במדיניות עקבית של תמיכה בלתי מסוייגת בראש הממשלה?

האם ההתקפה ההפגנתית של "ישראל היום" נגד בנימין נתניהו מסמנת הצהרה על אג'נדה עיתונאית פוליטית אותנטית ועקבית, שיש מאחוריה עקרונות ולא רק אנשים?

עיתון "ישראל היום", תקף היום (רביעי) בהפגנתיות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, במה שנראה כמפנה דרמטי במדיניות עקבית של תמיכה בלתי מסוייגת בו, מאז יצא לאור לפני עשור. כותרת הגג בשער העיתון, הפנתה הבוקר למאמר פרשנות של מתי טוכפלד על התנהלות ראש הממשלה בפרשת המגנומטרים בהר הבית – שם היא כונתה "מפגן חוסר האונים של נתניהו". בכותרת המשנה נכתב: "תגובת ישראל לאירועים בהר הבית היתה רופסת ומבוהלת, והצעד שהוביל רה"מ מכוון ישירות נגד התומכים שלו".

 

"זו לא רק הרפיסות שבהסרת המגנומטרים. הבעיה החלה עוד קודם, בשפלות הרוח שליוותה את הצבתם" כתב טוכפלד במאמר הפרשנות בעיתון שהעניק עד כה תמיכה בלתי מסוייגת לנתניהו.
 

"נתניהו הוא לא ראש הממשלה הראשון שמוביל קו של חוסר אונים ישראלי אל מול הזרמים האיסלאמיים החזקים השולטים במקום הקדוש ליהודים ביד רמה", כתב טוכפלד, והוסיף: "…אבל בניגוד לראשי ממשלה קודמים, הצעד שהוביל נתניהו שלשום בקבינט, הוא כזה המכוון באופן ישיר נגד הבסיס הפוליטי שלו".

 

ד"ר אזי לב און.

 

"אין ספק שמדובר בסנסציה עיתונאית" טוען ד"ר אזי לב און, מבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל בשומרון. "'ישראל היום' הקפיד לשמור עד כה על קו פרו-ימני ופרו-נתניהו, והשאלה הנשאלת היא האם בעתיד הקרוב הפרו-ימניות שלו כבר לא תלך אוטומטית עם היותו פרו-נתניהו"
 

"צריך לזכור שני דברים: ראשית, את הקלטות שבהן נשמע נתניהו דן בענייני עיתון ישראל היום עם נוני מוזס, הבעלים של עיתון ידיעות אחרונות, ואת ביקורו האחרון של שלדון אדלסון בארץ, שבמסגרתו העיד במשטרה בעניין זה. יתכן ששורשי ההתפתחות האחרונה נעוצים במתיחות שבין אדלסון לנתניהו בהקשרים הללו.

 


ד"ר אזי לב און: "אין ספק שמדובר בסנסציה עיתונאית. יתכן כי ההתפתחות הנוכחית היא סוג של הצהרת כוונות של מערכת העיתון. מעניין יהיה לעקוב, בעתיד הקרוב, אחרי הקו המערכתי של העיתון והקשרים הפוליטיים הסובבים אותו, כדי לראות אם מדובר באירוע חד פעמי או תחילה של שינוי כיוון"


 

"שנית: כידוע לא מזמן מונה עורך חדש לעיתון, בועז ביסמוט, ומיד לאחר מינויו הוא ביצע שינויים פרסונליים בולטים בעיתון. יתכן כי ההתפתחות הנוכחית היא סוג של הצהרת כוונות של מערכת העיתון שבראשה הוא עומד. מעניין יהיה לעקוב, בעתיד הקרוב, אחרי הקו המערכתי של העיתון והקשרים הפוליטיים הסובבים אותו, כדי לראות אם מדובר באירוע חד פעמי או תחילה של שינוי כיוון."

 

פרופ' צבי רייך. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון

 

"התגובות לכותרת הראשית המסתייגת מבנימין נתניהו בעיתון "ישראל היום" מראות עד כמה הנושא טעון בקרב מבקרי ראש הממשלה מימין ומשמאל. כל צד והאג'נדה שלו עם התקוות ו/או הפחדים שלו", מסביר חוקר התקשורת פרופסור צבי רייך מהמחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן גוריון, ועיתונאי לשעבר בידיעות אחרונות.

 

"זה לגיטימי וחשוב שיהיה בארץ עיתון ימני, אבל מה שמעניין את הציבור הישראלי לראות זה מה יקרה למהות העיתון, והאם 'ישראל היום' יחדל מנשף המסכות שבו הוא עוטה בכל פעם מסיכה שנוחה לו", אומר פרופ' רייך. "'ישראל היום' נולד בתקופת דמדומים של המדיה שאפשרה לו לעטות בכל פעם מסיכת נוחות, בלי להיות אותנטי עד הסוף באף מסיכה. מסיכה של עיתון ימני אבל בלי להיות עיתון ימני עד הסוף, כי ברגעי מבחן – כשהיה עליו לבחור בין הימין לבין בנימין ושרה נתניהו – הוא בחר נתניהו. הוא עוטה מסיכה של עיתון חינם, אבל לא היה עיתון חינם עד הסוף אלא עיתון שהמודל הכלכלי שלו מסתיים בצ'ק משלדון אדלסון.

 


פרופ' צבי רייך: "'ישראל היום' הוא תופעה תקשורתית שצריך להבין על רקע חולשתה של התקשורת בכלל והעיתונות המודפסת בפרט.  השאלה כעת, מבחינת מפת התקשורת הישראלית, היא האם תופיע דמות ממשית של עיתון מובהק, שעונה על איזשהו מודל אותנטי של עיתון ימין או עיתון חינם, עם מחוייבות עיתונאית אמיתית"


 

"'ישראל היום' הוא תופעה תקשורתית שצריך להבין על רקע חולשתה של התקשורת בכלל והעיתונות המודפסת בפרט. הוא קם כמו כל עיתונות החינם מתוך החולשות הללו ובה בעת מזין ומאיץ אותן. החולשות הללו גם אפשרו את המסיכות השונות. השאלה כעת מבחינת מפת התקשורת הישראלית, היא האם תופיע דמות ממשית של עיתון מובהק, שעונה על איזשהו מודל אותנטי של עיתון ימין או עיתון חינם עם מחוייבות עיתונאית אמיתית – ולאיזה ימין יהיו פניו.
 

"כעת, בועז ביסמוט עורכו הראשי החדש, עומד בפני מבחן גדול. האם הוא יוביל לעשיית עיתון ימני רציני, חופשי, עם אג'נדה עיתונאית פוליטית אותנטית ועקבית, שיש מאחוריה עקרונות ולא רק אנשים. אם הוא יצליח בכך זה יהיה הישג חשוב לחברה הישראלית".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.